10 najbardziej wpływowych Niemców dziś … i w przeszłości

utworzone przez | cze 9, 2014 | O krajach DACH | 24 Komentarze

Niemcy współcześnie zamieszkuje ponad 80 milionów ludzi, co daje im szesnaste miejsce na świecie pod względem zaludnienia, tymczasem patrząc w przeszłość Cesarstwo Niemieckie przez wieki obejmowało swymi wpływami znacznie większe terytorium niż obecnie. Między innymi zawdzięczając wielkości i potędze państwa niemieckiego tak wielu wybitnych artystów, naukowców, polityków związanych na przestrzeni wieków było z Niemcami. Na początek polecam mój wpis o 5 najważniejszych książkach niemieckich, które trzeba przeczytać, a potem do zapoznania się z 10 najbardziej wpływowymi osobowościami w Niemczech na przełomie wielu lat historii.

10 najbardziej wpływowych Niemców dziś… i w przeszłości

A.M.

Do najbardziej wpływowych i znanych Niemców XX i XXI wieku należy kanclerz Angela Merkel, pełniąca tę funkcję od 2005 roku, funkcjonując na arenie politycznej od 2000 roku. Uznana przez Forbes w 2011 roku najbardziej wpływową kobietą świata. Jest współdecydującą o losach Unii Europejskiej i współtworzącą historię Europy poprzez udział w światowej polityce. Jest też jedną z nielicznych kobiet znanych i cenionych w Niemczech. Nie bez znaczenia postacią końcówki XX wieku jest również kanclerz Helmut Kohl. Za jego zasługą powstał plan zjednoczenia Niemiec, za jego rządów padł Mur Berliński jesienią 1989 roku. Jego kariera polityczna sięga 1946 roku kiedy wstąpił do CDU, poza swoimi wpływem na zjednoczenie Niemiec odegrał też niebagatelną rolę w kształtowaniu zjednoczenia Europy.

Mimo iż naród niemiecki wydał na świat wielu słynnych i wartościowych naukowców, artystów, kompozytorów to jednym z najsławniejszych, o ile nie najbardziej znanym na całym świecie jest Adolf Hitler. Niechlubny życiorys Hitlera sprawił, iż stał się najsłynniejszym Niemcem w historii, mimo że faktycznie pochodził z Austrii. Początkowo wielki wódz, obiecujący polityk, okazał się być autorytarnym władcą o rasistowskich poglądach i żądzy władzy, uwielbienia swej osoby i chęci zawładnięcia całym światem. Poza ludobójstwem za jakie jest odpowiedzialny Hitler był też wyrazistą i niebanalną osobowością z uwagi na swoje umiejętności przywódcze, jak też talent malarski, pisarski i erudycję.

Na szczęście Niemcy w swej historii mają tez postacie pozytywne, z jakich mogą być dumni. Taką oto postacią jest między innymi Jan Sebastian Bach oraz Ludwig van Bethoveen. Pomimo, iż kojarzeni są z Wiedniem i z Austrią to ci wybitni muzycy mają rodowód niemiecki. Zasłynęli z końcem XVIII wieku, Bethoveen dopiero pośmiertnie doceniony za wkład swej twórczości w muzykę klasyczną, dziś uznany za jednego z największych kompozytorów w historii muzyki. Któż nie zna utworów Bethoveena Dla Elizy, czy dźwięków Sonaty Księżycowej, bądź utworów Bacha – Magnificat, Pasji św. Mateusza i Tokkaty.

A.E.

Nie tylko w muzyce Niemcy mają kim się pochwalić, bowiem w dziedzinie fizyki Niemcem o nieocenionej wartości swego dorobku naukowego był Albert Einstein twórca teorii względności, jeden z najsłynniejszych fizyków teoretyków. Pośród zasług Einsteina wymienić należy także szereg prac o teorii i filozofii nauki. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku naukowiec zasłużył się swoimi badaniami i teoriami, dając podwaliny pod rozwój techniki i skok cywilizacyjny. Jego prace są studiowane i rozwijane na uniwersytetach całego świata. Równie wartościową osobistością o niemieckim rodowodzie był Wilhelm Conrad Röntgen, za którego zasługą możliwa stała się diagnostyka obrazowa w postaci zdjęć RTG. odkrywca promieni X (1895) nazwanych jego nazwiskiem otrzymał pierwszą nagrodę Nobla z dziedziny fizyki w 1901 roku. Promienie rentgenowskie obecnie stosowane są także w radioterapii przyczyniając się do leczenia nowotworów. Na cześć odkryć Roentgena również przyrządy obrazowe – lampy są nazywane potocznie rentgenowskimi, zaś od 2004 roku imieniem rentgena nazwano pierwiastek. Mimo iż nazwisko Roentgena nie jest wymieniane tak często jak Einsteina to jego odkrycia wpłynęły znacząco na rozwój nie tylko medycyny.

I.Newton

Niemiecka myśl techniczna sięga czasów średniowiecza i renesansu, bowiem już w 1454 roku niemiecki drukarz wynalazł pierwszą w historii czcionkę i opracował system ruchomych czcionek połączonych z prasą drukarską. Dzięki odkryciu Gutenberga książki przestały być dobrem luksusowym i dały początek profesjonalnej drukarni. Wynalazek czcionki zapoczątkował w obszarze Cesarstwa Niemieckiego czasy nowożytne, co bez wątpienia podniosło rangę odkrycia Gutenberga. Ruchoma czcionka pozwoliła na łatwiejszy i szybszy obieg informacji. Również na gruncie nauk ścisłych sukces odniósł niemiecki astronom Johanes Keppler żyjący na przełomie wieków XVII i XVII, który opracował ruch planet i sformułował prawo Kepplera. Tym samym dał podstawę dla badań i osiągnięć Isaaca Newtona. Aktywnie badał dziedzinę optyki, dzięki czemu udoskonalił soczewkę teleskopu Galileusza.

Nie mniejszym naukowcem o znaczeniu światowym był w dziedzinie mechaniki inżynierii Rudolf Diesel, za którego sprawą ruszył rozwój motoryzacji do jakiego przyczynili się również Niemcy Karl Benz i Gottieb Daimler dając początek masowej produkcji samochodów z silnikiem spalinowym. Odkrycie silnika Diesla w 1892 roku było przełomowym na gruncie dotychczasowych prac w obszarze inżynierii chłodziarek do lodu na zlecenie Lindego. Do dziś wiele samochodów produkowanych jest w oparciu o silnik Diesla. Pierwszy samochód z silnikiem Diesla wyjechał Mercedes-Benz w 1936 roku. Z osiągnięć Diesla skorzystał przede wszystkim przemysł motorowy, bowiem silniki wysoko sprężynowe zastosowano w lokomotywach i statkach.

Niemcy przez wieki wiedli prym także w sztuce, poezji czego najlepszym przykładem jest poeta wszech czasów Johann Wolfgang von Goethe, autor kultowego Fausta oraz Cierpień młodego Wertera. Uznany dramaturg był niezwykle wpływową postacią na dworze księcia sasko-weimarskiego. Poematy Goethego to nie tylko poezja, ale przesłanie, zbiór głębokich myśli i filozofii życia. Sławą w naukach humanistycznych okrył się także Fryderyk Nietzsche, niemiecki filozof o polskim pochodzeniu. Był on autorem unikalnej doktryny filozoficznej, zupełnie innej od ówczesnych nurtów. U podstaw filozofii Nietzschego leżał relatywizm i wrogość do mieszczaństwa, jak i chrześcijaństwa, wyznając nierówność ludzi Nietzsche wyodrębnił pojęcie nadczłowieka, które zaimplementowali w swej ideologii naziści.

A Ty znasz jakichś innych znanych i wpływowych Niemców? Podziel się tym ze mną w komentarzu! Następnie pamiętaj, żeby ostatni raz zagłosować na Niemiecką Sofę w plebiscycie TUTAJ.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sprachcaffe.com – organizatorem nauki języka niemieckiego dla młodzieży jak i dorosłych w Niemczech w miastach takich jak: Frankfurt i Düsseldorf.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk