Tee auf dem Sofa – słówka przydatne w podróży

utworzone przez | wrz 22, 2015 | Język niemiecki, Słownictwo | 4 Komentarze

living-room-690174_1280Dla większości wakacje się już skończyły, ale to nie przeszkadza w organizowaniu małych podróży tu i tam. Sama właśnie jestem na urlopie i korzystam z każdej wolnej chwili. Dlatego dzisiaj na Sofie pojawi się kolejny wpis gościnny w ramach cyklu „Tee auf dem Sofa” (Ty również możesz się przyłączyć). Będzie wakacyjnie, podróżniczo, a przy okazji poznacie namiary na bardzo ciekawego bloga, z którym możecie zaplanować sobie podróż po zachodnich Niemczech. Kubki herbaty w dłoń i zapraszam do czytania i komentowania.

Słówka przydatne w podróży

Mam na imię Marcin i jestem autorem bloga NRWTrip skierowanego głównie dla polskich emigrantów zamieszkujących w zachodniej części Niemiec, a dokładniej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Na co dzień zajmuje się podróżowaniem i opisywaniem ciekawych miejsc turystycznych, lecz dziś postanowiłem gościnnie zasiąść wygodnie na Niemieckiej Sofie i przedstawić Tobie kilka niemieckojęzycznych zwrotów, które mogą się przydać podczas wypraw turystycznych, podróży krajoznawczych czy wycieczek pieszych.

Podobnie tak jak Ty, ja też cały czas zgłębiam swoją wiedzę na temat języka niemieckiego. Zawsze powtarzam, że podróże kształcą, ma to także odzwierciedlenie w kwestiach językowych. Nie raz na własnej skórze miałem okazję się o tym przekonać. Nie bój się wyjść do ludzi, bo to właśnie tutaj na ulicy czy w podróży masz okazję obyć się z językiem, podsłyszeć używane słownictwo, czy wizualnie skojarzyć jakieś napisy znajdujące się na wyciągniecie ręki. Pasje łączą, a nie dzielą – pamiętaj o tym. Niemcy są bardzo mili i pomocni w stosunku do turystów, bo sami są gorącymi zwolennikami takiego spędzania wolnego czasu. Twoje podróże po ich ojczyźnie są dowodem uznania dla ich kultury czy kraju. Poznając Niemców, pewnie zauważyłaś/eś, że oni uwielbiają się chwalić i być doceniani. Odczuwają wtedy wewnętrzną dumę, radość i spełnienie, a to doskonały moment, aby z nimi swobodnie porozmawiać, bo stają się wtedy bardziej otwarci i chętni do konwersacji.

Przejdźmy już może do sedna sprawy. Przygotowałem tutaj zbiór słówek, jakie mogą się Ci przydać podczas wyprawy turystycznej. Warto się z nimi zapoznać lub przypomnieć, zanim wyruszysz na turystyczny szlak w poszukiwaniu przygody i udoskonalenia języka niemieckiego.

die Auskunft – informacja

der Ausländer – obcokrajowiec

die Bergbahn – kolejka linowa

der Brunnen – fontanna, studnia

die Burg – zamek

das Denkmal – pomnik

der Flughafen – port lotniczy

der Fluss – rzeka

das Gemälde – obraz

die Hauptstraße – główna ulica

der Hof – dwór

die Insel – wyspa

die Jugendherberge – schronisko młodzieżowe

das Kaufhaus – dom handlowy, towarowy

das Krankenhaus – szpital

der Markt – rynek

der Rastplatz – tereny rekreacyjne, miejsce do odpoczynku, parking przy autostradzie

das Schloss – zamek, pałac

der Strand – plaża

die Straßenbahn – tramwaj

die Talsperre – tama, zapora wodna

das Viertel – dzielnica

der Wald – las

 

 


Jakie słówka mogą się jeszcze przydać podczas podróżowania?


 

Podobał Ci się ten wpis? Daj znać w komentarzu, wyślij linka do znajomych lub udostępnij wpis przy pomocy przycisków poniżej.
Bądź ze mną w kontakcie. Polub fanpage na FB, profil na Bloglovin lub Instagramie i dołącz do grupy na Memrise.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk