Kształcenie dualne w Niemczech

utworzone przez | paź 27, 2022 | O krajach DACH | 7 Komentarze

Gdy obserwowałam naszych zachodnich sąsiadów i ich system edukacji, to najbardziej spodobało mi się Ausbildung (kształcenie dualne). Dzięki niemu młody Niemiec zdobywa wykształcenie, doświadczenie i zarabia pieniądze. A przy tym nie zaniedbuje żadnego aspektu swojego życia. Jak to możliwe? Czytaj dalej.

Ausbildung jest podobne do naszych polskich  techników, ale tylko trochę. Uczeń nie tylko zdobywa wiedzę w zakresie wybranego przez niego zawodu, ale także normalnie pracuje w firmie, gdzie może sprawdzać w praktyce to, czego nauczył się na zajęciach. Po trzech latach ma już odpowiednie wykształcenie, wiedzę, praktykę i jeśli ma ochotę, może kontynuować swoją edukację na studiach. Uczeń zawiera umowę ze swoim pracodawcą i szkołą, a w trakcie nauki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 800 euro na pierwszym roku. Dodatkowo posiada ubezpieczenie społeczne. Sama nauka zawodu trwa 3 lata i jest podzielona na część teoretyczną w szkole (ok. 1/3 czasu całej nauki) oraz część praktyczną u pracodawcy (ok. 2/3 czasu).

Fajnie, prawda?

Teraz również Ty możesz zrobić Ausbildung w Niemczech. Z pomocą przychodzi program „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to inicjatywa niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku, która bezpłatnie pomaga Polakom w zdobyciu dobrego zawodu w Niemczech. Poza ofertami nauki osoby zaangażowane w program zapewniają pomoc w kontakcie z niemieckimi pracodawcami i wsparcie przy pierwszych formalnościach. Wszystkie osoby, które rozpoczną naukę w Niemczech, co miesiąc otrzymują wynagrodzenie, są włączone do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych i zyskują kwalifikacje zawodowe ważne w niemieckojęzycznych krajach. Zupełnie tak samo jakbyś była obywatelem Niemiec.

Aby zgłosić się do programu należy spełnić poniższe warunki:

✔ być pełnoletnim (18-42 lat) – program skierowany jest do osób samodzielnych i dojrzałych do podejmowania poważnych decyzji życiowych.

✔ być ambitnym – duża motywacja do nauki jest bardzo ważna

✔ mieć dobre oceny na świadectwie

✔ znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym (B1) lub być gotowym do intensywnej nauki – w momencie rozpoczęcia nauki zawodu wymagana jest komunikatywna (min. B1) znajomość języka.

✔ wyrażać chęć uczenia się zawodu i pracowania na terytorium Niemiec.

 nabór na kolejny rok szkolny zawsze rozpoczyna się we wrześniu TUTAJ.

Dobra znajomość języka niemieckiego na początku nie jest konieczna, ale w czerwcu  język musi być na poziomie komunikatywnym.

Poniżej znajdziesz jeszcze najważniejsze daty, dotyczące tego programu.

Czy w trakcie duale Ausbildung można być na Jobcenter/ robić Minijob?

Można robić Minijob np. w weekendy. Pamiętaj jednak, że duale Ausbildung, to cały etat (40 godzin tygodniowo), więc na pewno nie będzie łatwo.

KOMENTARZ: Kwoty wynagrodzenia mogą się różnić w zależności od landu oraz od zdobywanego zawodu. Mogą być większe lub mniejsze niż podana przeze mnie kwota – 800 euro. Kwotę podałam orientacyjnie. W przypadku programu „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” warto zapytać u źródła 🙂

Wpis powstał we współpracy z programem „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk