Co w trawie piszczy? – Deutsch Aktuell

utworzone przez | lip 9, 2014 | Polecam, Przydatne materiały lub strony, Recenzje | 17 Komentarze

co_w_trawie_piszczy

„Co w trawie piszczy?” to moja nowa seria wpisów, które będą się pojawiały nieregularnie. Zamierzam w nich przyjrzeć się nowościom wydawniczym, pomocom naukowym i wszystkiemu, co związane jest z nauką języka. Dzięki temu bez wydawania pieniędzy będziesz mogła przekonać się, czy znajdziesz tam coś dla siebie. Dzisiaj na pierwszy ogień idzie magazyn Deutsch Aktuell.

Deutsch Aktuell – recenzja

Deutsch Aktuell jest dwumiesięcznikiem tworzonym specjalnie dla wszystkich osób, które zainteresowane są językiem niemieckim. Nad częścią merytoryczną magazynu czuwa wydawnictwo Wagros. Do moich rąk trafił najnowszy numer Deutsch Aktuell 65/2014.

DSC_0047
Czytanie gazet zaczynam zawsze od przeczytania spisu treści i pobieżnego przejrzenia gazety. Tak samo zrobiłam i teraz. Po spisie treści stwierdziłam, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W najnowszym numerze Deutsch Aktuell można dowiedzieć się, jakie hobby mają Niemcy, co jedzą i czy są weganami oraz dlaczego moda w Berlinie jest ekstrawagancka. Redaktorzy zabierają nas także na wycieczkę po mieście Ulm i proponują ciekawą książkę, film i płytę CD na któryś z letnich wieczorów. Możemy również nauczyć się słownictwa specjalistycznego, czytając tekst o fabryce Volkswagena w Polsce. A skoro mamy wakacje, to oprócz wspomnianej już wycieczki po mieście Ulm, z dwumiesięcznika dowiesz się też, jak podróżować używając tylko kciuków. Deutsch Aktuell pamięta też o negatywnych stronach życia i przestrzega przed prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.

W Deutsch Aktuell najbardziej spodobał mi się mini komiks z Olgą i Stefanem w roli głównej. Para w zabawny sposób wyjaśnia pewne zwroty, kolokacje używane w języku niemieckim. Dzięki czemu nie tylko poznajemy słówko w kontekście, ale także znamy jego pochodzenie, synonim i tłumaczenie na język polski.

DSC_0046

Teksty w dwumiesięczniku jak dla mnie są za krótkie, ale dla osób początkujących i średniozaawansowanych będą w sam raz. Pod każdym tekstem znajdziemy tłumaczenie trudniejszych słówek, więc nie trzeba za każdym razem sięgać po słownik, co dla osób początkujących jest dużym ułatwieniem. Teksty są ilustrowane ciekawymi zdjęciami i co najważniejsze są interesujące. W Deutsch Aktuell pojawiły się także dwa ćwiczenia. W jednym trzeba było uzupełnić poprawnie zdanie, a w drugim wstawić odpowiedni czasownik. Pomysł bardzo fajny, ale wydawnictwo mogłoby wrzucić więcej takich ćwiczeń. Dwa ćwiczenia na dwa miesiące? Moim zdaniem trochę za mało.

Dużym plusem jest fakt, że większość artykułów można po przeczytaniu, wysłuchać w formacie MP3. Niestety informacja, jak to zrobić, jest tak zamaskowana, że musiałam spędzić trochę więcej czasu, żeby to rozpracować. Na szczęście gdy już się w końcu dostałam do plików, byłam zadowolona. Pliki MP3 są nagrane w dobrej jakości, lektor ma ciekawy akcent i nie czyta za szybko. Dzięki temu nawet osoba początkująca nie będzie miała problemów ze zrozumieniem.

Wszystkie słówka, które są wytłumaczone w Deutsch Aktuell można dodatkowo pobrać w wersji PDF. Może to ułatwić naukę, bo można sobie wydrukować tą listę i wziąć ze sobą wszędzie bez konieczności noszenia całej gazety. Natomiast nauczyciele mają możliwość pobrania do jednego z tekstów arkusz roboczy. Myślę, że takich arkuszy roboczych mogłoby być trochę więcej.

Mimo kilku drobnych uwag, uważam że Deutsch Aktuell jest świetnym magazynem dla osób uczących się języka niemieckiego. Bieżący numer porusza różnorodne i interesujące tematy, więc przez najbliższe wieczory nie będę się nudziła.

A Ty czytałaś już najnowszy numer? Który artykuł spodobał Ci się najbardziej? Co sądzisz o magazynach tego typu?


Przypominam o trwającym do końca tego tygodnia konkursie! Można w nim wygrać właśnie wydania Deutsch Aktuell.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk