niemieckie-slowo-mlodziezowe-2014„Jugendwort des Jahres” to inicjatywa wydawnictwa Langenscheidt, które od roku 2008 zachęca niemiecką młodzież do dzielenia się swoimi ulubionymi wyrażeniami i głosowanie na swojego faworyta minionego roku. Tym razem zapraszam Cię na przegląd niemieckiego młodzieżowego slangu z 5 najbardziej popularnych słów.

5 najlepszych słów ze slangu młodzieżowego

1.       Läuft bei dir!

Odpowiednik niemieckiego „Du hast es drauf!” lub „cool”, „krass” czy „geil”. W zależności od kontekstu może mieć wydźwięk pozytywny lub ironiczny.  Można go użyć przykładowo, gdy chcemy kogoś pochwalić za dobrą robotę lub pogratulować mu czegoś.

2.       Gönn dir!

Dosłowne tłumaczenie tego wyrażenia będzie znaczyło „Nie żałuj sobie!”. Możemy też go użyć w znaczeniu “Viel Spaß dabei!”, czyli „baw się dobrze!”.

3.       Hayvan

Oznacza zwierzę, może być synonimem “mięśniaka” lub wiernego przyjaciela, a nawet osobą nierozgarniętą. W zależności od kontekstu użyjemy tego słowa w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

4.       Selfie
Tego słowa raczej nie muszę tłumaczyć, bo jest ono bardzo popularne również wśród polskiej młodzieży i nie tylko. A chodzi o zdjęcia robione samemu sobie np. w lustrze.

5.       Senfautomat
W wolnym tłumaczeniu jest to automat do musztardy.  Ale w slangu młodzieżowym oznacza przemądrzałą osobę, która wszędzie musi wtrącić swoje trzy grosze.

Na stronie głównej projektu można zakupić książkę lub ebooka ze słówkami pochodzącymi właśnie ze slangu młodzieżowego. Jeśli masz ochotę się z nimi zapoznać, kliknij w tutaj: http://www.jugendwort.de/  Książka kosztuje ok. 4 Euro, a ebook 1,50 Euro.


Które słowo spodobało Ci się najbardziej, a które najmniej? Jakie inne wyrażenia pochodzące ze slangu młodzieżowego znasz?


Privacy Policy Settings