Niemiecki jest prosty jak budowanie z klocków Lego

utworzone przez | wrz 10, 2016 | Książka, Polecam | 10 Komentarze

dzien-jezyka-niemieckiego

Język niemiecki jest uważany za trudny do nauczenia, skomplikowany, czasochłonny. Jednak niemiecki filolog Roland Kaehlbrandt uważa, że język niemiecki jest dziecinnie prosty, zupełnie jak klocki lego. Zapraszam Cię na dzisiejszy wpis w ramach Dnia Języka Niemieckiego (Tag der Deutschen Sprache).

Roland Kaehlbrandt ukończył filologię romańską i germańską na uniwersytetach w Kolonii i Paryżu. Polubił pracę z językiem i napisał wiele książek traktujących o języku. W końcu przez wiele lat obserwował ludzi, swoich studentów i to w jaki sposób posługują się językiem niemieckim na co dzień.

W tym roku wydał książkę, którą chętnie zobaczę na swojej półce, o tytule „Logbuch Deutsch. Wie wir sprechen, wie wir schreiben”. Rozprawia się w niej z największym mitem związanym z językiem niemieckim: „Niemiecki jest okropny i skomplikowany”. Roland Kaehlbrandt pokazuje, że język niemiecki  jest niezwykle ekspresyjny i wszechstronny. Jego precyzja i duży zasób słownictwa pozwala cieszyć się z łączenia różnych słów i tworzenia nowych. Według Kaehlbrandta jest to język bardzo kreatywny. Z dużą łatwością łączysz ze sobą słowa, zupełnie jak przy budowie z klocków Lego. Słownictwo jest bardzo łatwe do opanowania, do tworzenia. Składnia, czyli budowanie zdań, też nie jest wcale taka trudna, ponieważ z łatwością można przestawić poszczególne elementy w zdaniu.

deutsch-ist-im-wesentlichen-eine-lego-sprache

Bardzo podoba mi się teza postawiona przez Ronalda Kaehlbrandta. Sama od lat uważam, że niemiecki nie jest trudny, a wręcz przeciwnie jest prosty i logiczny. Do tego stopnia, że nawet niektóre wyjątki mają konkretne wyjaśnienie i zasady.

Zapraszam Cię do wywiadu z Rolandem Kaehlbrandtem i do przeczytania fragmentu jego książki.

Wywiad w języku niemieckim „Wie wird sich unser Deutsch verändert?“:

Fragment książki “Logbuch Deutsch”. Kliknij tutaj


A Ty jakie masz zdanie na temat języka niemieckiego? Czy będziesz ze mną świętować Dzień Języka Niemieckiego?


P.S. Zajrzyj tutaj we wtorek. Pojawi się ciekawy wpis z okazji Miesiąca Języków!

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk