Niemiecka Sofa na Twitterze

utworzone przez | kwi 28, 2016 | Polecam, Przydatne materiały lub strony | 0 komentarzy

niemiecka-sofa-na-twitterze

Jak już zauważyłaś/eś  pełno mnie w różnych kanałach społecznościowych. Nie jestem wszędzie, ale w niektórych miejscach wiernie tkwię prawie od początku istnienia Niemieckiej Sofy. Idzie mi tam czasem lepiej, czasem gorzej, ale staram się wczuć w klimat danego miejsca. Dzisiaj zapraszam Cię na herbatkę na Sofowego Twittera.

Co to jest Twitter?

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym ten Twitter w ogóle jest. Nie każdy przecież śledzi wszystkie nowinki w sieci i koniecznie musi wiedzieć, czym owo miejsce jest. Twitter jest serwisem społecznościowym, który pozwala na szybką komunikację między użytkownikami, dzielenie się przemyśleniami, komentarzem do wydarzeń, linkiem do ciekawego artykułu lub nawet zdjęciem czy filmikiem. Jest tylko jedno ograniczenie. Wiadomości na Twitterze, które nazywamy Tweetami, mogą liczyć maksymalnie 140 znaków.

Krótki Twitterowy słowniczek

Tweet – wiadomość, którą wysyłamy na Twitterze

Retweet – w skrócie RT, to udostępnienie wpisu innej osoby. Inaczej mówiąc – podanie dalej takiego wpisu.

Mention – wzmianka o innej osobie. Jeśli chcesz wspomnieć o innej osobie na Twitterze, wystarczy że przed czyimś imieniem/pseudonimem wpiszesz @. Wtedy ta osoba zostanie oznaczona i pojawi się jej powiadomienie, że o niej wspominasz. Co ciekawe, można w ten sposób komunikować się także z piosenkarzami, aktorami, sportowcami czy politykami. I na Twitterze czasem częściej takie gwiazdy odpowiadają.

Replay – to po prostu odpowiedź na Tweeta. Klikamy w strzałkę pod wpisem i możemy takiej osobie odpowiedzieć.

Ulubione – Serduszka odpowiadają Lajkom z Facebooka. Jeśli podoba nam się czyjś wpis, dajemy mu serduszko. Pięknie, prawda? 😉 Dodatkowo Twitter zbiera dla nas te serduszka i zawsze możemy wrócić później do polubionych przez nas Tweetów.

Hashtag – czyli słowo, skrót ze znakiem # na początku. Taki hashtag pozwala Twitterowi zrobić porządek i zebrać wpisy z tej samej kategorii w jednym miejscu. Ja przy swoich wpisach używam często hashtagu #niemiecki. Wejdź na Twittera i wpisz w wyszukiwarce ten hashtag, a zobaczysz wszystkie wpisy, które taki  hashtag mają.

Listy – możesz pogrupować sobie osoby, które obserwujesz według różnych kategorii. Ja utworzyłam sobie listę Niemiecki na Twitterze.

Co robi Niemiecka Sofa na Twitterze?

Na Twitterze publikuję linki do ciekawych artykułów, które znajdę w sieci. Podaję dalej interesujące Tweety. Śledząc hashtagi #niemiecki #naukaniemieckiego #idiomdnia, możesz znaleźć niemieckie idiomy wraz z tłumaczeniem. Dzielę się swoimi przemyśleniami, cytatami motywującymi. Poza tym obserwuję inne konta, z których dowiaduję się o ciekawostkach, nowinkach. Czasami zagaduję do innych użytkowników, jeśli mam coś do powiedzenia w temacie, o którym właśnie piszą.

LINK DO KONTA NA TWITTERZE https://twitter.com/NiemieckaSofa

Jak wykorzystać Twittera do nauki języka?

Masz dwie możliwości. Możesz zaobserwować profile, które zajmują się nauczaniem języka niemieckiego i tam uczyć się słówek, poznawać zasady gramatyczne. Albo zaobserwować swoich niemieckojęzycznych idoli, blogerów i śledzić ich wpisy. Czytając krótkie wpisy, odpowiadając i komentując, możesz nauczyć się wielu słówek, sformułowań, które przydadzą Ci się w życiu codziennym. 140 znaków to nie jest tak dużo i nawet jeśli czegoś nie rozumiesz, szybko sprawdzisz słówka w słowniku. Najlepiej jednak zrobisz, gdy połączysz obie opcje. Staraj się publikować swoje wpisy w języku niemieckim. Gdy już wyrobisz się w pisaniu krótkich tekstów, łatwiej będzie Ci pisać coś dłuższego.

Jakie konta warto śledzić?

1.       Days of Deutsch

Każdego dnia pojawia się zdjęcie z jednym słówkiem w języku niemieckim. Opisy są wprawdzie w języku angielskim, ale wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby zrozumieć sens. Hashtagi: #dailydeutsch #learngearman

2.       Deutsch Training

Codziennie pojawiają się słówka, gramatyka i różne ćwiczenia, sprawdzające naszą znajomość języka.

3.       DW – Deutsch lernen

Jedno z kont Deutsche Welle, po którym można spodziewać się jakości i świetnych materiałów do nauki języka niemieckiego.

4.       Akzentfrei 

Ćwiczenia poprawiające wymowę w  języku niemieckim.

5.       HYG – Learn German

Ciekawie zilustrowane idiomy z przykładowym zdaniem każdego dnia. Z pewnością kojarzysz ilustracje Hack Your German, ponieważ często je udostępniam.

6.       Visit Berlin 

Wskazówki dotyczące zwiedzania stolicy Niemiec, ciekawostki o Berlinie, informacje o wydarzeniach.

7.       Slow German

Konto na Twitterze strony z podcastem, który bardzo gorąco polecam. Każdego dnia pojawiają się nowe słówka, zdania i ilustracje. Czasem linki do nowych odcinków podcastu.

8.       Ralph Ruthe

Bardzo lubię te komiksy, mini scenki. A przy okazji zawsze wpadnie jakieś nowe słówko.

9.       Germany Tourism 

Ten kanał podsuwa mi pomysły na wycieczki do Niemiec. Dzięki niemu lepiej poznaję zachodnich sąsiadów i wiem, czego mogę się spodziewać w różnych regionach Niemiec. Czasem odkrywam tutaj bardzo ciekawe informacje.

10.    Renate Bergmann

Profil pewnej starszej Pani, której książka rozbawiła mnie do łez. A wszystko zaczęło się od Twittera! Mnóstwo humoru i potocznego słownictwa.

To tylko wybrane konta, które obserwuję na Twitterze. Więcej znajdziesz na moim profilu. Poza językowymi profilami obserwuję również profile niemieckich gazet czy kanałów telewizyjnych. Stąd czerpię informacje o ciekawych filmach, programach czy artykułach.


A Ty jesteś na Twitterze? Jakie konta polecasz?


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk