Wiedza Bezużyteczna o języku niemieckim – Unnützes Sprachwissen cz. 1

utworzone przez | maj 31, 2013 | Cykle & wpisy gościnne, Motywacja i wskazówki | 2 Komentarze

wiedza bezużyteczna o języku niemieckimCzasami siedząc przed komputerem spędzasz godziny na czytaniu rzeczy, które tak naprawdę nie są Ci do niczego potrzebne. A jednak zawzięcie czytasz i tracisz kolejne minuty, godziny.Dziś chciałabym Cię zabrać na krótką podróż po „bezużytecznej” wiedzy o języku niemieckim.

Przeglądając strony w Internecie, natrafiłam na ciekawy artykuł w niemieckim Focusie. Redaktorzy zadają tam 10 pytań, dotyczących języka niemieckiego, wzorując się na książce „Duden – Unnützes Sprachwissen“. Przyznam szczerze, że miałam problemy z odgadnięciem niektórych pytań. Spróbuj na nie odpowiedzieć bez patrzenia na odpowiedzi.

Przed Tobą część pierwsza:

1.Feminin oder Maskulin? Überwiegend sind die Substantive in der deutschen Sprache…

… männlich

… weiblich

Prawidłowa odpowiedź: W języku niemieckim przeważają rzeczowniki rodzaju żeńskiego. Aż 46% rzeczowników ma rodzajnik „die”, 34% rodzajnik „der”, a 20% jest rodzaju nijakiego „das”. Niektóre rodzajniki (1,3%) posiadają dwa różne rodzajniki, przykładem może być słówko Steuer: die Steuer (Geld an den Staat) und das Steuer (Lenkrad). Parę rodzajników (zaledwie 0,02%) posiada nawet trzy rodzajniki. Najbardziej znanym przykładem jest Band: das Band (Tonband), die Band (Rockband), der Band (Buchband).

2. Wie viele einsilbige Wörter, die auf -nf enden, stehen im Rechtschreibduden?

a)4

b)45

c)80

Prawidłowa odpowiedź: W słowniku ortograficznym Dudena znajdziemy 4 jednosylabowe słowa zakończone na –nf. Są to fünf, Genf, Hanf und Senf. Złożenia typu Feuersenf czy Dreitausendvierhundertundfünf nie liczą się, ponieważ mają więcej niż jedną sylabę.

3. Wofür stehen Palindrome?

a)Ein aus dem Englischen übernommenes Synonym für “Waffennarr”, benannt nach Sarah Palin, der ehemaligen Gouverneurin des US-Bundesstaats Alaska und passionierten Jägerin.

b)Für eine Buchstabenfolge, also Wörter oder Sätze, die vorwärts und rückwärts gelesen den selben Sinn ergeben.

c)Palindrome bezeichnen sinnfreie Sprüche, zum Beispiel: Es genügt nicht, keine Meinung zu haben. Man muss auch unfähig sein, sie auszudrücken.

Prawidłowa odpowiedź: b. Palindrom jest to taki wyraz lub słowo, które przeczytane od lewej do prawej lub od prawej do lewej brzmi tak samo. Przykład: uhu, stets, Neffen, Rentner, Reittier, Regallager, Lagertonnennotregal.

4. Wie viele Buchstaben hat das längste Stichwort im Duden?

a)24

b)36

c)45

Prawidłowa odpowiedź: Najdłuższe słowo w Dudenie ma 36 liter. Jest to Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung. Na drugim miejscu jest słowo Donau-Dampfschifffahrtsgesellschaft (34 litery), potem Rhein-Main-Donau-Großschifffahrtsweg (33 litery). Na czwartym miejscu z 33 literami uplasowały się dwa słowa das Arbeiterunfallversicherungsgesetz i das Bundesausbildungsförderungsgesetz.

5.Was haben der kleine Obolus, der Guerillakrieg, die PIN-Nummer und die Außenfassade gemeinsam?

a)Sie sind alle falsch geschrieben.

b)Sie kommen ursprünglich aus dem Lateinischen.

c)Bei allen vier Wörtern handelt es sich um einen Pleonasmus.

Prawidłowa odpowiedź: c. We wszystkich czterech słowach chodzi o pleonazm, czyli nadmierne nagromadzenie się wyrażeń o podobnym lub takim samym znaczeniu. Samo słówko Obolus już samo w sobie oznacza mały datek pieniężny. W języku hiszpańskim guerilla oznacza małą wojnę. A litera N w PIN (Personal Identification Number) oznacza numer. Słowo Fassade (z francuskiego) odnosi się do zewnętrznej strony.

I jak wrażenia po fragmencie quizu? Znałaś odpowiedzi? Coś Cię zaskoczyło?

 

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk