Jesień po niemiecku

utworzone przez | paź 6, 2013 | Cykle & wpisy gościnne, Język niemiecki, Słownictwo | 14 Komentarze

jesień po niemieckuOd kilkunastu dni mamy jesień. Przyroda w piękny sposób żegna się z nami i przygotowuje nas do zimy. Ostatnie ciepłe dni zachęcają do spacerów i przemyśleń. Może to właśnie na jesień powinniśmy robić podsumowania roku, a nie w Sylwestra? Poprzednio poznałaś przepis na malinówkę,  dziś zapraszam Cię na wpis poświęcony  jesieni, przy okazji poznasz też kilka nowych słówek.

Jesień po niemiecku

Początek jesieni nazywamy w Polsce Babim latem. Niemcy używają natomiast nazwy der Altweibersommer. Wzięła się ona od pająków, które szczególnie jesienią tkają swoje pajęczyny. I tutaj ciekawostka: każdy kto uczy się niemieckiego wie, że pająk to die Spinne. Jednak mają one też inną nazwę, moim zdaniem ładniejszą, der Weber (tkacz). Pięknie, prawda?!

Najbardziej znanym symbolem jesieni, przynajmniej w Polsce, są kasztany. Nieodłącznie kojarzą nam się z jesienią i początkiem szkoły. Drzewo kasztanowca (der Kastanienbaum) gubi wtedy liście i owoce, z których dzieci robią ludziki. Oprócz kasztanów znanych nam z dziecięcych lat, możemy spotkać się też z kasztanami jadalnymi, nazywanymi albo die Esskastanie, albo die Marone. Z jesienią kojarzy mi się też dynia (der Kürbis) i piękne lampiony robione podczas amerykańskiego święta Halloween.

jesień po niemiecku

Jeśli posiadasz dzieci lub masz dobrą pamięć, to zapewne wiesz, że jesienią jest dobry czas na puszczanie latawców! Każde małe dziecko uwielbia einen Drachen steigen lassen. Jako ciekawostkę dodam, że słówko Drachen ma też inne znaczenie. Możemy w ten sposób określić osobę, która jest jędzą czy zołzą.

Na hasło jesień przed oczami staje mi obraz trzech małych zwierzątek: das Eichhörnchen (wiewiórka), die Fledermaus (nietoperz) i der Igel (jeż). Są one w wtedy bardziej aktywne i zbierają zapasy zanim zapadną w zimowy sen. Chociaż muszę zaznaczyć, że wiewiórki nie śpią całą zimę. One raczej schlummern eine Weile.

W kolejnym wpisie z cyklu jesień po niemiecku, opowiem o kilku świętach, które mają miejsce właśnie o tej porze roku. Postaram się przybliżyć także jesienne opowieści czy legendy. Ktoś ma ochotę na garść słówek związanych z jesienią w formie pliku?

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk