Najpiękniejsze opowieści wigilijne

utworzone przez | gru 22, 2016 | Książka, O krajach DACH, Polecam | 4 Komentarze

Już za chwilę święta. Większość z nas spędzi je z rodziną i przyjaciółmi.  Być może tak jak ja znajdziesz chwilę, żeby pochylić się nad świąteczną lekturą. Jeśli masz taki zamiar, to koniecznie zrób to po niemiecku! Mam dla Ciebie aż 6 fantastycznych propozycji, które nie tylko rozgrzeją Twoje serducho, ale i pozwolą na poszerzenie słownictwa.

1.       Świąteczna opowieść według Ewangelii św. Łukasza i św. Mateusza

Opowieści wigilijne zacznijmy od tej biblijnej, przedstawionej nam przez św. Łukasza i św. Mateusza. Obaj panowie opowiadają historię narodzenia Jezusa Chrystusa, ale każdy z nich robi to w inny sposób. Zapraszam Cię do przeczytania tych opowieści po niemiecku w tłumaczeniu Martina Lutra.

Ewangelia św. Łukasza (kliknij tutaj)

Ewangelia św. Mateusza (kliknij tutaj)

2.       Augusta – bożonarodzeniowa gęś – Friedrich Wolf

Kilka słów wstępu. Gęś dla Niemców jest tym, czym dla nas karp na święta. Śpiewak operowy kupuje gęś i chce ją utuczyć na święta. Niestety jego dzieci szybko zaprzyjaźniają się ze zwierzęciem i nadają jej imię „Augusta”. W międzyczasie głowa rodziny przygotowuje  jednak gęś do świątecznego posiłku, oskubując ją. Gdy dzieci to odkrywają, zakładają gęsi sweter, żeby nie zmarzła i z powrotem zabierają ją do mieszkania. Całą opowieść w języku niemieckim przeczytasz tutaj.

 

3.       Cztery świece – autor nieznany

Piękna opowieść w sam raz na adwent i okres bożonarodzeniowy. Opowiada o czterech świecach, które gasły jedna po drugiej. Ich imiona brzmiały Pokój, Wiara, Miłość i Nadzieja.

Całą opowieść w języku niemieckim przeczytasz tutaj.

 

4.       Opowieść wigilijna – Charles Dickens

Klasyka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Ebenezer Scrooge zmienia swoje życie diametralnie właśnie w święta Bożego Narodzenia. Niemieckie tłumaczenie możesz przeczytać tutaj.

 

5.       O. Henry – Dar Trzech Króli

Opowieść o parze młodych ludzi, Jimie i Delli, którzy nie mają pieniędzy, a jednak na święta pragną podarować sobie nawzajem szczególny prezent. Każde z nich sprzedaje to, co ma najcenniejsze, aby sprawić temu drugiemu radość. Warto przeczytać! Zwłaszcza w Wigilię.

Całą opowieść w języku niemieckim przeczytasz tutaj.

 

6.       Królowa Śniegu – Hans Christian Andersen

Pamiętam tę bajkę z dzieciństwa. Zastanawiałam się, jakby to było, gdybym ja znalazła się na miejscu Gerdy. Czy czasem bym nie zamarzła z zimna? Czy potrafiłabym się poświęcić i wyruszyć na poszukiwania przyjaciela?

Do przeczytania po niemiecku tutaj.

 

Więcej ciekawych opowieści różnych autorów po niemiecku znajdziesz tutaj. Miłego czytania!

 


Jakie świąteczne opowieści przywołują w Tobie najmilsze wspomnienia?


 

Dzisiejszy wpis powstał w ramach kalendarza adwentowego „Blogowanie Pod Jemiołą”. Wczoraj okienko kalendarza otworzyło się u Language Bay. Zajrzyj koniecznie, bo wpis jest bardzo ciekawy. A jutro zapraszam do Japonii na świąteczne urodziny cesarza. Pamiętaj, że wpis pojawi się dopiero 23.12!

Weź również udział w KONKURSIE! Do wygrania voucher w wysokości 240 zł na zakupy w Empiku. Więcej szczegółów tutaj.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk