Czy warto skorzystać z duale Ausbildung? Wywiad z absolwentką

utworzone przez | lis 3, 2022 | Cykle & wpisy gościnne, O krajach DACH | 0 komentarzy

Zgodnie z danymi od Statista w 2021 podpisano około 466 tysięcy nowych umów na kształcenie dualne, a łącznie wszystkich osób, które uczyły się w tym systemie, było ok. 1,26 miliona. Czym jest nauka dualna (duale Ausbildung), wiesz już z poprzedniego artykułu. Zapraszam Cię do wywiadu z Panią Adrianną, która zdecydowała się na duale Ausbildung i dzisiaj pracuje jako pielęgniarka na wymarzonym oddziale.

Dzień dobry Pani Adrianno, cieszę się, że zgodziła się Pani na ten mini wywiad ze mną. Jak to się stało, że postanowiła Pani rozpocząć swoją edukację i pracę w Niemczech?

Mieszkałam długo za granicą m.in. w  Hiszpanii i Szwajcarii. W roku 2018 postanowiłam wrócić do Polski. Zaczęłam szukać tutaj pracy, lecz nie umiałam się przestawić z zagranicznych zarobków i mentalności z powrotem na polskie. Przez rok szukałam w Polsce pracy, lecz żadna z ofert mi nie odpowiadała. Zaczęłam składać CV w Niemczech ze względu na bliską odległość od miejsca zamieszkania do granicy.

Czym zajmowała się Pani wcześniej w Polsce?

W trakcie studiów w Polsce postanowiłam je przerwać i kupiłam bilet w jedną stronę do Hiszpanii, z której wróciłam do Polski dopiero po prawie 12 latach.  Podejmowałam się tam różnych prac od gastronomii, po prace biurowe.

Zdjęcie z prywatnego archiwum Pani Adrianny

Dlaczego wybrała Pani program Główka Pracuje?

Zobaczyłam ogłoszenie. Zadzwoniłam. Poznałam telefonicznie Panią Bożenę Witt i od razu coś zaskoczyło. Długo wahałam się jednak z decyzją, nie wiedząc, czy to jest naprawdę to, co chce w życiu robić. Spróbowałam i nie żałuję.

Czy znała Pani język niemiecki wcześniej? W jaki sposób rozwijała go Pani w trakcie nauki w tym programie?

Znałam na poziomie B1/B2. Uczyłam się go w szkole, zdawałam maturę rozszerzoną z niemieckiego. Komunikowałam się później w języku niemieckim również w Szwajcarii. Ten język był także niezbędny do pracy z klientami na Majorce. W trakcie nauki w szkole (dopisek mój: chodzi o duale Ausbildung) i szpitalu mój niemiecki bardzo się rozwinął. Zaczęłam myśleć po niemiecku. To przyszło samo, ale wymagało także poświęcenia z mojej strony.

Co Panią najbardziej zaskoczyło w tym systemie edukacji?

Duża ilość praktyki. W Polsce na studiach pielęgniarskich studenci nie potrafią robić połowy tego, co my robimy na Ausbildungu na 2-3 roku.

Jakie zalety ma duale Ausbildung?

Szybkie nabywanie praktycznych umiejętności. Praca z pacjentami od pierwszych tygodni. Wielokulturowość. Możliwość nauki języka w praktyce. A przede wszystkim to, że kończąc szkołę mam ok. 3000 godzin praktyki i zostaję od razu przyjęta na oddział jako pełnoprawna i szanowana pielęgniarka.

Zdjęcie z prywatnego archiwum Pani Adrianny

Co było dla Pani najtrudniejsze w trakcie programu?

Pogodzenie nauki i pracy z wychowywaniem dziecka.

Słyszałam, że jest Pani już oficjalnie pielęgniarką i ma pracę na wymarzonym oddziale. Gratuluję. Jak pracuje się w niemieckiej służbie zdrowia?

Dziękuję. Zostałam przyjęta na SOR od razu po zdaniu wszystkich 7 egzaminów. Nie było łatwo. Przez ostatnie kilka lat na tym oddziale nie przyjęto nikogo bezpośrednio po skończeniu Ausbildungu. Jestem jedyną Polką na oddziale, pracującą jako pielęgniarka. Są dni, kiedy jest ciężko.. są dni, kiedy mamy 5 pacjentów na zmianie, a są dni, kiedy mamy 45… 

Lubię pracować bezpośrednio z lekarzem i pacjentem. Jest to duża odpowiedzialność, ale jest i satysfakcja z tego, że ratuję ludzkie życia.

Komu poleciłaby Pani duale Ausbildung?

Każdemu, kto ma chęć i odwagę spróbować swoich sił w opiece i medycynie. Proszę pamiętać, że Pflege to nie tylko mycie i dbanie o pacjentów. Można pójść dalej w wielu innych kierunkach tak jak ja np. w Akutmedizin. Ten zawód otwiera wiele dróg i każdy znajdzie coś dla siebie. Ale zasada jest jedna. Trzeba wierzyć w siebie i swoje marzenia. Wtedy się spełnią.

Pani Adrianno raz jeszcze dziękuję za wywiad! Życzę spełniania kolejnych marzeń i spełnienia w nowym zawodzie. Wszystkiego dobrego!

Jeśli zainteresował Cię temat duale Ausbildung i chciałabyś spróbować lub dowiedzieć się czegoś więcej, bardzo gorąco polecam Ci program Główka Pracuje – Cleveres Köpfchen. Nawiązując współpracę z “Główka pracuje” do wyboru masz 12 sprawdzonych ofert nauki z 7 branż i 3 landów ze wschodu Niemiec. Poza tym koordynatorzy z programu pomagają Ci w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, w pierwszych formalnościach, żeby na początku było Ci łatwiej.

Więcej o programie dowiesz się TUTAJ.

*Współpraca Główka pracuje – Cleveres Köpfchen *

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk