Kevin sam w domu – czyli co Niemcy oglądają w Wigilię?

utworzone przez | gru 16, 2014 | Film, O krajach DACH, Polecam | 3 Komentarze

kevin-sam-w-domu-co-niemcy-ogladaja-w-wigilieSiedziałam wczoraj wieczorem w mieszkaniu, robiąc sobie wyrzuty, że nie mam dla Ciebie kolejnego wpisu. Nakręcałam się coraz bardziej i rozpaczliwie poszukiwałam odpowiedniego tematu. Jak dobrze, że mój Mąż jest oazą spokoju i nie podsyca dodatkowo ognia, który we mnie płonie. Obserwując jego spokój, w końcu i ja ochłonęłam. Powiedziałam sobie: „Spokojnie dziewczyno! Świat się od tego nie zawali. Zrelaksuj się, a pomysł sam do Ciebie przyjdzie.” Posłuchałam swojej rady i zaczęłam przeglądać czeluście Internetu. O Panie! Co tam można znaleźć! Pijane misie, latające renifery i rybka, która była Wandą – to tylko początek! I tak przeskakując ze strony na stronę, dotarłam do czegoś, co warte jest przedstawienia na Niemieckiej Sofie. Chcesz wiedzieć, co Niemcy oglądają w Wigilię? Czy jest to „Kevin sam w domu”? A może „Kevin sam w Nowym Jorku”? Nic z tych rzeczy! Chcesz wiedzieć? To zapraszam do czytania.

Weihnachten bei Hoppenstedts

Weihnachten bei Hoppenstedts (Święta u Hoppenstedtsów)” to zbiór świątecznych skeczy, które zostały napisane i nakręcone przez komika Vicco von Bülowa w roku 1978. Vicco von Bülow, znany szerszej publiczności jako Loriot, to słynny niemiecki komik, autor komiksów, pisarz i reżyser. Ukazywał w krzywym zwierciadle codzienne życie i zachowania głownie zamożnych Niemców. Rodziną Hoppenstedtsów zawojował niemiecką telewizję na tyle, że od lat jest to stały element w wielu niemieckich domach, bez którego nie wyobrażają sobie oni świąt. Brzmi jak nasz „Kevin…”, prawda?

weihnahten-bei-hoppenstedtsSkecz rozpoczyna się w sklepie z zabawkami (der Spielwarenladen), gdzie energiczny dziadek (der Opa) próbuje kupić prezent pod choinkę (das Weihnachtsgeschenk) dla swojego wnuka. Ekspedientka (die Verkäuferin) usiłuje dowiedzieć się coś więcej o dziecku, żeby odpowiednio dopasować (anpassen) prezent. Niestety kończy się to fiaskiem (der Misserfolg), ponieważ dziadek nie jest w stanie nic o wnuku (der Enkel) powiedzieć. Ostatecznie kupuje polecony przez sprzedawczynię model do samodzielnego składania (das Modell eines Atomkraftwerks zum Selberbauen) o nazwie „Budujemy elektrownię atomową”.

Następnie przenosimy (umziehen) się na krótko na konferencję dotyczącą sprzedaży sprzętu domowego, gdzie możemy dowiedzieć się, jak to jest mieć żonę i liczyć na jej pomoc w sytuacji podbramkowej (gefährliche Situation im Torraum). Potem ponownie wracamy (zurückkehren) do rodziny Hoppenstedtsów. Pani Hoppenstedts spotyka przed swoim mieszkaniem domokrążcę (der Vertreter), który wykorzystując chwilę nieuwagi wchodzi do środka. Okazuje się być podstępnym (hinterlistig) sprzedawcą wina. Upija (berauschen) Panią Domu i próbuje jej wcisnąć (aufschwatzen) zakup wypitego już przez nią wina. Co będzie dalej? W dniu Świąt trzeba będzie jeszcze ustalić (festlegen) kolejność czynności, które należy wykonać, żeby się odprężyć (sich entspannen) w Boże Narodzenie. Co będzie najpierw? Prezenty, potem sprzątanie, a później oglądanie telewizji? A może odwrotnie? Tego dowiesz się oglądając „Weihnachten bei Hoppenstedts”.

Kiedy w telewizji?

Chcesz obejrzeć ten skecz w niemieckiej telewizji na żywo? Poniżej znajdziesz dni, godziny i stacje, na których w tym roku możesz spodziewać się rodziny Hoppenstedtsów:

26.12.2014          12:40–13:05 Uhr         WDR

25.12.2014          22:00–22:25 Uhr         rbb

25.12.2014          18:05–18:30 Uhr        NDR

25.12.2014          04:55–05:23 Uhr       Das Erste

24.12.2014          23:15–23:40 Uhr       SWR Fernsehen

24.12.2014          21:45–22:10 Uhr       NDR

24.12.2014          15:45–16:10 Uhr       Das Erste


Jak spodobały Ci się święta u Hoppfenstedtsów? Która scena spodobała Ci się najbardziej? Przyłączysz się w tym roku do oglądania ich w telewizji? A może zauważyłaś inny film, który Niemcy oglądają zawsze w Wigilię?


Przypominam o trwającej cały czas akcji „Blogowanie pod jemiołą”. Każdego dnia możesz odkrywać kolejne okienko kalendarza adwentowego. Zapraszam również do konkursu, jeśli jeszcze nie wzięłaś w nim udziału. I nie zapomnij o 15% rabacie w sklepie LektorKletta!

Rabat duzy

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk