Historia BMW

utworzone przez | paź 25, 2016 | O krajach DACH | 12 Komentarze

bmw-1752071_1920

Dwudziestego piątego dnia miesiąca spotykamy się tradycyjnie w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata” i opowiadamy różne ciekawe historie lub tworzymy inne interesujące wpisy. Dzisiaj wraz z pozostałymi blogerami językowymi i kulturowymi cofam się aż 100 lat, żeby opowiedzieć Wam o narodzinach pewnej marki, którą zna chyba każdy na świecie.

7 marca 1916 roku powstała Bawarska Fabryka Samolotów, przedsiębiorstwo założyło dwóch Niemców – Karl Rapp i Gustav Otto. Chociaż nazwa tej firmy może nie mówić Ci nic, to od niej wszystko się zaczęło! Początkowo firma produkowała jedynie silniki do samolotów, motocykli i hamulce kolejowe. Dopiero potem zajęła się czymś, co przyniosło jej największy rozgłos – samochodami.

W roku 1917 Bawarska Fabryka Samolotów zmieniła nazwę na Bawarską Fabrykę Silników, czyli znane nam wszystkim Bayerische Motoren Werke (BMW). Nikt nie przewidywał, że firmie uda się przetrwać sto lat, zwłaszcza że BMW kilkakrotnie było na skraju bankructwa. Niestety lubiana przez wszystkich marka samochodów kryje za sobą także niechlubną historię. Tuż przed drugą wojną światową wykorzystała nazistowską politykę zbrojeniową i utworzyła własny obóz koncentracyjny w Allach, gdzie zginęło ok. 2300 więźniów w wyniku straszliwych warunków życia i pracy. W Hersbruck zmarło na placu budowy kolejne 4000 więźniów. W miejscowości próbowano zbudować podziemny obiekt, gdzie można by produkować silniki lotnicze. Prace nad tym obiektem nie zostały ukończone.

Okres powojenny to dla BMW ciągłe pasmo wzlotów i upadków. Firmie kilkakrotnie groziła upadłość. Ich główna fabryka została zbombardowana. Prawie wykupił ją Daimler-Benz AG, jednak z powodu protestów do tego nie doszło. Lata świetlne zaczęły się dopiero, gdy w zarządzie zasiadł Eberhard von Kuenheim. Zyski firmy wzrosły siedmiokrotnie! BMW powoli zaczynało przejmować inne firmy np. Glas, Rover Group czy Rolls-Royce. A dziś jest prawdziwą potęgą motoryzacyjną.

Ciekawostki o BMW

  • Biało-niebieska szachownica znajdująca się w logo firmy symbolizuje kolory bawarskiej flagi, wbrew powszechnej opinii, że jest to obracające się śmigło.
  • Marka BMW swój pierwszy samochód wyprodukowała w 1929, czyli 13 lat po jej założeniu.
  • Po wojnie BMW zmieniło nazwę na Eisenach Motoren Werke (EMW).
  • Aby utrzymać się na powierzchni w okresie powojennym, BMW produkowało garnki i rowery. Przez 3 lata po zakończeniu wojny firma nie mogła produkować pojazdów silnikowych ze względu na nałożony na nią zakaz.
  • Można powiedzieć, że BMW miało swojego malucha w postaci produkowanej Isetty, małego pojazdu dla dwóch osób z drzwiami otwieranymi  z przodu. Firma odkupiła licencję do tego samochodu od włoskiej firmy.
  • Poprawna wymowa nazwy marki w języku niemieckim to „be em we”. Co ciekawe, BMW to również nazwa drinka popularnego w Wielkiej Brytanii, w skład którego wchodzą Baileys, Malibu i Whisky.

W 80 blogów dookoła świata

Co działo się 100 lat temu w innych krajach? Zapraszam Cię na fantastyczną podróż w czasie z najlepszymi blogami językowo-kulturowymi. Nie zapomnij o kubku z herbatą, bo to będzie długa wędrówka!

Austria:

Viennese breakfast – 100 lat temu – ostatnia cesarzowa Austrii

http://viennesebreakfast.com/100-lat-temu-ostatnia-cesarzowa-austrii/

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Sto lat temu w Yunnanie – http://baixiaotai.blogspot.com/2016/10/sto-lat-temu-w-yunnanie.html

Francja:

Français mon amour – 100 lat temu czyli opowiadamy o przeszłości

http://francais-mon-amour.eu/2016/10/100-temu-czasy-przeszle/

Madou en France – Belle Époque, czyli piękne czasy Francji

http://www.madou.pl/2016/10/belle-epoque.html

Kirgistan:

Kirgiski.pl – Kirgiskie powstanie 1916 r. i Ürkün – część I

http://kirgiski.pl/2016/10/kirgiskie-powstanie-1916-r-i-urkun-1/

Enesaj.pl – Ürkün: opowieść kirgiskiego repatrianta

http://enesaj.pl/2016/10/urkun-opowiesc-kirgiskiego-repatrianta/

Niemcy:

Niemiecki w Domu : 100 lat temu w Niemczech:

http://niemieckiwdomu.pl/100/lat/temu/w/niemczech/

Niemiecki po ludzku: 1916 w Niemczech

W 80 blogów dookoła świata: 100 lat temu

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym- 100 lat temu w Turcji: zabawa czasem

http://innaturcja.blogspot.com/2016/10/100-lat-temu-w-turcji-zabawa-czasem.html

Wielka Brytania:

Angielski dla każdego – 100 lat temu w Anglii

http://angdlakazdego.blogspot.com/2016/10/100-lat-temu-w-anglii.html

Włochy:

Studia, parla, ama  “W 80 blogów dookoła świata – 100 lat temu”

http://studiaparlaama.pl/80-blogow-dookola-swiata-100-temu/

W 80 blogów dookoła świata to inicjatywa blogów językowo-kulturowych, w ramach której co miesiąc powstają wpisy z tą samą myślą przewodnią. Chcesz dołączyć do nas? Zajrzyj na naszego bloga i wyślij maila na blogi.jezykowe1@gmail.com

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk