Niekonwencjonalne metody nauki niemieckiego. To prostsze niż myślisz

utworzone przez | lis 8, 2017 | Motywacja i wskazówki | 1 komentarz


Wielu osobom wydaje się, że płynna znajomość niemieckiego to czarna magia. Tak naprawdę nauka każdego języka obcego to ogromne wyzwanie. Jeśli podejdziesz do nauki w negatywny sposób i założysz, że i tak nigdy nie nauczysz mówić się po niemiecku, na pewno tak będzie. Dziś jednak postaram się pokazać Ci „jasną stronę mocy” i udowodnić, że nauka języka to nie tylko ćwiczenia gramatyczne i wkuwanie słówek. Niemożliwe? A jednak! Mam nadzieję, że po tym artykule, spróbujesz przełamać swoje uprzedzenia I przekonasz się, że nauka niemieckiego to naprawdę nic trudnego.

Pierwszym sposobem, o którym chcę Ci opowiedzieć, jest tzw. Metoda 1000 słów. To sposób dla tych, którzy nie boją się wyzwań, a także dla tych, którym zależy na swobodnej konwersacji z obcokrajowcami. Jest to nic innego jak 1000 najpopularniejszych słów, które wykorzystuje się w swobodnej rozmowie. Nie spodziewaj się, że znajdziesz tam takie słowa jak kot, pies, słońce albo plaża. Jest to lista słów, którymi najczęściej posługują się Niemcy. Wystarczy tylko ułożyć sobie z nimi przykładowe zdania, nauczyć się ich i będziesz w stanie porozmawiać prawie na każdy temat. A co dalej? Później musisz już tylko oszlifować swój diament, czyli używać języka i podbijać jego poziom do góry.


Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mózg ludzki najszybciej i najbardziej efektywnie uczy się poprzez używanie języka w praktyce. Ale co zrobić, gdy pracujesz w Polsce i rzadko masz możliwość wyjechania do Niemiec? A od czego mamy internet? Warto czytać niemieckojęzyczne portale, słuchać niemieckiej muzyki czy np. oglądać niemieckie filmiki. Nawet jeśli na początku niewiele rozumiesz, Twój mózg zapamiętuje kolokacje słów, a co za tym idzie, szybciej się uczysz. Znajdź ciekawe forum albo niemieckojęzyczny kanał na YouTube i ucz się każdego dnia po trochu.

Kolejnym sposobem na naukę niemieckiego mimochodem jest zmiana wersji językowej strony. Taką możliwość znajdziemy na większości stron, które odwiedzamy każdego dnia. Odwiedzasz portale społecznościowe lub słuchasz muzyki online? Zmień wersję serwisów na niemiecką. A może lubisz rozrywkę w sieci i gry online typu poker? Sprawdź najważniejszą terminologię, aby właściwie zrozumieć zasady gry i spróbuj zagrać „po niemiecku”. To, co na początku będzie wydawało się trudne, już za chwilę okaże się standardem. Z pewnością taka wygrana będzie smakować jeszcze lepiej.

Wykorzystaj swojego smartfona! Może to zabrzmi banalnie, ale to właśnie smartfon jest narzędziem, dzięki któremu opanujesz niemiecki na zaawansowanym poziomie. Jak to możliwe? Zmień język menu na niemiecki, włóż słuchawki w uszy lub otwórz Spiegla, żeby przeczytać najnowsze newsy. Co ciekawe, wszystko to zrobisz w drodze do pracy, w kolejce po pieczywo czy podczas porannej gimnastyki. Zbyt banalne? Niekoniecznie, ponieważ tutaj najważniejsza jest twoja konsekwencja. Jeśli zależy Ci na nauce języka, nie wykręcaj się brakiem czasu i zbyt dużą liczbą obowiązków. Możesz dodatkowo ściągnąć ciekawe aplikacje, które ułatwią ci zapamiętywanie słówek i naukę gramatyki. Zrób wszystko, aby wykorzystać swój czas efektywniej niż dotychczas i zrozumieć język niemiecki.

Jedną ze skuteczniejszych metod zapamiętywania są skojarzenia. Bardzo często zdarza się, że coś kojarzymy i dopiero po kilku chwilach jesteśmy w stanie przypomnieć sobie szczegóły. Na tym właśnie polega metoda 5S, czyli metoda kojarzenia. Wybierasz sobie jedno słowo i próbujesz je skojarzyć z emocjami i uczuciami, które u Ciebie wywołuje. Jeśli np. chcesz zapamiętać, że plaża po niemiecku to „der Strand”, to nie przepisujesz i nie powtarzasz tego słowa 50 razy, tylko dobierasz do niego skojarzenia. Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży, jest ciepło, świeci słońce, patrzysz na morze, jesteś zrelaksowana i pijesz drinka z palemką. Brzmi fajnie? Bo tak jest. Może więc warto połączyć przyjemne z pożytecznym?

Chociaż przedstawiłam Ci tutaj kilka różnych metod na naukę niemieckiego, tak naprawdę nie ma jedynej słusznej metody, która okaże się skuteczna dla wszystkich. Każdy z nas musi sprawdzić na własnej skórze, co mu się podoba i w jaki sposób chce się uczyć. Jeden będzie uczył się z fiszkami, drugi z mapami myśli, a trzeci będzie przerabiał tysiące ćwiczeń gramatycznych. Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie przykłady to wystarczające dowody na to, że nauka niemieckiego nie musi być nudna. Koniecznie daj znać w komentarzu, która z metod odpowiada Ci najbardziej, jakie masz swoje sposoby na skuteczną naukę oraz jak idzie Ci nauka niemieckiego!

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk