Wieczór z serialem – Frauen, die Geschichte machten (5)

utworzone przez | sty 31, 2015 | Film, Polecam | 2 Komentarze

tvOstatni wpis z cyklu „Wieczór z serialem” był…. aż wstyd przyznać… w maju 2014. Nie mam nic na swoje wytłumaczenie, więc śmiało możesz mnie teraz publicznie zbesztać za taką zwłokę. Na pocieszenie mam przygotowany nowy odcinek serialu po niemiecku.  Kontynuuję zapoznawanie się z kobietami, które zmieniły bieg historii i dzisiaj przedstawię Ci kolejną z nich. Jeśli śledzisz Facebooka, to już wiesz, o kim mowa. Herbata gotowa? Zapraszam do czytania i oglądania serialu po niemiecku.

Königin Luise – Die preußische Madonna

W dzisiejszym odcinku „Frauen, die Geschichte machten” poznasz wyjątkową kobietę, którą nazywano Pruską Madonną. Kto to taki? Królowa Luiza Pruska.

Luiza była piękną kobietą, która łączyła rolę królowej z rolą matki i żony. Była żoną króla Fryderyka Wilhelma III. Niezwykle ciepła osoba, która potrafiła wywrzeć wpływ na swojego męża i doprowadzić do przymierza rosyjsko-pruskiego przeciwko Napoleonowi. Królowa Luiza nie dbała o etykietę, podział społeczny, przez co stała się ulubienicą ludu. Gdyby żyła dzisiaj z pewnością byłaby znaną wszystkim osobistością, wzorem, który każdy chce naśladować. Mało kto potrafił się oprzeć jej osobie. Podobno nawet Napoleon doceniał jej wdzięki i osobowość.

Z ciekawostek dotyczących królowej Luizy: w Polsce w Zabrzu jest kopalnia, która nosi właśnie imię królowej. Pierwszy zatopiony statek podczas I Wojny Światowej też nazywał się Königin Luise.

Nie przedłużam już i zapraszam do obejrzenia bardzo ciekawego odcinka z napisami w języku niemieckim. Informację, jak włączyć napisy, znajdziesz tutaj.

Link do serialu: TUTAJ

Słownictwo do odcinka znajdziesz w biblioteczce z materiałami


Jak spodobał Ci się serial? Co sądzisz o królowej Luizie? Czy słusznie mówiono o niej „Królowa Serc”?


P.S. Jeśli jesteś nauczycielem, możesz tutaj pobrać dodatkowe materiały dydaktyczne do tego serialu.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk