70 lat Spiegla – Historia

utworzone przez | lut 18, 2017 | O krajach DACH | 4 Komentarze

Historia tygodnika Der Spiegel zaczyna się 4 stycznia 1947 roku, kiedy to ukazuje się jego pierwsze wydanie. Der Spiegel jest tak naprawdę następcą gazety Diese Woche i wzorował się na brytyjskim magazynie News Review oraz amerykańskim Time. Pierwszym wydawcą i naczelnym redaktorem tygodnika był Rudolf Augstein, który pełnił tę rolę aż do swojej śmierci w listopadzie 2002 roku.

Przez lata Der Spiegel nie tylko był źródłem informacji, ale także licznych skandali lub afer. Najbardziej znany skandal został wywołany przez Conrada Ahlersa artykułem „Warunkowo zdolni do obrony” (Bedingt abwehrbereit – do przeczytania tutaj) w roku 1962. Był to największy skandal w historii powojennych Niemiec. Conrad Ahlers opisał w swoim artykule manewry NATO i stwierdził, że Republika Federalna Niemiec  w przypadku ataku ze strony sił Układu Warszawskiego nie byłaby w stanie obronić się, ponieważ nie posiada odpowiedniego sprzętu. Dziennikarz otrzymał informacje od porucznika Bundeswehry Alfreda Martina, a winą o taki stan wojska oskarżył ówczesnego federalnego ministra obrony Franza Josefa Straussa. Na reakcję rządu i prokuratury nie trzeba było długo czekać. W nocy 26 października 1962 roku funkcjonariusze policji wtargnęli do siedziby Spiegla, przeszukując ją i aresztując  dziennikarzy i redaktorów naczelnych. Wywołało to prawdziwą burzę. Wiele osób uznało to za zamach na wolność prasy. Afera Spiegla odbiła się głębokim echem nie tylko w mediach, ale także w polityce. Znacznie osłabiła pozycję ówczesnego kanclerza Konrada Adenauera, który pod jej wpływem podał się do dymisji jesienią 1963 roku.

W roku 2006 pojawił się także artykuł Matthiasa Schulza „Testament Faraona” (Das Testament des Pharao – do przeczytania tutaj), w którym powołano się na niemieckiego egiptologa Jana Assmanna. Główną tezą artykułu było:  Żydzi „odgapili” monoteizm od faraona Echnatona. Artykuł został głośno skrytykowany i zarzucono mu antysemityzm. Sam Jan Assmann napisał list otwarty, w którym zaprotestował przeciwko Spieglowi i używaniu jego nazwiska jako eksperta. Możesz przeczytać bardzo ciekawy wywiad z egiptologiem w Die Welt (przeczytasz tutaj) .

Takie afery, skandaliki pojawiają się raz na jakiś czas w tej gazecie. Najbardziej aktualna dotyczyła wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jestem przekonana, że widziałaś okładkę prezydenta Trumpa z nożem i głową Statui Wolności.

Günter Wallraff to jeden z najbardziej znanych dziennikarzy Spiegla, który podejmuje tematy trudne i niewygodne. W swoich reportażach opisywał swoje doświadczenia z pracy w różnych miejscach pod przykrywką. W 1977 zatrudnił się pod przykrywką w tabloidzie Bild i opisał swoje doświadczenia w reportażu „Wstępniak. Człowiek, który był w ‘Bildzie’”. Szczególnie głośny stał się reportaż „Na samym dnie”, w którym pokazał jak traktowani są robotnicy sezonowi.

Słownictwo

der Verlag – wydawnictwo

die Ausgabe – wydanie

die Zeitung – gazeta

die Zeitschrift – czasopismo

das Wochenblatt – tygodnik

das Magazin – magazyn

herausgeben – wydawać

der Chefredakteur – redaktor prowadzący

der Skandal – skandal

einen Skandal auslösen – wywołać skandal

der Artikel – artykuł

einen Artikel veröffentlichen – opublikować artykuł

 

Za co lubię Spiegla?

Spiegla czytam od czasu studiów, tak samo jak kilka innych niemieckojęzycznych gazet. Nie zaglądam do niego, aby wyrobić sobie zdanie na tematy polityczne, lecz by poszerzyć swoje słownictwo. Głównie podczytuję artykuły w tematyce historycznej, społecznej, ale od czasu do czasu zaglądam także do polityki, by wiedzieć co dzieje się w kraju i zagranicą. Poza samym Spieglem lubię jego wydania dodatkowe: Spiegel Geschichte lub Spiegel Wissen. Artykuły są napisane ciekawym językiem z rozbudowanym słownictwem. W sam raz dla osób zaawansowanych, które chcą rozwijać znajomość języka niemieckiego, ale nie chcą czytać długich książek lub nie ma ją na nie czasu.

 


A Ty podczytujesz Spiegla? Za co cenisz go najbardziej?


P.S. Ten wpis powstał w ramach wyzwania językowego “70 lat Spiegla“.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk