Podsumowanie września i wyzwanie październikowe

utworzone przez | paź 1, 2015 | Motywacja i wskazówki, Wyzwania językowe | 7 Komentarze

Rok-z-Niemiecką-Sofą-podsumowanieI znowu kolejny miesiąc minął. Wyciągam z szafy grube swetry. Odkurzam swoje kubki, wszak to będzie idealny czas na picie gorącej herbaty. Jeszcze tylko na moment zatrzymuję się, by podsumować miniony miesiąc. I zabieram się za kolejne językowe wyzwanie.

Podsumowanie września

Wrzesień był miesiącem, w którym wiele się działo, ale ja niestety przez swój urlop nie byłam w stanie we wszystkim uczestniczyć. A szkoda, bo miałam pomysły na kilka bardzo ciekawych wpisów. Trafią na listę „do napisania kiedyś”. Mam nadzieję, że pilnie śledziłaś/eś akcję „Miesiąc Języków”. Było warto! Zaczęliśmy od Dnia Angielskiego, a ja sprawdzałam, jak mówią po niemiecku aktorzy w filmach anglojęzycznych. Udało mi się znaleźć całkiem ciekawe przykłady. Następnie w Dniu Chińskim opowiedziałam o pewnym miejscu w Niemczech, gdzie istniało kiedyś Chinatown. A także przyjrzałam się niemieckim stereotypom na temat Chińczyków. Kolejny wpis wzbudził wiele emocji. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się tego. W końcu to były dowcipy! O Francuzach. A wiadomo, że dowcipy o innych narodach tylko wpuklają stereotypy panujące w danym kraju i nie należy ich brać na poważnie. Porzucając żarty, udałam się w podróż tropem Kirgistanu w Niemczech. Była to fascynująca wędrówka. Dzień po Dniu Języka Niemieckiego udało mi się upiec dwie pieczenie na jednym rożnie. Połączyłam wpis w ramach akcji „Miesiąc Języków” z wyzwaniem „Rok z Niemiecką Sofą” i przedstawiłam listę homonimów. Wpisem zamykającym wrzesień jest wpis gościnny z krótką listą słówek przydatnych w podróży.

A jak poszło mi z wyzwaniem językowym? Udało mi się przeczytać kilka artykułów o tematyce szkolnej. Linki do nich wrzucałam w wydarzeniu na Facebooku, żebyś Ty też mógł/mogła skorzystać. Pomyślałam sobie, że może fajnym (motywującym?) rozwiązaniem dla Ciebie i dla mnie byłoby, gdybym opracowywała słownictwo do niektórych artykułów, które wrzucam w ramach wyzwania i umieszczała je na blogu  i Memrise. Co o tym myślisz?

Patrząc na kilka ostatnich miesięcy, zastanawiam się nad jedną sprawą. Pod każdym wpisem z zadaniami na nowy miesiąc mam „linkowe party”, czyli każdy kto ma bloga, a jego wpisy pasują do tematyki wyzwania, może tam zostawić link do swojego wpisu. Na samym początku widziałam, że pojawiały się tam linki innych blogerów. Jednak od jakiegoś czasu są tam tylko odnośniki do Sofy. Chciałabym zrozumieć dlaczego i czy to zmienić. Stąd moje kolejne pytanie: czemu nie używasz tej funkcjonalności?

Rok z Niemiecką Sofą – wyzwanie październikowe

Pora przejść do wyzwania na kolejny miesiąc. Wiem, że czekasz na to niecierpliwie. Temat na ten miesiąc jest związany po trosze z wczorajszym świętem. Już wiesz, co to? Motyw przewodni na październik to mężczyzna.

bowtie-923969_1280

POCZĄTKUJĄCY: Naucz się 31 słówek związanych z mężczyzną.

(ŚREDNIO)ZAAWANSOWANY: Przeczytaj artykuł lub książkę o inspirującym mężczyźnie. Możesz obejrzeć także film.

GRAMATYKA: Powtarzamy rodzajniki.

Jeśli masz Facebooka, możesz dołączyć do specjalnego wydarzenia, gdzie umieszczam dodatkowe materiały. Zaproś znajomych i razem weźcie udział w tym wyzwaniu!


Jak Tobie poszło wyzwanie wrześniowe? Przyłączysz się do mnie w październiku? Nie zapomnij odpowiedzieć na pytania, które zadałam w środku tekstu.


P.S. Jeśli piszesz o wyzwaniu u siebie na blogu, dodaj proszę linka do linkowego party, klikając w niebieską ikonkę “Add your link” na końcu wpisu.  Nie ważne o jakim języku piszesz, to uniwersalne wyzwanie.  #RokZNiemieckąSofą

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk