Jak ćwiczyć mówienie po niemiecku w zaciszu domowym?

utworzone przez | sty 25, 2018 | Motywacja i wskazówki, Przydatne materiały lub strony, Recenzje | 0 komentarzy

Ostatnio pisałam o tym, jak samodzielnie ćwiczyć pisanie w języku niemieckim i ten temat bardzo Ci się spodobał. Postanowiłam iść za ciosem i dzisiaj podpowiem Ci, jak ćwiczyć mówienie po niemiecku w zaciszu domowym. Czasami bywa tak, że chodzisz na kursy językowe, wyjeżdżasz do Niemiec, ale nie potrafisz odezwać się choćby jednym słowem. Powód jest zapewne jeden – za mało mówisz!

 

Oczywiście zaraz zaczniesz się tłumaczyć, dlaczego tak jest.

 

„Nauczycielka jest zła!”

„Na kursie jest za mało czasu na mówienie!”

„Boję się, że mnie wyśmieją!”

„Na kursie nie jest źle, gorzej gdy muszę porozmawiać z Niemcem!”

 

Dzisiaj nie mam zamiaru Cię oceniać. Chcę jedynie sprawić, byś się otworzyła i zaczęła mówić z większą swobodą. Mówienie nie jest takie złe, jak Ci się wydaje. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze masz możliwość, by pójść na kurs językowy lub zapisać się na indywidualne zajęcia. Być może jesteś z małej miejscowości i najbliższy kurs lub nauczyciel jest oddalony od kilkadziesiąt kilometrów. A być może po prostu Twój budżet domowy jest rozplanowany co do grosza i nie masz już jak wcisnąć dodatkowych kursów. Na szczęście są sposoby, by nie nadwyrężać domowych wydatków. Oto one.

 

 Youtube i podcasty Twoim przyjacielem!

 

Dostęp do internetu ma w dzisiejszych czasach chyba każdy. Wykorzystaj to, by poprawić swoje językowe umiejętności. Zajrzyj na Youtube i poszukaj krótkich filmów w języku niemieckim w dziedzinie, która Cię interesuje. Tak samo możesz postąpić z podcastami. Ważne, by nie był to długi materiał. Najlepiej do 15 minut. Jeśli jednak takich nie znajdziesz, możesz podzielić ten film czy odcinek podcastu na części. Gdy już wybierzesz materiał, to przejdź do kolejnego etapu mojego ćwiczenia. Obejrzyj/odsłuchaj nagranie i powtarzaj na głos za lektorem to, co on mówi. Staraj się jak najbardziej naśladować jego akcent. Po tygodniu codziennych ćwiczeń będziesz w stanie wyłapać większość słówek, przetłumacz je sobie w międzyczasie i się ich naucz. Odłóż nagranie na jakiś czas, a potem spróbuj opowiedzieć sobie na głos, o czym to nagranie było. Dzięki temu ćwiczeniu polepszysz swój akcent w języku niemieckim, poszerzysz słownictwo i z czasem zyskasz większą swobodę w mówieniu. Oczywiście ramy czasowe, jakie tu podałam, są tylko orientacyjne, abyś zrozumiała, na czym polega całe ćwiczenie. Dostosuj je do swojego rozkładu dnia i tygodnia.

Mów do siebie

 

Może to śmieszne, może wyda Ci się głupie, ale to bardzo skuteczne! Przełam jakieś swoje wewnętrzne opory i zacznij mówić do siebie w języku niemieckim. Ważne: rób to na głos inaczej nie zadziała! Opowiadaj sobie, jak Ci minął dzień, co robiłaś, kogo spotkałaś. Zastanów się, co będziesz robić jutro lub w weekend.

 

Mów do kwiatka/pluszaka

 

A jeśli nadal nie możesz się przekonać do mówienia do siebie, mów do kwiatka lub jakiegoś pluszaka! Skomentuj na głos wpis, który ktoś z Twoich znajomych umieścił na Facebooku. Jeśli słuchasz muzyki, powiedz sobie, jak bardzo Ci  się podoba ten utwór. A może czekasz na odcinek ulubionego serialu i zastanawiasz się, co się wydarzy? Powiedz to na głos! Tak na dobrą sprawę możesz mówić o wszystkim, ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia.

 

 

Nagrywaj swoje wypowiedzi

 

Ta propozycja jest nawiązaniem i w sumie kontynuacją poprzednich punktów. Nie ograniczaj się do samego mówienia. Nagraj swoją wypowiedź na telefonie, na dyktafonie czy przy pomocy aplikacji internetowej. Tematyka może być taka sama jak w poprzednich punktach. Możesz się także pokusić o prowadzenie Audiotagebucha. Co Ci to da? Poza oczywistym ćwiczeniem mówienia, będziesz mogła sprawdzić swoje postępy. Gdy odsłuchasz nagrania sprzed kilku tygodni/miesięcy, z pewnością zauważysz swoje postępy. Z takim nagraniem możesz również potem pracować i wracać do niego tyle razy ile chcesz.

 

Rozmawiaj ze znajomymi

 

Jeśli powyższe sposoby nadal Cię nie przekonały, to mam jeszcze coś w zanadrzu. Rozejrzyj się wokół i sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych również uczy się niemieckiego. A może ktoś już zna niemiecki na dobrym poziomie? Zaproponuj tej osobie spotkania, podczas których będziecie rozmawiać tylko po niemiecku i będziecie szlifować swój niemiecki. Ważne, by była to osoba, przy której będziesz się czuć swobodnie oraz osoba, która ma podobny poziom co Ty. Na tych spotkaniach muszą skorzystać obie osoby, dlatego nie polecam Ci osoby na wyższym poziomie. Chociaż nie wykluczam, że i takie pary mogą odnieść sukces. Nie skupiajcie się na ciągłym poprawianiu siebie nawzajem, bo prędko takie spotkanie przerodzi się w coś niemiłego. A przecież to ma być fajny czas dla Was obojga!

 

Poszukaj partnera do rozmów

 

A co jeśli nie masz takich znajomych? W dzisiejszych czasach to nie problem! Poza tym co to za szukanie na siłę wymówek?! Co jakiś czas udostępniam na Facebooku informacje o Stammtischach, Language Coffee, kafejkach językowych, Language Meetings. Są to spotkania, podczas których zbierają się pasjonaci np. języka niemieckiego w celu rozmawiania właśnie w tym języku. Najczęściej są one bezpłatne i wystarczy tylko w ustalonym wcześniej dniu przyjść w określone miejsce. Poszukaj, czy w Twojej miejscowości ktoś nie organizuje takich spotkań. Zapisz się i idź! Możesz także sama zacząć organizować takie spotkania, jeśli akurat u Ciebie ich nie ma. Skrzyknij ludzi i działaj.

 

Bywa jednak tak, że chętnie byś poszła na takie spotkanie, ale niestety termin Ci nie pasuje lub nie w tych godzinach, albo za dużo czasu stracisz na dojazdy. Na to też jest już rozwiązanie! Przyznam nieskromnie, że mnie zachwyciło i coś mi podpowiada, że Ciebie również zachwyci.

 

Ostatnio miałam przyjemność poznania trzech pasjonatów języków obcych, założycieli portalu Feek.Live. Robert, Michał oraz Mirek w codziennych obserwacjach swoich znajomych, rodziny zauważyli, że nasze blokady językowe pojawiają się, bo nie mamy kontaktu z językiem niemieckim, nie mamy kontaktu z Muttersprachlerami. Przez 7-8 lat nauki w szkole rozmawiasz ciągle z nauczycielem i kolegami, dla których niemiecki jest tak samo jak dla Ciebie językiem obcym. Panowie postawili sobie za cel zmienienie tego stanu rzeczy i stworzyli portal Feek.Live.

 

 

By skorzystać ze strony Feek.Live wystarczy założyć sobie bezpłatne konto, podpiąć kamerkę i mikrofon i możesz działać. Już na etapie zakładania konta zauważysz, że Feek.Live skupia się na wsparciu Twoich umiejętności językowych. Podajesz, dlaczego chcesz uczyć się języka oraz swoje preferencje dotyczące wieku osób, które chcesz poznać, w jakich godzinach chcesz się uczyć. Wypełniasz informacje o językach i ich poziomach, o swoich zainteresowaniach.

 

 

Po założeniu konta masz dostęp do trzech kategorii wideoczatów:

 

czaty otwarte – w sam raz na spontaniczne rozmowy;

czaty tematyczne – wybierasz konkretny temat, na który chcesz rozmawiać i zbierasz chętnych;

czaty prywatne – rozmowy tylko z zaproszonymi osobami. Osoby bez zaproszenia nie będą mogły dołączyć.

 

W każdym wideoczacie mogą uczestniczyć cztery osoby na raz. Widzicie się i słyszycie, ale nie możecie pisać. Na początku wydawało mi się to “brakiem”, ale teraz to doceniam i cieszę się, że nie ma takiej możliwości. Gdybyś miała opcję czatu, to łatwiej byłoby Ci odpuścić i zacząć pisać. W końcu gdy piszemy mamy więcej czasu na przemyślenie swoich wypowiedzi. A ta platforma ma Cię zmusić do mówienia, bo to tą umiejętność chcesz ćwiczyć!

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=exV-VO7yBZE” ]

 

Feek.Live to nie jest kolejna platforma do nauki języka. To uzupełnienie kursu, wsparcie procesu uczenia się. Ma zapewnić Ci swobodny kontakt z językiem niemieckim, przełamanie barier oraz poznanie innych ludzi. Użytkownicy portalu pochodzą z różnych stron świata. Można od nich usłyszeć niesamowite historie, poznać ich kulturę i kto wie, być może znaleźć przyjaciela.

 

To dosyć młoda strona, powstała zaledwie w październiku 2017 roku i ciągle się rozwija. Na chwilę obecną nie posiada jeszcze wielu funkcji, ale z rozmów z założycielami wiem, że kolejne opcje będą dodawane sukcesywnie. Z pewnością pojawią się dodatkowe funkcjonalności dla korepetytorów. Na chwilę obecną można umieścić jedynie ogłoszenie, że udziela się korepetycji.

 

Co o niej sądzę? Napisałam już wcześniej, że zauroczył mnie ten portal i zamierzam go aktywnie testować w najbliższych miesiącach. Ciebie również gorąco zachęcam do założenia konta i sprawdzenia wszystkich opcji na sobie. Daj także znać swoim znajomym w Polsce i zagranicą, niech się zalogują razem z Tobą. Im więcej ludzi będzie wiedziało o tej stronie, tym większy wybór rozmówców będziesz miała Ty. Na Feek.Live można prowadzić rozmowy w sześciu językach: angielski, polski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski. Ta lista pewnie się zmieni wraz z rozwojem strony.

 


Powyżej przedstawiłam Ci kilka sposobów na ćwiczenie mówienia po niemiecku. Wszystkie bezpłatne, prawie wszystkie do wykonania bez wychodzenia z domu. Jestem ciekawa, który z tych sposobów spodobał Ci się najbardziej. A może masz inne sposoby? Odpowiedz w komentarzu pod tym wpisem.


 


Jak komentować jako gość (bez logowania)? Tutaj znajdziesz instrukcję.


 

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk