Zeit für mich – jak mierzyć czas po niemiecku

utworzone przez | maj 9, 2014 | Język niemiecki, Słownictwo | 6 Komentarze

zeitfuermich

Maj to miesiąc, w którym brakuje mi (mir fehlt) na wszystko czasu. Właśnie siedząc i rozmyślając, jak uporządkować (ordnen) swój kalendarz, żeby zdążyć ze wszystkim i nie zwariować (sich nicht verrückt machen lassen), przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Pomysł tak prosty, że aż genialny. Skoro brakuje mi czasu, to może by tak o nim coś napisać? W ten sposób powstał nowy mini cykl, który nazwałam „Zeit für mich”. W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci pokazać, jak w ogóle mierzy (messen) się ten czas po niemiecku.

Która godzina? – po niemiecku

Czas odmierzamy w latach (das Jahr, die Jahre), miesiącach (der Monat, die Monate), tygodniach (die Woche,die Wochen), dniach (der Tag, die Tage), godzinach (die Stunde, die Stunden), minutach (die Minute, die Minuten) lub sekundach (die Sekunde, die Sekunden). I choć doba (Tag und Nacht) ma 24 godziny, czasami mam wrażenie, że to za mało. Do sprawdzania, którą mamy godzinę, służy nam zegarek (die Uhr). Z pewnością znasz wiele rodzajów zegarów. Mamy zegar słoneczny (die Sonnenuhr), klepsydrę (die Sanduhr), wodomierz (die Wasseruhr), zegarek na rękę (die Armbanduhr), zegar ścienny (die Wanduhr) i wiele innych. Zanim zaczniemy korzystać z zegarka trzeba pamiętać, żeby go ustawić lub nakręcić (die Uhr stellen / aufziehen). I wiadomo jak to bywa z zegarkami… Mogą się albo śpieszyć (die Uhr geht vor) albo późnić się (die Uhr geht nach).

Jeśli chcesz zapytać o godzinę, powiesz: Wie spät ist es? lub Wieviel Uhr ist es?

Pokażę Ci teraz kilka przykładów, jak odpowiada się na to pytanie. Chcesz powiedzieć, że jest 13:45, możesz zrobić to na kilka sposobów:

Es ist ein Uhr 45.
Es ist drei Viertel zwei.
Es ist Viertel vor zwei.
Es ist 15 Minuten vor zwei.
Es ist 45 Minuten nach eins.
Es ist 13 Uhr 45.

Najczęściej używa się jednak: Es ist Viertel vor zwei.

Mamy godzinę 17:56.
Es ist 4 (Minuten) vor sechs.
Es ist 17 Uhr 56.

Godzina 22:12

Es ist 12 (Minuten) nach 10.
Es ist 22 Uhr 12.

Jest 7:30

Es ist 7 Uhr 30.
Es ist halb 8.

Jest 8:20

Es ist 8 Uhr 20.
Es ist 20 (Minuten) nach 8.

Poniżej zamieszczam ściągawkę, która pomoże Ci zapamiętać, w jaki sposób odpowiadamy na zapytanie o czas:

zagarNa dzisiaj to już wszystko. Mam nadzieję, że dzięki ściągawce łatwiej będzie Ci zapamiętać, jak odpowiadamy na pytanie “która godzina” po niemiecku. Kolejny krótki wpis z mini-cyklu „Zeit für mich” już wkrótce. A w nim… Dużo informacji o czasie.

Co sądzisz o nowym cyklu?

Jeśli spodobał Ci się dzisiejszy wpis, zostaw proszę komentarz i/lub podziel się nim ze znajomymi, używając przycisków poniżej.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk