5 niemieckich książek, które powinnaś przeczytać

utworzone przez | kwi 23, 2014 | Książka, O krajach DACH | 47 Komentarze

books-315677_640

Czy wiesz, jaki dziś dzień? Środa, tak masz rację. Ale co jeszcze? Nie wiesz?! Dzisiaj jest 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki! Święto to wywodzi się z Katalonii, gdzie w 1926 roku Vicente Clavel Andrés wpadł na pomysł organizacji takiego dnia. We wszystkich księgarniach pojawiają się promocje, instytucje kulturalne organizują różne spotkania, wydarzenia. A ja zapraszam Cię na wpis o tym, co tygryski lubią najbardziej! O książkach po niemiecku, które musisz przeczytać!

Chyba nie muszę Cię przekonywać, że czytanie książek rozwija. Rozwija naszą wyobraźnię, zasób słownictwa i poszerza horyzonty. A czytanie w języku, którego się uczymy sprawia, że nauka idzie szybciej i przyjemniej. Dzisiaj chciałabym Ci przedstawić 5 książek niemieckich autorów, które trzeba/warto przeczytać. Można je znaleźć w internecie za darmo, więc tym bardziej polecam. A teraz kubek z herbatą w dłoń i do czytania!

5 książek po niemiecku, które trzeba przeczytać

1. Bajki Braci Grimm

Brueder GrimmAle zaliczyłam falstart! Miałam podać 5 książek, a podałam od razu zbiór bajek, których jest więcej niż 5… Ale lepiej dla Ciebie. Nie będę Cię ograniczała do mojej ulubionej bajki, możesz wybrać swoją! Bajki Braci Grimm są znane na całym świecie. Powstało też już sporo ekranizacji filmowych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że te wszystkie bajki, którymi się zachwycamy, pochodzą z Niemiec. Bracia Grimm stworzyli fantastyczne historie, które nie tylko umilają czas, ale także niosą ze sobą pewną mądrość. Jeśli lubisz świat bajek tych niemieckich pisarzy, w Niemczech powstał specjalny szlak, który poprowadzi Cię śladami bohaterów z opowieści Braci Grimm.

2. Erich Käster – Emil i detektywi (Emil und die Detektive)

emilA skoro jestem już przy bajkach dla “dzieci”, to chciałam Ci polecić książkę o sympatycznym Emilu, który pewnego dnia podczas samotnej podróży pociągiem do Berlina zostaje okradziony. Bardzo zabawna książka, napisana prostym językiem. Czyta się szybko i nie da się nie zaprzyjaźnić z Emilem i jego przyjaciółmi. Dlatego jak tylko skończysz czytać ten post, biegnij po książkę do biblioteki/ księgarni/znajomych.

3. Karol May – Winnetou

km_winnetouZnasz powiedzenie “sorry, Winnetou”? Ma ono związek z głównym bohaterem powieści niemieckiego pisarza i na stałe wpisało się w polską mowę potoczną. Nie wiem, czy kojarzysz serię książek o Winnetou, ale filmy o Dzikim Zachodzi zapewne znasz. Jeśli masz ochotę przenieść się w czasy Indian, kowbojów i traperów, poczuć amerykańskie westerny i przeczytaj książki o Winnetou. Gwarantuję, że nie pożałujesz.

4. Erich Maria Remarque  – Na Zachodzie bez zmian (Im Westen nichts Neues)

imwestenNa książkę tego autora trafiłam lata temu podczas przygotowywania prezentacji na maturę z języka polskiego. Dzisiaj na potrzeby tego wpisu wróciłam do niej. Dlaczego mnie urzekła? Bo pokazuje wojnę z innego punktu widzenia niż to, do którego my Polacy jesteśmy przyzwyczajeni, czytając prozę “wojenną”. To książka o wojnie, ideałach i nauce umierania.

5. Michael Ende – Niekończąca się historia ( Die unendliche Geschichte)

michaelende1Tą opowieść, którą znasz na 100%! A piosenkę Limahl’a o tym samym tytule rozpoznasz po kilku sekundach. Niestety jeśli dobrze kombinuję, to przygody Bastiana w Fantazjanie znasz z anglojęzycznego filmu “Niekończąca się opowieść”. I nie masz pojęcia, że film powstał na podstawie książki napisanej przez niemieckiego pisarza. Nie będę Cię oszukiwać. Książka jest dużo lepsza!

Wspólnie dobrnęłyśmy do końca mojej subiektywnej listy. Mam nadzieję, że książki Cię zainteresowały i chętnie przeczytasz je w języku niemieckim. A może weźmiesz udział w małym wyzwaniu i w ciągu miesiąca przeczytasz te książki, a potem podzielisz się wrażeniami? Co Ty na to? Dasz się skusić? Jeśli spodoba Ci się pomysł to w kolejnym wpisie zamieszczę zasady wyzwania.

Na koniec

80blogowDzisiejszy post powstał w ramach akcji “W 80 blogów dookoła świata“. Pewnego dnia blogerki językowe i kulturowe postanowiły stworzyć coś, co pozwoli na “zacieśnienie” więzi między nimi i czytelnikami oraz pozwoli na poszerzanie wiedzy o krajach i językach. Co miesiąc w ramach projektu “W 80 blogów dookoła świata” blogerzy językowi napiszą wpisy z wspólną myślą przewodnią i umieszczą na swoich blogach, linkując też do wpisów osób z innych “krajów”.

Uważam, że to świetna akcja, która pozwoli Ci poznać inne kraje, języki, zwyczaje bez wychodzenia z domu. Każdy wpis poświęcony temu projektowi będę oznaczała specjalnym logiem, żeby łatwiej Ci było je odnaleźć. A teraz zostaw komentarz poniżej i leć sprawdzać, jakie książki poleciła:

Dorota (Hiszpania), Natalia (Szwecja), Diana (Niemcy), Marta (Szwecja), Karolina (Francja), Ania  (Wielka Brytania), Angelene (Szwecja), Jadwiga (Wielka Brytania), Aleksandra (Włochy), Emi (Wietnam), Justyna (Francja)

P.S. Jeśli piszesz o językach, konkretnym kraju i chcesz wziąć udział w akcji, napisz maila: blogi.jezykowe1@gmail.com

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk