Tee auf dem Sofa – Jak się motywować?

utworzone przez | sie 29, 2015 | Cykle & wpisy gościnne, Motywacja i wskazówki | 4 Komentarze

living-room-690174_1280Dzisiejszy wpis w ramach cyklu „Tee auf dem Sofa”, będzie poruszał bardzo ważną kwestię w procesie nauki języka. Basia, która wpadła w odwiedzinach, zajmie się tematyką motywacji. Zapraszam do czytania. Koniecznie weź herbatę i coś do pisania!

Czy kiedykolwiek powiedziałaś: „brakuje mi motywacji (die Motivation)”? A może obiecałaś coś sobie, miałaś plany, zaczęłaś z wielkim zaangażowaniem (das Engagement), po czym z czasem twoja ochota była coraz mniejsza i mniejsza?

A jak ci idzie nauka języków obcych? Zawsze masz wielką frajdę (der Spaß), czy czasem dopada cię totalna „antyochota”, aby zrobić cokolwiek, a na samą myśl o przyswajaniu nowych słówek przypominasz sobie, że biurko nieposprzątane, żarówka się przepaliła (die Birne ist durchgebrannt), trzeba zadzwonić do przyjaciółki, czy cokolwiek innego?

Jeśli wiesz o czym mówię, ten tekst jest dla ciebie.

female-865110_1280

I nie podam Ci tutaj 10 prostych i niezawodnych (zuverlässig) sposobów na to, aby się zmotywować. Poruszę za to kilka kwestii, zadam ci parę pytań, na które odpowiedzi mogą stać się dla ciebie punktem wyjścia (der Ausgangspunkt) do lepszego poznania siebie i budowania swojej prawdziwej motywacji.

Warto tutaj nadmienić, że osoba naprawdę zmotywowana to taka, która ma osobiste, własne powody do robienia czegoś, a także wierzy w sukces (an den Erfolg glauben) swojego przedsięwzięcia. Niezależnie czy jest to nauka języków obcych, podjęcie regularnej aktywności fizycznej czy poszukiwanie nowej pracy.

Jeśli czegoś chcesz, a jakoś brakuje ci zapału, odpowiedz sobie na kilka pytań:

1. Czy mój cel  (das Ziel) jest naprawdę mój? Czy to ja tego chcę, a może ulegam jakiejś presji?

 

Jeśli podążasz za tym, co zgodne z tobą – będzie ci łatwiej, nawet w trudniejszych momentach. Jeśli natomiast ktoś narzuci ci co masz robić, częściej dopadać cię będzie zniechęcenie. Jeśli już wiesz, że to co chcesz osiągnąć wypływa z ciebie, pora na kolejne pytania:

2. Co sprawia, że mi na tym zależy?

Po co tego chcę? Co mi to da? Jakie będą korzyści (der Gewinn, die Gewinne)? Jak będę się czuła dzięki realizacji tego celu? Jaką wartość wniesie to w moje życie? Potraktuj te zagadnienia poważnie. Poświęć na nie tyle czasu, ile potrzebujesz. Zastanów się i nie spocznij na krótkiej, powierzchownej odpowiedzi. Gdy będziesz już dokładnie wiedzieć po co, zwyczajnie bardziej będzie ci się chcieć.

motivation-773942_1280

3. I wreszcie: czy mój cel jest realny?

Stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań wbrew pozorom wcale nas nie motywuje, wręcz przeciwnie. Planujesz opanować (erlernen) 100 słówek dziennie, a potem na samą myśl ci się odechciewa, bo tak tego dużo? Może czas zweryfikować koncepcję?

4. Czy dbam o swoją frajdę?

Jeśli celem jest np. zdanie egzaminu z niemieckiego na poziomie B2, wiesz, co dzięki temu osiągniesz (erzielen), jak się będziesz czuła, jest to realne, bo dałaś sobie wystarczająco dużo czasu i wierzysz w to, że dasz radę, to czy to wystarczy?

Jest jeszcze jeden ważny aspekt – droga prowadząca do celu. Jeśli zadbasz o to, aby – kontynuując przykład – nauka sprawiała ci przyjemność (Spaß machen), będziesz korzystać z różnorodnych form, począwszy od czytania bloga Niemiecka Sofa, poprzez czytanie (lesen) czasopism, uczenie się słówek, rozwiązywanie ćwiczeń, na oglądaniu seriali kończąc, to naturalnie będziesz mieć więcej chęci (die Absichten) do działania. Tak jest ze wszystkim. Czy czujesz, że potrzebujesz dodatkowej motywacji do czegoś, co naprawdę lubisz robić? (pomijając słabsze dni, w których nie masz siły na nic). No właśnie…

Dlatego zadbaj o przyjemności, bo będą one stanowić dodatkowy motor twoich przedsięwzięć.

Zachęcam cię do dłuższej refleksji i pracy z kartką. Zawsze będziesz mogła do niej wrócić i czerpać, gdy tylko przyjdzie taka potrzeba!

Dlaczego Ty chcesz uczyć się języka niemieckiego?


Barbara Janysek – coach, psychodietetyk. Wspiera kobiety w rozwoju, zwiększaniu pewności siebie, wydobywaniu z siebie tego co najlepsze. Drugą częścią jej działalności jest pomoc w skutecznym odchudzaniu, dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia z zakresu żywienia, psychodietetyki i diet coachingu. Propaguje ideę zdrowego mądrego stylu życia oraz holistycznego spojrzenia na człowieka. Pasjonatka dobrego kina, długich, inspirujących rozmów i sportu. Optymistka pełną piersią z dostateczną dozą realizmu. Autorka strony: www.fitstrategia.pl

 


Jak komentować jako gość (bez logowania)? Tutaj znajdziesz instrukcję.


 

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk