Johannes Bückler – niemiecki Robin Hood

utworzone przez | lis 23, 2018 | O krajach DACH | 2 Komentarze

Każdy ma swojego Janosika. Każdy ma swojego Robin Hooda. Nie wiem jak Ty, ale ja w dzieciństwie bardzo lubiłam historię tych dwóch postaci. Łobuzy z nich były, że hej! Ale jacy przystojni, jacy uczynni… Z wiekiem wzorce się pozmieniały, ale sentyment pozostał. Przy okazji dyskusji, którą zapoczątkowała w grupie Blogi językowe i kulturowe Joanna z bloga Szwajcarskie Blabliblu, zaczęłam się zastanawiać, czy w Niemczech też jest taki Robin Hood lub Janosik. Otworzyłam zasoby wujka Google i po kilku sekundach już wiedziałam. Jest! Niemiecki Robin Hood nazywa się Johannes Bückler i jest równie legendarną postacią, co  wymienieni przeze mnie panowie. Zapraszam do  wpisu, w którym przybliżę Ci tego pana.

Johannes Bückler – niemiecki Robin Hood

Johannes Bückler, bardziej znany jako Schinderhannes, urodził się prawdopodobnie w roku 1779 lub 1780 w miejscowości Miehlen. Już za życia był na ustach wszystkich (in aller Munde sein). Rabuś z Hunsrück był znany ze swoich złych uczynków i spektakularnych ucieczek z rzekomo bezpiecznych więzień.  Jego ojciec był z zawodu rakarzem, hyclem (der Abdecker).W tamtych czasach do jego obowiązków należało utylizowanie i usuwanie zwłok zwierząt. A to prowadzi nas już do pochodzenia przydomku Schinderhannes. Czasownik „schinden” oznacza zdzierać skórę.

Gdy Johannes zamieszkiwał niemieckie ziemie Niemcy były pod zwierzchnictwem (die Oberherrschaft) Francji. Francuzi korzystali z okazji i nakładali na okupowane regiony podatki, by uzupełnić swoje puste zasoby skarby państwa. Podatki te były najróżniejsze i często bardzo dziwne. Przykładowo: wprowadzono podatek od drzwi i okien. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, warunki mieszkańców znacznie się pogorszyły, a to było idealnym podłożem (der Nährboden) dla powstania bandyckich grup.

Kariera Schinderhannesa zaczęła się od okradzenia własnego nauczyciela. Johannes ukradł mu konia, skórki (das Fell, die Felle) i baraninę (der Hammel). Za to wykroczenie otrzymał chłostę (die Prügelstrafe) i karę więzienia. Nie był w więzieniu zbyt długo, bo udało mu się  z niego uciec. I tak rozpoczęła się jego długa kariera rabusia. Jeszcze wielokrotnie był aresztowany, ale za każdym razem udawało mu się zbiec z więzienia.

Wokół Johannesa Bücklera urosło sporo legend i spekulacji jeszcze za jego życia. Mówiono, że jest walczy z niesprawiedliwością, broni słabszych i jest przyjacielem ubogich. Bückler doskonale wiedział, jak wykorzystać dla siebie te opowieści. Nawet jego prześladowcy uważali go za ciekawą osobowość z szybką zdolnością pojmowania i z niezwykłą pamięcią.

Mimo tylu pozytywnych cech Schinderhannes nie cofał się przed niczym. W jego CV znajdziemy włamania, kradzieże, brutalne tortury oraz co najmniej pięć morderstw. Atakował biednych, chłopów i Żydów, a mimo to lud zawsze go wspierał i mu pomagał. To było niesamowite. Ludzie nieoficjalnie cieszyli się, że Francuzom nie udawało się ukrócić jego procederu i gdy mogli ukrywali go przed prześladowcami.

Jednak na początku XIX wieku coś zaczęło się zmieniać. Francuzi ogłosili, że polowanie na rabusia to sprawa prestiżowa i warto się przyłączyć. Ziemia pod stopami Johannesa zaczęła się palić (der Boden unter den Füßen zu heiß werden), musiał zejść do podziemia (untertauchen). Próbował ukryć się w wojsku, jednak jeden z rekrutów go rozpoznał i ostatecznie zdradził. 10 czerwca 1802 roku aresztowano rabusia i skazano na stracenie na gilotynie. Wyrok wykonano 21 listopada 1803 roku w Moguncji.

Historia niemieckiego Robin Hooda przetrwała dzięki literaturze. Powstały liczne ballady, piosenki, sztuki i powieści. To wszystko sprawiło, że jego prawdziwe życie zostało upiększone i powstał mit rabusia pomagającego biednym.

Jednym z najbardziej znanych dzieł literackich jest dramat „Schinderhannes” Carla Zuckmayersa z 1927 roku. Na jego podstawie nakręcono później film i powstał musical.

Musical “Carl Zuckmayers Schinderhannes”

Poniżej możesz zobaczyć fragmenty musicalu, który powstał na podstawie dramatu. Bardzo fajny, energetyczny musical. Chciałabym go kiedyś obejrzeć na żywo. Myślę, że Tobie też może się spodobać.

Schinderhannes-Räuberfest

W miejscowości Herrstein odbywa się co roku we wrześniu Schinderhannes-Räuberfest. Jest to ciekawe wydarzenie, podczas którego możemy przyjrzeć się rękodziełu, spotkać średniowiecznych rycerzy, posłuchać nietypowej muzyki, zjeść pyszne jedzenie i przenieść się o kilka wieków wstecz. Poniżej znajdziesz wideo z relacją z takiego świętowania.

 


Możesz komentować jako gość bez logowania się. Wystarczy, że najedziesz kursorem na pole „nazwa” i rozwiną Ci się dodatkowe opcje. Zaznacz „wolę pisać jako gość”, podaj imię oraz adres e-mail i gotowe.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk