Dzień Jedności Niemiec

utworzone przez | paź 3, 2019 | O krajach DACH | 0 komentarzy

O Dniu Jedności Niemiec już trochę pisałam kilka lat temu, ale dzisiaj postanowiłam stworzyć kolejny wpis, w którym dowiesz się o tym dniu trochę więcej. Dzień Jedności Niemiec jest obchodzony co roku 3 października.

Dlaczego akurat 3 października?

Nasi Zachodni sąsiedzi przez 45 lat po II wojnie światowej byli podzieleni na demokratyczną Republikę Federalną Niemiec i komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną. Dopiero 3 października 1990 roku nastąpiło zjednoczenie tych dwóch krajów. Tego dnia w życie wszedł Traktat o Zjednoczeniu, który był efektem wspólnych prac rządów RFN i NRD.

Czy Niemcy hucznie świętują ten dzień?

Przyzwyczajeni do tego, że w Polsce Dzień Niepodległości czy święta majowe są obchodzone hucznie, możemy się trochę zdziwić. Owszem w wielu miejscach są organizowane jakieś uroczystości, ale nie znajdziesz na niemieckich domach flag. Nasi zachodni sąsiedzi traktują ten dzień jako jeden z kolejnych wolnych dni w roku i po prostu odpoczywają, spotykają się z rodziną, znajomymi.

Dlaczego Dzień Jedności Niemiec obchodzony jest co roku w innym mieście/landzie?

Zgodnie z porozumieniem Königsteiner z roku 1950 w każdym roku inny land obejmuje prezydenturę nad wszystkimi pozostałymi landami. Dotyczy to także organizowania oficjalnych uroczystości z okazji Dnia Jedności Narodowej. W tym roku uroczystości odbywają się w Kiel pod hasłem „Mut verbindet”.

Jeśli interesuje Cię bardziej to zagadnienie, to polecam wpisać w Google „Königsteiner Vereinbarung” i znajdziesz dużo więcej informacji.

Jaki wpływ na Niemcy miało zjednoczenie?

Po dziś dzień można zaobserwować różnice w mentalności czy gospodarce Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Przejeżdżając przez niektóre landy, zauważysz, że są biedniejsze, skromniejsze. Niektóre z nich są bardziej wyludnione niż inne. Związane jest to z brakiem zatrudnienia w danych rejonach i „przymusowymi” migracjami ludności. Nie jestem tutaj wybitnym znawcą, ale w internecie można znaleźć wiele ciekawych opracowań/badań na ten temat, jeśli Cię to szerzej interesuje. Do dziś wśród Niemców krążą dowcipy o „Ossi” i „Wessi”.

Jeśli będziesz kiedyś w Berlinie, to zachęcam Cię do odwiedzenia Muzeum Muru Berlińskiego lub Muzeum DDR. O swojej wycieczce po Berlinie pisałam tutaj.

Na koniec chciałam Ci pokazać najciekawsze (moim zdaniem) fragmenty przemowy przewodniczącego Bundestagu doktora Wolfganga Schäuble z ubiegłego roku. Całość przemowy udostępnię też poniżej w wersji wideo oraz dam link do spisanej treści przemówienia.

„Die Perspektive ist verschieden, in Ost und West, bei jung oder alt, in der Stadt oder in ländlichen Regionen, von Optimisten und Pessimisten. Jede Erfahrung hat ihren Wert.“

„Das alles ist heute Geschichte, aber es ist unsere Geschichte. Ein schicksalhaftes Band, das uns als Nation verbindet. Ein Teil unserer Identität. Unser Land wurde, was es heute ist, weil es den Mut fand, sich seiner Vergangenheit zu stellen. Das war nie bequem. Aber wir hatten den Willen und die Kraft dazu. Das schuf international Vertrauen – und ermöglichte uns das Glück der „zweiten Chance“.“

„Niemand hat das Recht zu behaupten, er allein vertrete ‚das‘ Volk. Der Souverän ist keine Einheit, sondern eine Vielheit widerstreitender Kräfte. So etwas wie ein Volkswille entsteht erst in der Debatte. Und nur durch Mehrheiten – die sich ändern können.“

„Ohne den Willen, einander zuzuhören, ohne den Versuch, den anderen und seine Argumente zu verstehen, geht es nicht.“

„Der Mensch ist auf Bindungen angewiesen. Er lebt in gesellschaftlichen Beziehungen. Die Freiheit des Einen begrenzt die des Anderen.“

„Aber wir sollten auch wieder lernen, mit dem Nicht-Perfekten zu leben, mit dem Unzulänglichen. So ist der Mensch, so ist die menschliche Gesellschaft. Wer das Perfekte anstrebt, endet in der Diktatur.“

Link do pisemnej wersji przemowy.

Jeśli uważasz, że ten wpis był przydatny, możesz zostawić komentarz i podzielić się nim wśród znajomych. Dodatkowo zapraszam Cię do zapisu na newsletter Niemieckiej Sofy, dzięki czemu informacje o nowych artykułach będą wpadały bezpośrednio na Twoją skrzynkę?

dołącz do newslettera niemiecka sofa

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk