4 fakty o Sylwestrze w Niemczech

utworzone przez | gru 31, 2014 | O krajach DACH | 13 Komentarze

4-fakty-sylwestrzeW dzisiejszym dniu wszyscy się spieszą i szykują do tej wyjątkowej nocy. Zanim oddasz się przygotowaniom, chciałam Cię zaprosić na krótki wpis o niemieckich zwyczajach sylwestrowych. Jak spędza się Sylwestra u naszych zachodnich sąsiadów? Przed Tobą 4 fakty o Sylwestrze w Niemczech.

4 fakty o Sylwestrze w Niemczech

1. Wszędzie świnie!

Świnki (das Schwein, die Schweine) to symbol szczęścia w krajach niemieckojęzycznych, dlatego w okresie noworocznym można znaleźć wszędzie tego zwierzaczka w różnych formach. Świnką obdarowujemy najbliższych, żeby szczęście było zawsze przy nich. Poza tym różowym zwierzakiem symbolem przynoszącym szczęście jest także kominiarz (der Schornsteinfeger) i czterolistna koniczyna (vierblättriges Kleeblatt).

2. Zabierz łuski karpiowi

Kolejny zwyczaj, znany również w Polsce, wkładanie łusek karpia (die Schuppe des Karpfens) do portfela. Łuski mają nam zapewnić dobrobyt w przyszłym roku i nie pozwolić, żeby pieniądze uciekały nam z portfela. O ile w Polsce przeważnie łuski karpia wkładamy do portfeli w Wigilię, Niemcy robią to w Sylwestra.

3. Nie rób prania

Zgodnie z legendą zabronione jest robienie prania (die Wäsche waschen) lub suszenie go w nocy z 31.12 na 01.01. Zwyczaj ten miał uspokoić (besänftigen) germańskiego boga wojny Wodana i jego armię, którzy w Sylwestrową Noc będą wędrować przez świat i mogą się zaplątać w wiszące na sznurkach pranie, co może ich rozwścieczyć.

4. Wszyscy razem

Kolejna tradycja sylwestrowa nakazuje, żeby cała rodzina i/lub wszyscy przyjaciele podczas imprezy pili szampana (der Sekt) lub poncz z jednej szklanki. Następnie jedna osoba rzuca szklankę przez ramię tak, żeby się potrzaskała (zerbrechen). Zwyczaj ten symbolizuje jedność, wspólnotę ludzi, a potłuczone skorupki mają przynieść tym ludziom szczęście.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku! Do zobaczenia „za rok”! Przypominam o wynikach konkursu, które znajdziesz tutaj.

EDIT (po 4 latach dla purystów językowo-alkoholowych 😉 ): W Polsce potocznie mówimy “szampan” na wszystkie wina musujące, należy jednak pamiętać, że ta nazwa jest zarezerwowana wyłącznie dla win musujących z Francji. Taki szampan nazwiemy po niemiecku der Champagner. Der Sekt to nazwa niemieckiego wina musującego, pochodzącego z Niemiec i tym właśnie winem wznosi się toasty w Sylwestra w Niemczech. W Hiszpanii mamy natomiast wino musujące, które nazywa się cava.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk