144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki – moja opinia

utworzone przez | paź 23, 2020 | Język niemiecki, Książka, Polecam, Recenzje | 17 Komentarze

Rzeczowniki to zaraz obok czasowników jeden z najważniejszych elementów w języku niemieckim. Bardzo łatwo je rozpoznać, ponieważ zawsze są pisane dużą literą. Na rynku pojawiła się właśnie nowa pozycja książkowa “144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki. Na skróty do znajomości języka niemieckiego.” autorstwa Agnieszki Drummer i Agnieszki Sochal. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Poltext mogłam zapoznać się z tą pozycją i teraz przedstawię Ci moją opinię na jej temat. Na końcu zaproszę Cię również do konkursu.

144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki – informacje od wydawnictwa

Język niemiecki – poziom A1-B2


Poznaj najczęściej używane w języku niemieckim rzeczowniki, by z łatwością wykorzystywać je w codziennej komunikacji.

Książka Agnieszki Drummer i Agnieszki Sochal pozwoli ci na szybką i efektywną naukę rzeczowników niemieckich. Dlaczego akurat tej części mowy? Ponieważ w języku niemieckim jest ona najliczniej reprezentowana. W końcu im szybciej opanuje się to, co jest w języku obcym najczęściej używane, tym szybciej można zacząć się w nim komunikować.

Cały materiał został przygotowany na podstawie słownika A Frequency Dictionary of German, który zawiera listę kilku tysięcy najczęściej używanych wyrazów w mówionym i pisanym współczesnym języku niemieckim. Poznanie tych słów wraz z najczęstszym kontekstem ich występowania to pierwszy krok do znajomości niemieckiego.
Na opracowanie każdego rzeczownika składają się trzy części:
-> ŁATWE zawiera najprostsze zdania i najpopularniejsze znaczenia omawianego hasła. Służy jako wprowadzenie lub powtórzenie wiadomości na temat danego słowa.
-> TRUDNE zawiera przykłady użycia prezentujące słowa w bardziej skomplikowanych konstrukcjach gramatycznych, jak np. rzeczowniki złożone.
-> CIEKAWE to zbiór wybranych myśli znanych osób czy dowcipów, w których znalazły się omawiane rzeczowniki.


ZAGADNIENIA GRAMATYCZNE

Oprócz listy 144 najczęściej spotykanych w języku niemieckim rzeczowników w podręczniku znajdziesz część ogólną, poświęconą zagadnieniom gramatycznym potrzebnym przy nauce rzeczowników, takim jak rodzaj rzeczownika, zasady tworzenia liczby mnogiej czy odmiana przez przypadki.

Cena książki u wydawnictwa w promocji 38,17 zł (cena regularna 44,90 zł).

144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki – moja opinia

Jest to bardzo fajne kompendium wiedzy na temat niemieckich rzeczowników. Znajdziemy tam sporo przydatnych rzeczowników i wyjaśnienia dotyczące ich znaczenia. Przydaje się to zwłaszcza przy rzeczownikach, które mają więcej niż jedno znaczenie, a nam ciężko jest je wychwycić. Podanie kontekstu i jego tłumaczenie to duży plus tej pozycji. Z pewnością osoba, która zajrzy do tej książki, wzbogaci swoje słownictwo. W książce znajdziemy więcej niż okładkowe 144 rzeczowniki, ponieważ autorki niektóre z nich zgrupowały. Na końcu mamy także obszerny rozdział poświęcony zagadnieniom gramatycznym. Wszystkie informacje dotyczące rzeczownika w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy już biegać po różnych podręcznikach, by znaleźć wytłumaczenie pewnych kwestii.

Jedyne czego brakuje mi w tej pozycji to ćwiczenia. Przeglądając książkę, musimy samodzielnie nauczyć się tłumaczeń poszczególnych słów. Nie ma możliwości potem sprawdzenia, czy na pewno dobrze zrozumieliśmy i czy będziemy prawidłowo stosować w praktyce. Zdaję sobie sprawę, że wtedy książka musiałaby być dwa razy grubsza (obecnie ma 288 stron).

Książkę “144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki” polecam przede wszystkim samoukom, osobom dociekliwym, lubiącym odkrywać nowe znaczenia poszczególnych słów. Przyda się także nauczycielom, którzy chcą dokładniej wyjaśnić swoim uczniom, kursantom, kiedy stosujemy pewne słowa i dlaczego raz tłumaczymy tak, a za drugim razem inaczej.

Konkurs

Mam dla Ciebie i innych czytelników trzy egzemplarze książki “144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki. Na skróty do znajomości języka niemieckiego.” autorstwa Agnieszki Drummer i Agnieszki Sochal.  Aby je zdobyć, należy w komentarzu pod tym wpisem odpowiedzieć na pytanie: „Jaki jest Twój sposób na naukę niemieckich rzeczowników?”. Można podawać więcej niż jeden pomysł. Konkurs trwa od dnia publikacji do 30.10.2020 do godziny 23:59 czasu polskiego.

REGULAMIN

 1. Organizatorem konkursu jest Aleksandra Jakubowska Niemiecka Sofa.
 2. Konkurs trwa od momentu publikacji do 30.10.2020, do godziny 23:59 czasu polskiego.
 3. Zadaniem konkursowym jest odpowiedź na pytanie: Jaki jest Twój sposób na naukę niemieckich rzeczowników?. Odpowiedź należy opublikować w komentarzu pod powyższym wpisem lub w razie problemów technicznych przesłać wiadomością e-mail na adres aleksandra[at]niemieckasofa.pl.
 4. Uczestnik konkursu potwierdza, że odpowiedź jest jego dziełem i nie została skopiowana, ani użyta w jakimkolwiek innym konkursie.
 5. Nagrodą w konkursie są trzy egzemplarze książki “144 najważniejsze niemieckie rzeczowniki. Na skróty do znajomości języka niemieckiego.” autorstwa Agnieszki Drummer i Agnieszki Sochal, po jednym dla każdego zwycięzcy.
 6. Wysyłka nagrody możliwa jest na terenie Polski.
 7. Zwycięzcy wybrani zostaną przez Organizatora konkursu.
 8. Można udzielać więcej odpowiedzi. Organizator konkursu wyłoni trzy osoby i nagrodzi ich za jedną z odpowiedzi.
 9. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do czterech dni po zakończeniu konkursu pod tą recenzją oraz na fanpage’u na Facebooku.
 10. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą w ciągu 48h od momentu opublikowania wyników, Organizator zastrzega sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.
 11. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach konkursowych.
 12. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją treści tego regulaminu.

Wyniki

Po dwóch dniach intensywnych dyskusji, myślenia w końcu udało mi się wyłonić zwycięzców. Ale zanim o nich, chciałam podziękować absolutnie wszystkim za zaangażowanie się w ten konkurs! Dzięki temu powstało bardzo fajne kompendium z radami, jak się uczyć. Myślę, że nie jedna osoba z tych rad skorzysta, bo są fantastyczne!

A teraz wyniki. Poniższe osoby proszę o wysłanie mi na adres e-mail swojego adresu korespondencyjnego.

Marta Bolek

Dla mnie najlepszą metodą nauki są skojarzenia, tym co już znam i umiem. Często są to wielojęzykowe odniesienia, np. do polskiego, angielskiego albo szwedzkiego. I tak na przykład wyobrażenie sobie wieńca wiszącego na KRANie raz na zawsze zapisało mi w głowie, że der Kranz= wieniec 🙂 Zapisywanie sobie słów różnymi kolorami przyporządkowanymi do rodzaju rzeczownika również pomaga mi jako wzrokowcowi z opanowaniem rodzajników, które jak wiadomo spędzają sen z powiek uczącym się niemieckiego 😉

Aneta Pietroń 

Niemieckie rzeczowniki to jest wyzwanie,
Prawie jak w kosmos podróżowanie.
Aby zapamiętać je szybko i na zawsze,
Opracowałam swój system fenomenalnie.
Każda rzecz w mieszkaniu mam podpisaną
Przeze mnie do rodzajnika barwą wybraną.
Gdy rodzajniki z innej dziedziny poznać chcę,
To w dany zawód przeobrażam się.
Dla przykładu zainteresowały mnie samochody,
To mechanikiem staję się na okres doby.
Nazywam rzeczy, mówię co i jak bym robiła,
Dzięki temu słówka szybko żem wpoiła!
Zostają ze mną na długo i w kontekście
Co polecam każdemu na świecie!

Alicja Zborowska

Ja dzielę rzeczowniki na “zaskakujące, emocjonujące” i “te do wkucia”. Zapamiętanie tych z pierwszej grupy przychodzi oczywiście łatwiej – tu zaliczją się rzeczowiki, które poznałam w czasie rozmowy, których zabrakło w czasie emocjonującej rozmowy, ale też i takie, które próbuję skojarzyć z ważnymi dla mnie sytuacjami, rzeczami. Rzeczowniki z niemniej ważnej drugiej grupy zapamiętuję poprzez ich zapisywanie ręcznie, układanie zdań, a te wyjątkowo oporne, a ważne wpisuję na fiszki.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk