Jak dobrze podsumować naukę niemieckiego?

utworzone przez | gru 18, 2016 | Motywacja i wskazówki | 1 komentarz

Rok zbliża się ku końcowi. Na wielu stronach można już znaleźć podsumowania roku, różne rankingi. Możliwe że Ty także zasiądziesz któregoś dnia, aby sięgnąć pamięcią wstecz i zastanowić się, co przyniósł Ci ten rok.  Już niedługo ja podsumuję swój rok i opowiem Ci, co zmieniło się w moim blogowym życiu przez ten czas. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak dobrze podsumować rok i nie pominąć językowego aspektu.

Dlaczego warto podsumować rok?

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele udaje się nam zrealizować. Mamy wrażenie, że kolejny rok przeleciał nam koło nosa, a my nadal nie osiągnęliśmy nic. To nieprawda! W ciągu roku wiele się dzieje, uczymy się nowych rzeczy, zdobywamy nowe umiejętności. Zrobienie podsumowania pozwala nam to dostrzec i sprawdzić nasze postępy, jeśli jednym z celów była przykładowo nauka języka niemieckiego.

Mimo że jest to blog o języku niemieckim i głównie skupimy się na podsumowaniu celów językowych, zachęcam Cię do zrobienia najpierw podsumowania swojego życia prywatnego, prywatnych celów. Wydawać by się mogło, że nie mają one wpływu na Twój niemiecki, a jednak mają. I to ogromny. To, co dzieje się w Twoim prywatnym życiu, ma ogromny wpływ na to, jak pójdzie Ci realizacja celów językowych. Niektóre wydarzenia mogą nawet zepchnąć niemiecki na boczny tor. Zamiast robić sobie wyrzuty, że znowu nie poświęciłaś niemieckiemu wystarczająco dużo czasu, zastanów się, dlaczego tak się stało.

Chciałabym zaprezentować Ci 3 ćwiczenia, które pozwolą Ci zrobić kompleksowe podsumowanie życia osobistego i Twoich postępów w nauce niemieckiego.


Niestety jakość filmu pozostawia wiele do życzenia, ale zanim się zorientowałam, było już za późno na zmiany. Kolejne filmy będą już w dużo lepszej jakości, zadbałam o to.

POBIERZ ĆWICZENIA

1.   Ćwiczenie – koło życia

Narysuj duże koło i podziel je na 8 części. Każdej z części przypisz inną dziedzinę swojego życia. Może to być przykładowo: rodzina, praca, kariera, zdrowie, wypoczynek, rozwój, edukacja, religia, duchowość, pasja, związek, relacje, pieniądze, finanse. Zastanów się, które są dla Ciebie ważne, a następnie zaznacz procentowo Twoje zadowolenie z osiągniętych w tym roku rezultatów w każdej z dziedzin. Najbliżej środka mamy 0 %, a krawędź koła to 100%.

Teraz odpowiedz sobie na poniższe pytania i zapisz sobie odpowiedzi. Możesz to zrobić tuż obok koła.

 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 • Jak to, co dla Ciebie najważniejsze wygląda w zestawieniu z Twoim kołem?
 • W których obszarach chciałabyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
 • Co możesz zrobić, aby oczekiwany poziom satysfakcji osiągnąć?
 • Co jeszcze możesz zrobić?

Jak wygląda Twoje koło? Jest kanciaste? Nie przejmuj się. Chyba jeszcze nikt nie osiągnął stu procent w każdej dziedzinie. To koło będzie się też zmieniało w zależności od tego, na której dziedzinie skupisz się bardziej.

EDIT rok 2020:

Mam dla Ciebie także propozycję Językowego Koła. Dzięki niemu jeszcze dokładniej przyjrzymy się Twoim postępom językowym. Ponownie narysuj koło i podziel je na 8 części. Do każdej z części dopisz: mówienie, pisanie, czytanie, rozumienie mowy, rozumienie audycji w radiu lub filmów, gramatyka, wymowa, językowa pewność siebie. Pomyśl nad każdym z tych aspektów, gdzie teraz znajdą się na kole? Czy to będzie 100%, a może 40%?

Masz?

Jak wygląda Twoje koło? Jest w ogóle kołem? Co sprawiło, że w niektórych obszarach masz mniej, a w innych więcej? Co Ci się udało w tym roku? Co możesz poprawić?

2.   Ważne wydarzenia

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna jest nam kartka A4, którą dzielimy na 3 części, środkowa część powinna być najszersza, bo to tam zapiszesz najwięcej. W pierwszej kolumnie zapisz wszystkie ważne wydarzenia, które miały miejsce w tym roku. Zarówno te dobre, jak i złe. W drugiej kolumnie odpowiedz na poniższe pytania:

 • Jak tamta sytuacja wpłynęła na Ciebie, bliskich i otoczenie?
 • Jakie pozytywne doświadczenia zdobyłaś dzięki tej sytuacji? Jakie jeszcze?
 • Co się poprawiło od tamtej pory?
 • Jakie Twoje cechy charakteru, zachowania, decyzje pomogły Ci wyjść z tej sytuacji?
 • Czego dzięki temu nauczyłaś się o sobie?
 • Jak dziś byś postąpiła w takiej samej sytuacji?

W trzeciej kolumnie zapisz wnioski końcowe i spostrzeżenia. Postaraj się podsumować w jednym lub kilku zdaniach każde wydarzenie.

3.   Językowe podsumowanie

Ostatnie ćwiczenie dotyczy tylko celów językowych. Zapisz odpowiedzi do poniższych pytań na kartce A4 lub w odpowiednich polach na kartce z zestawu ćwiczeń, który pobrałaś chwilę wcześniej.

1.     Co chciałaś osiągnąć? Jaki był Twój językowy cel na ten rok?

2.    Co zrobiłaś, by ten cel osiągnąć?

3.    Co możesz zrobić, żeby w nadchodzącym roku osiągnąć więcej? Wypisz 7 rzeczy.

4.    Jakie nawyki udało Ci się wyrobić w tym roku?

5.    Wymień 3 sukcesy związane z nauką niemieckiego z tego roku. Każdy z nas ma takie, więc nie pozostawiaj tego pola pustego.

6.    Czego się nauczyłaś w tym roku?

Na koniec coś na rozluźnienie. Pomyśl teraz przez chwilę i spróbuj podsumować swój rok przy pomocy tytułu jednej piosenki w języku niemieckim. Napisz mi w komentarzu, jaka to piosenka. Jeśli chcesz, to wyjaśnij również, dlaczego właśnie ta piosenka. Nie znasz żadnej? To najwyższy czas poznać!

Moje podsumowanie roku pojawi się jeszcze w grudniu na blogu. A w styczniu razem zaplanujemy rok nauki języka niemieckiego. Szykuję dla Ciebie kilka ciekawych wydarzeń, więc miej oczy szeroko otwarte.


Jeśli chcesz, podziel się swoim podsumowaniem w komentarzu poniżej. Jestem ciekawa, jak Ci poszło.


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk