Jak motywować się do nauki języka? – 7 prostych trików

utworzone przez | sie 22, 2013 | Motywacja i wskazówki | 7 Komentarze

W nauce języków w pewnym momencie przychodzi taki okres, że przestaje nam się chcieć i brakuje nam motywacji. Jeśli chcesz osiągnąć sukces i nauczyć się języka na odpowiednim poziomie, zapewne wiesz, że powinnaś umieć motywować się do nauki i działania. Każda z nas stara się motywować siebie do działania i osiągania sukcesu, jednak wiele z nas nie wie jak to zrobić. Jak motywować się do nauki języka?

Poniżej przedstawiam Ci krótki przewodnik, z którego dowiesz się jak motywować się do nauki języka.

  1. Znajdź powód

Jednym z najsilniejszych motywatorów do nauki języka jest powód, dla którego w ogóle zaczynamy naukę. Właśnie ten powód zainspiruje Cię do działania i zrobisz wszystko, żeby ominąć przeszkody i osiągnąć swój wymarzony cel. Jeśli Twoje pragnienia i powody do nauki są na normalnym poziomie, można powiedzieć nawet na przeciętnym poziomie, Twoja motywacja będzie działać tylko przez pewien czas. Natomiast silne pragnienie, które sprawia, że nieustannie myślisz o swoim celu, jest silnym motywatorem i powoduje, że ciągle posuwasz się naprzód.

Więcej o powodach do nauki języka niemieckiego przeczytasz niebawem w nowym wpisie.

  1. Znajdź cel

Zazwyczaj gdy zaczynasz naukę języka obcego, wyznaczasz sobie jakiś cel, który chcesz osiągnąć. Czasem jest to nauka do matury, do egzaminu, czasem potrzebujesz języka w pracy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie! Wyznaczenie odpowiedniego celu ma kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli nie masz określonego celu, dużo ciężej jest się zmotywować do działania.

  1. Ułóż plan

Jeśli sama nie zaplanujesz swojego życia, inni zrobią to za Ciebie. Czy faktycznie tego chcesz? Sporządź plan, który przybliży Cię do osiągnięcia celu. Bądź elastyczna, żeby móc dostosować swój plan do przeszkód, które możesz napotkać. Zaplanuj kroki, które musisz wykonać, żeby zbliżyć się do ustalonego wcześniej celu.

  1. Zacznij od małych kroków

Droga do celu wymaga sporo wysiłku, zwłaszcza jeśli celem jest nauka języka obcego na zadowalającym Cię poziomie. Zacznij od robienia małych kroczków, które zanim się obejrzysz doprowadzą Cię do mety. Jak mówi piosenka „najtrudniejszy pierwszy krok”, a potem będzie już coraz łatwiej.

  1. Nie porównuj się z innymi

My kobiety już tak mamy, że często porównujemy się z innymi. Nie rób tego! Porównywanie się z innymi to najkrótsza droga do stania się sfrustrowaną osobą, a tego przecież nie chcemy, nasz cel jest inny. Mamy się motywować, a nie zabijać motywację na każdym kroku. Nawet jeśli zaczęłaś naukę z entuzjazmem, stracisz energię bardzo szybko, gdy tylko zaczniesz porównywać się do innych. Każda z nas ma prawo uczyć się w swoim tempie i na takim poziomie, jaki jej w danym momencie odpowiada.

  1. Prokrastynacja to Twój wróg

Jeśli się ociągasz i zwlekasz ze wszystkim, spowalniasz także postęp i oddalasz się od swojego celu. W porządku czasem też potrzebujesz trochę odpoczynku, ale jeśli odkładasz wszystko na później i codziennie znajdujesz milion wymówek, żeby jednak się dzisiaj nie nauczyć nowych słówek, Twój cel oddala się coraz bardziej. Opuść swoją Strefę Komfortu i zmotywuj się do zrobienia każdego dnia rzeczy, które sobie zaplanowałaś.

  1. Ucz się na błędach

Nie skupiaj się za bardzo na swoich poprzednich błędach, bo to zabija motywację. Zamiast tego przeanalizuj, co zrobiłaś źle i jak możesz tego w przyszłości uniknąć. Dzisiaj jest nowy dzień, a Ty jesteś mądrzejsza o to, co było. Wykorzystaj to. Motywuj się do nauk języka każdego dnia, a osiągniesz to czego pragniesz i na co zasługujesz!

Zapamiętaj te 7 punktów i wracaj do nich za każdym razem, gdy poczujesz, że Twoja motywacja słabnie. Znasz jeszcze inne sposoby na motywowanie się do nauki języka? A może chcesz, żebym rozwinęła któryś z tych punktów? Pisz śmiało!

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk