Maibaum – czyli jak Niemcy spędzają majówkę

utworzone przez | maj 10, 2015 | O krajach DACH | 9 Komentarze

maibaum czyli jak Niemcy spędzają majówkęPierwszy maja już za nami, ale chciałabym na chwilę powrócić do tego dnia. Czy wiesz, że w Bawarii właśnie pierwszego maja mieszkańcy stawiają przystrojone i ozdobione dekoracyjnymi tabliczkami drzewo? Nazywa się go drzewkiem majowym (der Maibaum). Jest to jedna z najpopularniejszych tradycji i wiąże się z nią kilka ciekawych zwyczajów. Weź kubek z herbatą i zapraszam do czytania.

Maibaum – drzewko majowe

Drzewko majowe, które nazywa się także czasem słupem majowym ze względu na swój wygląd, symbolizuje (symbolisieren) życie, odradzanie się witalności i przyrody. Różne źródła podają, że zwyczaj stawiania takiego drzewka ma celtyckie (keltisch) korzenie i upowszechnił się głównie wśród Germanów. Za sprawą ich migracji po Europie zadomowił się (heimisch werden) również w niektórych krajach romańskich, np. w Katalonii czy we Włoszech. Jako ciekawostkę podam, że w niektórych miejscowościach na Śląsku nadal buduje się drzewka majowe.

munich-327240_1280Maibaum powstaje zazwyczaj z świerku lub brzozy. Drzewo ścina się, usuwa korę (die Borke) i gałęzie, pozostawiając jedynie te górnej części. Czubek takiego słupa ozdabia się różnymi tasiemkami (das Bändchen), girlandami, kwiatami lub tabliczkami. Stawia się je w centralnych punktach miejscowości. W południowej Bawarii można zauważyć, że drzewka majowe są przystrajane (schmücken) również znakami różnych zawodów i symbolami danego miasta. Tradycja ta trwa od XVIII wieku.

marktoberdorf-244387_1280Jednym ze zwyczajów związanych z drzewkiem majowym, jest jego wykradanie (stehlen). Młodzi mężczyźni z sąsiadujących gmin starają się wykraść drzewko, jeśli zostało ono ścięte na klika tygodni przed postawieniem. Zwrot „skradzionego” drzewka następuje po licznych negocjacjach (die Verhandlungen) i po zapłacie w postaci obfitej ilości piwa, które obie strony wypijają podczas uroczystego przekazania drzewa.

Stawianie drzewka majowego (Maibaum aufstellen) jest samo w sobie sporym wydarzeniem. W zależności od regionu stawia się je albo nocą 30 kwietnia, albo z samego rana 1 maja. Do ustawienia takiego drzewa w pionie potrzeba (brauchen) wielu silnych mężczyzn, ponieważ tradycja nakazuje, żeby było to robione tylko i wyłącznie przez ludzkie ręce. Do pomocy można wykorzystać jedynie grube drągi (die Stangen).

maypole-233487_1280Po ciężkiej pracy czas na odpoczynek i zabawę. Stawianiu drzewka towarzyszy zazwyczaj także festyn majowy (das Maifest). Muzyka orkiestry dętej, tradycyjna kuchnia i spora ilość piwa – to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców i turystów. Na festynie majowym można przyłączyć się do tradycyjnych tańców ludowych, wybrać królową maja i wziąć udział w zawodach we wspinaniu na drzewko majowe (das Maibaumkraxeln).


Jak podoba Ci się ta tradycja? Miałaś okazję zobaczyć ją na żywo?


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk