Jak samodzielnie ćwiczyć pisanie w języku niemieckim?

utworzone przez | maj 25, 2021 | Egzaminy, Język niemiecki | 4 Komentarze

Gdy rozmawiam z osobami, które uczą się języka niemieckiego lub z niektórymi swoimi uczniami, to zazwyczaj na pierwszym miejscu jest u nich mówienie. „Wiesz, ja to chce płynnie mówić po niemiecku.” Nie dziwię im się, bo w sumie ta umiejętność pozwala nam najszybciej złapać kontakt z drugim człowiekiem. Jednak na naukę języka niemieckiego trzeba spojrzeć także inaczej. Musisz wiedzieć, po co uczysz się niemieckiego. Czy to będzie na egzamin? Do opieki nad starszą osobą? A może chcesz rozpocząć pracę w niemieckojęzycznym kraju? Dosyć szybko może się okazać, że poza mówieniem potrzebujesz także pisania. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jak samodzielnie ćwiczyć pisanie w języku niemieckim.

Na szczęście dla Ciebie pisania w języku niemieckim da się nauczyć. To nie jest czarna magia ani starożytne runy. Podpowiem Ci teraz krok po kroku, jak opanować tę umiejętność bez wychodzenia z domu.

Na samym początku zastanów się, co piszesz i dla/do kogo piszesz. Każdy tekst ma swój własny styl, utarte zwroty i określoną budowę. Inaczej będziemy pisać do koleżanki, inaczej do przyszłego pracodawcy, a jeszcze inaczej do urzędu. Tak samo będzie w przypadku, gdy piszesz list do koleżanki, a gdy piszesz list prywatny podczas egzaminu. Na egzaminie trzeba się streszczać.

Jak więc widzisz nie wystarczy wybrać temat, usiąść w skupieniu na 5 minut i napisać tekst. No dobra, jest to możliwe, ale tylko jeśli nie masz z tym najmniejszych problemów. Jednak skoro to czytasz, to czegoś Ci brakuje.

Zanim przejdziesz dalej, zastanów się, czy masz wszystko, by napisać dany tekst po niemiecku. Nie chodzi mi tutaj o kartkę i długopis, czy o super wypasiony program do pisania na komputerze. To są rzeczy drugorzędne, chociaż też ważne. O czym więc mowa?  O słownictwie, budowie tekstów, strukturach. Co wiesz na temat, o którym będziesz pisać? Czy wiesz, jakich słów, zwrotów używać? Jeśli nie, to skąd się tego dowiesz?

Przy pisaniu dłuższych form pisemnych typu rozprawki, eseje, opowiadania  przyda Ci się jeden mały nawyk. Nawyk, który osobiście uwielbiam. Jeśli chcesz pisać lepiej, to zacznij więcej czytać. Nawet mój ulubiony pisarz Stephen King powiedział: “Um gut zu schreiben, muss man nur zwei Dinge tun: Viel lesen und viel schreiben.“ Weź sobie to do serca i od dziś czytaj minimum kilkanaście minut dziennie po polsku i po niemiecku. Dzięki czytaniu zwiększysz swój zasób słownictwa, zaczniesz rozbudowywać swoje konstrukcje językowe i gramatyczne oraz zaczniesz dostrzegać niuanse językowe, których wcześniej nie zauważałaś.

Zbierając słownictwo do różnych tekstów użytkowych, które będziesz pisała, utwórz sobie zbiór przykładowych tekstów. Poszukaj w Internecie przykładowych listów do przyjaciela, rozprawek czy pism urzędowych. Następnie pobaw się w detektywa. Przeczytaj tekst i odszukaj najczęściej pojawiające się zwroty. Porównaj kilka tekstów ze sobą. Sprawdź, czy są jakieś konstrukcje, które się powtarzają. Przyjrzyj się gramatyce. Wszystko to co może Ci się przydać, zakreśl innym kolorem, wpisz do specjalnego zeszytu i zapamiętaj.

Zadbaj również o to, by rozwijać słownictwo w sposób aktywny. Samo czytanie, to wciąż za mało. Uczenie się pojedynczych słówek – także. Nie wystarczy nauczyć się słówek, przepisać je do zeszytu i gotowe, a następnym razem gdy będziesz coś pisać, to z pewnością ich użyjesz. Nie. Słowa wylecą Ci z głowy, jeśli nie będziesz ich aktywnie używać. Dlatego po nauczeniu się nowego słowa, pisz, mów dużo z jego użyciem. To samo dotyczy budowy tekstu. Jeśli chcesz zapamiętać, jak pisać reklamacje, napisz je kilkakrotnie. Przećwicz to porządnie. Jednym z ciekawych sposobów na rozwijanie swojego stylu pisania, jest prowadzenie pamiętnika, w którym zapisujemy swoje myśli. Wypróbuj i daj znać, czy u Ciebie się sprawdziło.

Na koniec zostawiłam ostatni punkt – poprawność. Nie zawsze masz pod ręką życzliwego Niemca czy germanistę, który zerknie do tekstu, poprawi i wskaże błędy. Co wtedy zrobić? Popraw sobie prace samodzielnie! Wystarczy, że wkleisz swój tekst na odpowiedniej stronie na Dudenie lub portalu korrekturen.de.  Taka strona podpowie Ci, gdy wstawisz zły rodzajnik, zrobisz literówkę, błąd gramatyczny, stylistyczny, zapomnisz o przecinku. Poda swoje propozycje poprawienia błędu. Oczywiście nie daje to 100% pewności, że wszystko jest poprawnie. W końcu to maszyna. Jednak pozwoli Ci na uniknięcie pewnych błędów.

Zajrzyj zatem na te strony, by poprawić  swoje teksty:

Możesz również zainstalować sobie na komputerze wtyczkę LanguageTool, którą wykorzystasz do wielu języków. Wtedy pisząc cokolwiek z poziomu przeglądarki, będziesz otrzymywała od razu informacje o błędach. Podobną możliwość daje wtyczka Mentor od Dudena. Warto przetestować obie i wybrać tą, z którą będzie Ci się pracować lepiej.


Jakie są Twoje sposoby na ćwiczenie pisania w języku niemieckim? Na co zwracasz największą uwagę? Z czego korzystasz? Napisz w komentarzu pod tym wpisem.Jak komentować jako gość (bez logowania)? Tutaj znajdziesz instrukcję.


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk