Wieczór z serialem – Heiter bis tödlich

utworzone przez | mar 1, 2014 | Film, Język niemiecki, Polecam | 13 Komentarze

Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie jest piękna pogoda. Aż szkoda siedzieć w domu. Jednak wieczorami nadal jest chłodno. Czy można wykorzystać soboty na naukę niemieckiego, zwłaszcza gdy nic się nie chce? Oczywiście, że można! I to w przyjemny sposób. Na dzisiejszy wieczór zaplanowałam spotkanie z serialem. Zapraszam.

Wieczór z serialem – a co to?

Wieczór z serialem” to nowy cykl, który będzie się pojawiał w sobotnie popołudnia/wieczory. Nie wiem, czy będę go publikowała co tydzień. To zależy od zainteresowania i liczby pozytywnych komentarzy. W „Wieczorze z …” będę przedstawiała jeden odcinek niemieckiego serialu wraz ze słownictwem, które uznałam za ciekawe. Możliwe, że od czasu do czasu pojawią się też ćwiczenia do odcinka. Dzięki temu ja będę miała stałe miejsce, gdzie będę kolekcjonowała słówka z obejrzanych seriali. A Ty będziesz miała możliwość zapoznania się z niemiecką ofertą seriali i oczywiście ćwiczyć język niemiecki.

Heiter bis tödlich

Dzisiaj chciałam zaprezentować Ci jeden z odcinków „Heiter bis tödlich”. Jest to niemiecki serial kryminalny, którego akcja dzieje się w różnych częściach Niemiec. Każdy region Niemiec ma swoich własnych „reprezentantów”, przez co serial dzieli się na różne części. Zupełnie jak w przypadku amerykańskiego „CSI: Kryminalne przypadki …” Poza zagadkami kryminalnymi w serii pełno jest humoru i odniesień do regionów, w których mają miejsce odcinki. „Heiter bis tödlich” wybrałam także dlatego, że można go oglądać w Internecie za darmo (przynajmniej 3 ostatnie odcinki) i są do niego napisy po niemiecku. Wystarczy tylko kliknąć w „UT” podczas odtwarzania. A jeśli masz dostęp do telewizji niemieckiej, możesz obejrzeć serial na kanale „Das Erste”.

Odcinek na dzisiaj nosi tytuł: Hubert und Staller: Eine todsichere Masche. Hubert i Staller mają ciężki dzień, który wydaje się nie mieć końca. Gdy opuszczają komisariat, są świadkami wypadku, w którym młody mężczyzna zostaje potrącony przez samochód. Mężczyzna ginie na miejscu, a policjanci rozpoczynają śledztwo.

Zapraszam do oglądania tutaj

Słownictwo

Mir ist nicht ganz geheuer – Czuję się nieswojo

etwas ist mir nicht ganz geheuer – coś wydaje się podejrzane

der Schmarrn – bzdury, szmira

jdm beipflichtigen – przyznać komuś rację

ausweichen – omijać (przeszkodę)

versehentlich – niechcący, omyłkowo

stapeln – gromadzić

aubergrin – fioletowy, o kolorze bakłażanu

der Zuspruch – słowa pocieszenia, zainteresowanie

es pressiert nicht – nie śpieszy się, to nic pilnego

jdn aufs Kreuz legen – nabrać kogoś

schmälern – pomniejszać, uszczuplać

überrollen – przejechać

schaukeln – kołysać, bujać się

versauen – schrzanić coś lub w przypadku ubrań: ubabrać

abluchsen – wyłudzać coś od kogoś

saublöd – głupi jak but, idiota

einschleusen – przemycać

ohnmächtigt – nieprzytomny lub bezsilny

der Tümpel – bajoro

jdm ist zum Weinen zumute – komuś chce się płakać

mir ist nicht zum Lachen zumute – nie jest mi do śmiechu

abhauen – zwiewać, spadać lub skuwać

 

Ćwiczenie dla Ciebie na dzisiaj. Spróbuj ułożyć co najmniej dwa zdania z nowymi słówkami z serialu.

 

Jak Ci się spodobał serial? A może lubisz inne seriale niemieckie? Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz komentarz.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk