Minął rok – kiedy używać czasu Perfekt, a kiedy Imperfekt?

utworzone przez | cze 20, 2014 | Gramatyka, Język niemiecki | 17 Komentarze

gramatyka-czas-przeszły

Jeśli uważnie śledzisz losy bloga, z pewnością wiesz, że właśnie mija rok odkąd Niemiecka Sofa zaczęła przyjmować pierwszych gości. Już od roku witam Cię tutaj serdecznie za każdym razem i zapraszam na pogawędki o języku niemieckim przy herbacie. Przez ten czas wydarzyło się sporo. Niemiecka Sofa przeszła zmiany, a Ty stałaś się częstszym gościem. Wspominanie przeszłości to dobry moment na poznanie lub przypomnienie sobie niemieckich czasów przeszłych Imperfekt i Perfekt. Usiądź wygodnie i zapraszam na podróż, dzięki której dowiesz się jakie czasy przeszłe są w języku niemieckim i kiedy się ich używa.

Kiedy używać czasu Perfekt, a kiedy czasu Imperfekt?

Zanim przejdę do opowiadania o czasach przeszłych w języku niemieckim, chciałabym Ci zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz. Czas przeszły Perfekt tak samo wyraża przeszłość jak czas przeszły Präteritum (Imperfekt). Znaczeniowo nie ma między nimi żadnej różnicy. Spójrz na przykładowe zdania:

Wir haben den ganzen Tag gearbeitet.(Perfekt)
Wir arbeiteten den ganzen Tag.(Präteritum)

Oba zdania wyrażają to samo: Pracowaliśmy cały dzień. Dlaczego więc mamy dwa czasy przeszłe i w każdym podręczniku do gramatyki jest wyszczególnione, kiedy używać, którego czasu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Różnica między tymi zdaniami polega na kontekście komunikacyjnym, w którym używamy danego czasu.

Istotnym czynnikiem jest podzielenie kontekstu na formalno-literacki i na kontekst trochę mniej formalny. Dzięki temu można powiedzieć, że z reguły czasu Präteritum używa się w „formalnych” sytuacjach, np. w literaturze (baśnie, opowiadania), w gazetach, w pracach naukowych, a także w publicznych przemowach.

Jeśli chodzi o mniej formalne sytuacje, używamy czasu przeszłego Perfekt, głównie w języku potocznym. Używamy go w rozmowach bezpośrednich, w sytuacjach codziennych, kiedy opowiadamy o sobie lub innych osobach. Niektóre źródła podają także, że Perfekt wyraża czynności zakończone w przeszłości, których skutki widoczne są w teraźniejszości.

W języku niemieckim jest jeszcze jeden czas przeszły, nazywany też czasem zaprzeszłym, Plusquamperfekt. Używamy go głównie wtedy chcemy zasygnalizować fakt, że jedna czynność w przeszłości miała miejsce wcześniej niż druga.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytanie, kiedy używamy, którego czasu i nie będzie stanowiło to dla Ciebie już takiego problemu. W kolejnych wpisach wyjaśnię Ci budowę tych czasów oraz spróbuję wytłumaczyć, kiedy w Perfekcie używamy czasownika posiłkowego „sein”, a kiedy „haben”. A w najbliższym czasie zapraszam na niespodziankę z okazji urodzin Niemieckiej Sofy.


Jeśli spodobał Ci się ten wpis zostaw komentarz i/lub podziel się nim ze znajomymi, używając przycisków poniżej.


Czas teraźniejszy

Czasowniki nieregularne w czasie teraźniejszym

Czas teraźniejszy – ćwiczenia

Czas przyszły

 

 

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk