70 lat Spiegla – Dzień 14

utworzone przez | lut 7, 2017 | Motywacja i wskazówki, Słownictwo, Wyzwania językowe | 0 komentarzy

To już ostatni dzień wyzwania, o którym więcej poczytasz tutaj. Słówka z dziś i ostatnich dni są już na Memrise i Quizlecie. Wkrótce pojawi się także artykuł, z którego pochodzą wszystkie słówka, ebook oraz dodatkowe ćwiczenia. Póki co masz chwilę, żeby nadrobić zaległości. Miłej nauki!

Słówka na dziś do nauczenia

ausgleichen – wyrównywać, niwelować, zrekompensować

Die Mitgliedstaaten sollten dies verhindern und etwaige Einbußen bei den Rentenansprüchen ausgleichen.  – Państwa członkowskie powinny zapobiec takiej możliwości i zrekompensować ewentualną utratę praw do emerytury.

ausrüsten – wyposażyć, zaopatrzyć

Das Fahrzeug muss mit einem OBD-System ausgerüstet sein. – Pojazd musi być wyposażony w system OBD.

verbringen – spędzać

Ich könnte mein ganzes Leben hier verbringen und nie wieder weggehen. –  Mogłabym spędzić tu resztę życia i nigdy nie wracać.

beeinträchtigen – szkodzić

Das kostet eine Menge Raum, viel Energie, beeinträchtigt die Luftqualität und verursacht unnötigen Lärm. – To zajmuje dużo miejsca i energii, szkodzi jakości powietrza i wydziela niepotrzebnie dużo hałasu.

empfehlen – polecać

In solchen Situationen empfehlen wir in der Regel Medikamente. – Zwykle w takich sytuacjach zalecamy leki.

beeinflussen – wpływać na

Diese Strahlung beeinflusst Gehirnströme, die Konzentration, das Testosteron. –  Promieniowanie wpływa na fale mózgowe, koncentrację i poziom testosteronu.

entstehen – powstawać

Mehrere Millionen Arbeitsplätze werden in Europa und weltweit entstehen. – W Europie i na całym świecie powstanie wiele milionów nowych miejsc pracy.

erhöhen – podwyższać, zwiększać

Auch müssen wir unsere Öl- und Erdgasvorräte erhöhen. – Musimy również zwiększyć nasze rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego.

über den Kopf ziehen – naciągnąć na głowę

Sollen wir uns hinlegen oder Papiertüten über den Kopf ziehen? – Mamy się położyć albo założyć papierowe torby na głowę?

vor Büchern sitzen – siedzieć przed książkami

Es geht nicht darum jeden Tag 5 Stunden vor seinen Büchern zu sitzen! – Nie chodzi o to, aby on siedział przed książkami każdego dnia po 5 godzin!

 


Ułóż swoje zdania z nowymi słówkami z dzisiaj. Napisz je w komentarzu.


 

 

 

 

 

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk