Czas teraźniejszy w języku niemieckim – Präsens

utworzone przez | lut 5, 2014 | Gramatyka, Język niemiecki | 7 Komentarze

gramatyka-czas-terazniejszy

Na początku roku pisałam o postanowieniach noworocznych i czasie przyszłym. Opowiedziałaś mi wtedy o wielu planach na ten rok. Jednak żeby zobaczyć efekty tego, co postanowiłaś, warto przyjrzeć się teraźniejszości. Z tego powodu dzisiaj pokażę Ci, jak tworzy się czas teraźniejszy w języku niemieckim i zaproszę do „zapisania stanu życia” na dziś. Zrób sobie herbatę i zaczynamy!

Czas teraźniejszy w języku niemieckim – Präsens

Czas teraźniejszy w języku niemieckim nazywa się Präsens. Wyraża czynności, które trwają obecnie, jakiś aktualny stan rzeczy lub stan trwały.

Przykłady:

Er liest das Buch (on czyta książkę)

Er ist krank (on jest chory)

Er wohnt seit zwei Jahren in Hamburg (on mieszka od dwóch lat w Hamburgu)

Präsens może także wyrażać czynności, które dopiero się wydarzą.

Heute gehen wir ins Theater (dzisiaj idziemy do teatru)

Jak zapewne zauważyłaś zdanie w czasie teraźniejszym składa się z podmiotu i odmienionego czasownika, który w zdaniach prostych zawsze znajduje się na drugim miejscu, oraz innych dopełnień.

Czasowniki słabe odmieniają się w czasie teraźniejszym według ściśle określonego schematu i w zależności od osoby dostają określoną końcówkę do tematu czasownika. Temat czasownika otrzymujemy po odjęciu od bezokolicznika końcówki –en (rzadziej –n). Pamiętaj, że w języku niemieckim jest inaczej niż w języku polskim i nie możemy sobie pozwolić na opuszczenie zaimka osobowego. Dlatego jeśli chcesz odmienić czasownik „żyć” przez osoby w czasie teraźniejszym w języku niemieckim, zrobisz to następująco:

ich lebe

du lebst

er/sie/es lebt

wir leben

ihr lebt

sie/Sie leben

Czasowniki, których temat kończy się na -t, -d, -m, -n, w 2 i 3 osobie liczby pojedynczej oraz w 2 osobie liczby mnogiej otrzymują końcówki rozszerzone o głoskę e-. Ułatwia to przede wszystkim wymowę. Poniżej przykład z czasownikiem „oddychać”:

ich atme

du atmest

er/sie/es atmet

wir atmen

ihr atmet

sie/Sie atmen

Natomiast jeśli temat czasownika kończy się na -s, -ss, -β, -x lub – z, wtedy końcówka czasownika w drugiej osobie liczbie pojedynczej nie jest –st, lecz samo –t. Z tego powodu formy drugiej i trzeciej osoby są identyczne.  W drugiej osobie liczby pojedynczej usuwamy z końcówki -s- . Przykład z czasownikiem „tańczyć”:

ich tanze

du tanzt

er/sie/es tanzt

wir tanzen

ihr tanzt

sie/Sie tanzen

Wszystkie czasowniki, których bezokolicznik kończy się na -eln gubią w  pierwszej osobie liczby pojedynczej samogłoskę -e- z tematu. Przykład z czasownikiem „żeglować”:

ich segle

du segelst

er/sie/es segelt

wir segeln

ihr segelt

sie/Sie segeln

Warto znać odmianę czasowników posiłkowych, bo dzięki nim jesteś w stanie zbudować wiele podstawowych zdań w języku niemieckim.

Czasowniki posiłkowe: haben, werden i sein

                        haben sein      werden

ich                  habe    bin       werde

du                   hast     bist      wirst

er /sie/es        hat       ist        wird

wir                   haben sind     werden

ihr                    habt     seid     werdet

sie/Sie             haben sind     werden

Jeszcze jeden bardzo przydatny czasownik i jego odmiana w czasie teraźniejszym:

ich  weiß

du weißt

er /sie/es weiß

wir wissen

ihr wisst

sie/Sie wissen

ĆWICZENIE

Poznałaś zasady tworzenia czasu teraźniejszego w języku niemieckim, pora na praktykę.  Spora ilość mentorów, coachów, trenerów i osób zajmujących się rozwojem osobistym zanim zabierze się do ustalania planów czy celów na najbliższe miesiące, najpierw zapisuje swój „stan życia” na dzisiaj. Dzięki temu po kilku miesiącach, czy latach jest im łatwiej zauważyć postępy jakie poczynili. Muszę przyznać, że to ćwiczenie doskonale sprawdza się także w przypadku nauki języków obcych. Weź kartkę, długopis i wypisz wszystko, co dotyczy Ciebie w TEJ chwili. Spróbuj to zrobić po niemiecku w czasie, który dzisiaj właśnie poznałaś. Możesz pisać o tym, kim jesteś, gdzie mieszkasz, co robisz, czego się uczysz lub gdzie pracujesz, co lubisz, czego nienawidzisz. Pisz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Następnie zapisz na kartce dzisiejszą datę i schowaj ją dla siebie „w przyszłości”. Jeśli masz ochotę, podziel się ze mną w komentarzu wybranymi zdaniami opisującymi Twoją teraźniejszość. Chętnie przeczytam, poprawię i odpowiem na pytania, które mogły się pojawić w międzyczasie.

P.S. Podczas pisania tego wpisu powstał mi materiał na osobny wpis. Dlatego dzisiaj zapoznałam Cię tylko z ogólnymi zasadami tworzenia czasu teraźniejszego w języku niemieckim. W kolejnym wpisie dowiesz się, jak odmieniać czasowniki nieregularne w czasie teraźniejszym.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk