Podcasty przydatne w nauce języka niemieckiego

utworzone przez | cze 22, 2021 | Polecam, Przydatne materiały lub strony | 10 Komentarze

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają w Polsce podcasty. Nie będę ukrywała, że są one fantastycznym źródłem wiedzy i umożliwiają znaczne polepszenie rozumienia ze słuchu. Pokażę Ci dzisiaj podcasty przydatne w nauce języka niemieckiego. Kubek z herbatą gotowy?

Co to jest podcast?

Wiem, że nie wszyscy są na bieżąco z wszelkimi nowinkami, chociaż akurat podcast aż taką świeżynką nie jest. Dlatego postanowiłam najpierw w kilku zdaniach wyjaśnić, co to jest podcast.

Podcast to coś w rodzaju internetowej audycji w postaci odcinków w plikach audio (najczęściej jest to mp3) lub w formie video. Ta druga forma robi się coraz popularniejsza. Podcasty mogą być w formie nieformalnego bloga, profesjonalnej audycji, kursu językowego lub odcinków jakiejś historii czytanej przez lektora. Pokuszę się o stwierdzenie, że przypominają one czasem audiobooki.

Można ich słuchać bezpośrednio na komputerze lub na komórce, pobierając wcześniej odcinki ze strony, która publikuje takie podcasty, z RSS Feed,  z iTunes (dla posiadaczy iPhone’a), ze Spotify lub z innych aplikacji umożliwiających pobranie podcastu bezpośrednio na telefon.

Podcasty przydatne w nauce języka niemieckiego

Wybrałam tutaj podcasty, które same w sobie mają za cel uczenie języka niemieckiego. Po “normalne” podcasty zapraszam do innego wpisu. 

Wieso nicht? Deutsch lernen

Codzienne życiowe sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Problemy w związkach, wizyta u dentysty, mieszkanie z lokatorami, supermarkety: kilkanaście scen do wysłuchania i wprowadzenia w życie. Podcast pod patronatem Deutsche Welle

Mission Berlin

Kurs języka niemieckiego dla początkujących, prowadzony w języku angielskim. Przeżyj niesamowitą przygodę z bohaterami historii i naucz się niemieckiego. Podcast pod patronatem Deutsche Welle.

Pukka German (już niekatualizowany)

Język niemiecki prosto z ulicy. W krótkich odcinkach poznasz ciekawe słówka, zwroty czy żarty, z którymi możesz spotkać się w życiu codziennym. Lisa i Tyler sprawią, że zaczniesz używać takiego słownictwa jak Muttersprachlerzy.

Slow German

Podcast tworzony przez Annik Rubens, dziennikarkę z Monachium, która opowiada o wielu różnych tematach. Największą zaletą jej podcastów jest wolne i wyraźne mówienie przez Annikę. Dzięki temu osoby uczące się języka niemieckiego, mogą  wyciągnąć tych podcastów bardzo wiele. Dodatkowo na stronie głównej dostępne są także transkrypcje. Zachęcam jednak, żeby najpierw odsłuchać, a dopiero później zajrzeć do tekstu.

Schlaflos in München (już nieaktualizowany)

Kolejny podcast Anniki Rubens tym razem poświęcony recenzjom książek, filmów, wywiadom z ciekawymi osobami. Warty polecenia tak samo jak Slow German.

Andrea erzählt (już nieaktualizowany)

Opowieści Andrei Fischer – dziennikarki i twórczyni bajek dla dzieci. Kobieta opowiada o różnych przygodach i wydarzeniach, zabiera słuchaczy w różne niezwykłe miejsca w Szwajcarii. Odcinki są całkowicie po niemiecku, a raz w miesiącu pojawia się odcinek w szwajcarskim niemieckim. Zgodnie z informacją na stronie, podcast jest przeznaczony dla osób na poziomie A2/B1. Dodatkowo każdy podcast ma transkrypcję i wyjaśnienie trudniejszych słówek.

Zukker im Leben (już nieaktualizowany)

Kolejny ciekawy podcast dla uczących się niemieckiego. Zgodnie z informacją na stronie, podcast jest przeznaczony dla osób na poziomie A2/B1. Opowiada o różnych absurdach i nieoczekiwanych wydarzeniach w życiu Nory  Zukker.

Deutsch perfekt podcast

Każdego tygodnia można wysłuchać ciekawych informacji na temat niemieckojęzycznych krajów, poznać dodatkowe słownictwo czy pojęcia gramatyczne, które pojawiają się także w gazecie o tym samym tytule.

So ist Berlin

Nowy podcast od Babbel, w którym podróżujemy po Berlinie, poznajemy jego mieszkańców, a przy okazji uczymy się języka niemieckiego. Wypowiedzi są wyraźne, w wolniejszym tempie, a dodatkowo możemy posiłkować się transkrypcją. Powiedziałabym, że tak od poziomu A2.

Auf Deutsch gesagt

Świetny podcast dla osób, które są na poziomie B2 i w górę. Uczymy się sporo o niemieckim, o nauce, o wolnym czasie. Nie będziesz się nudzić, a z pewnością poszerzysz wiedzę.

Deutsch mit Schmidt

Kolejny podcast dla osób na wyższych poziomach, od B1 do C2. Każdy odcinek ma podobny schemat. Poznajemy dwa słowa, ich definicje, znaczenia oraz przykłady do każdego ze znaczeń.

To tylko garść podcastów, które skierowane są do osób uczących się języka niemieckiego. A jeśli chcesz pójść krok dalej, to zachęcam Cię do przejrzenia „normalnych” niemieckich podcastów i znalezienia coś w tematyce, która Ci się podoba. Możesz to zrobić na stronie Podcast.de, gdzie znajduje się największy zbiór niemieckojęzycznych podcastów. Słuchanie “normalnych” podcastów sprawi, że poznasz lepiej codzienny język, pojawią się tam czasem zwroty mniej formalne, potoczne oraz poznasz lepiej mentalność oraz kulturę Niemców. 


Czy któryś z podcastów Cię zainteresował? Słuchasz ich? Możesz coś polecić? A może brakuje Ci takich podcastów w języku polskim? Chętnie dowiem się, co o tym myślisz.


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk