Bella Germania – recenzja

utworzone przez | kwi 13, 2019 | Film, Polecam | 6 Komentarze

recenzja bella germania niemiecka sofa

Sobota to idealny czas, by się zrelaksować, odpocząć i być może obejrzeć jakiś ciekawy film. Jeśli nie wiesz, co obejrzeć, polecę Ci najnowszy mini serial/film niemieckiej telewizji ZDF o tytule „Bella Germania”. To piękna i ciepła opowieść na podstawie książki Daniela Specka o tym samym tytule. Zapraszam do czytania.

Młoda projektantka mody – Julia spotyka na swoim pokazie tajemniczego mężczyznę, który wręcza jej fotografię i twierdzi, że jej ojciec żyje. Dotychczasowy, w miarę poukładany świat dziewczyny runął. Kim jest ten mężczyzna? Dlaczego matka okłamywała ją w sprawie ojca?

Tak właśnie rozpoczyna się pierwszy odcinek „Bella Germania”. I mogłabym Ci streścić, co dzieje się w pozostałych dwóch odcinkach, ale nie chcę. Nie chcę odbierać Ci tej przyjemności w odkrywaniu kolejnych kart historii. Historii, która nie jest oczywista, nie jest czarno-biała, nie jest łatwa.

„Bella Germania” to historia o:

 • młodej projektantce mody, która sama nie wie, kim jest, dokąd zmierza i co dla niej jest ważne,
 • buntowaniu się przeciwko zastałej sytuacji, przeciwko pewnym wartościom,
 • zawiłej historii rodzinnej i jej tajemnicach,
 • zakazanej miłości,
 • przywiązaniu do rodziny i tradycji,
 • wielkiej włoskiej imigracji do Niemiec w latach 50-tych,
 • zderzeniu ze sobą dwóch różnych światów,
 • szukaniu swojego miejsca na świecie,
 • tym, gdzie tak naprawdę czujemy się w domu,
 • podróży, która prowadzi w różne miejsca i czasem zmienia wszystko,
 • ucieczce od rzeczywistości,
 • ojcu jako ważnej jednostce w rodzinie,
Bella Germania – ZDF

Moja recenzja

„Bella Germania” mnie urzekła. Z niecierpliwością czekałam na to, co wydarzy się dalej, czemu ojciec głównej bohaterki zniknął z jej życia i co wspólnego ma z tym jej babcia. Cały film, serial jest dramatem. Jak dla mnie dobrze opowiedzianym dramatem. Mamy w nim wstawki z przeszłości, gdzie cofamy się o około 50 lat i poznajemy historię Gulietty i Alexandra. Przyjemna dla ucha muzyka wprowadza w odpowiedni nastrój. Osoba odpowiedzialna za zdjęcia w filmie też się postarała, bo mamy tam piękne włoskie i niemieckie krajobrazy. Wszystko sprawia, że z łatwością przeniesiemy się w lata 50-te, kiedy to zaczęła się wielka migracja Włochów do Niemiec.

Momenty historyczne

Chociaż cała historia kręci się wokół rodziny Marconi, w tle widać historyczne momenty. Duma Włoch fabryka samochodów Iso Rivolta i ich mały samochodzik Isetta. Wiele osób przyjeżdżało z biedniejszych regionów, by móc pracować w tej fabryce. W 1955 roku BMW wykupiło od Włochów licencję na ten mały, sprytny samochodzik i zaczęto produkować go na dużą skalę w Niemczech. O ile w Niemczech produkcja się rozwijała, to we Włoszech w pewnym momencie gwałtownie przystopowała. Nawet w filmie jest taki moment, gdy jeden z bohaterów mówi, że wraca do Włoch pracować w fabryce Iso, a drugi mu odpowiada, że fabryka już nie działa.

Bella Germania – ZDF

Kolejnym historycznym momentem była wspomniana już przeze mnie migracja Włochów do Niemiec. To było masowe zjawisko. W wyniku podpisanego porozumienia między państwami do Niemiec zaczęło napływać bardzo dużo mężczyzn, którzy zatrudniali byli głównie w kopalniach. Niektórzy z nich pracowali jako tania siła robocza w różnych fabrykach. Nie było ich stać na wiele, ale zawsze było to więcej niż mogli zarobić u siebie. Z czasem zaczęło brakować im rodzin, włoskiej kuchni, włoskich przypraw. Tak rozpoczął się drugi etap migracji i przyjechały kobiety z dziećmi. Niektórzy Włosi otworzyli w Niemczech pierwsze sklepy z włoskimi produktami, pierwsze restauracje z pizzą i spaghetti. Nie było im łatwo przekonać Niemców do swoich dań, ale jak widać w dzisiejszych czasach, udało im się.

Mimo wsparcia niemieckiej gospodarki, ciężkiej pracy, wzbogacenia kuchni, Włosi przez długi czas byli traktowani jako Gastarbeiter. Dochodziło do bójek, wyszydzania i czasami selekcji. W niektórych lokalach wstęp był tylko dla Niemców.

Relacje włosko-niemieckie

Jak trudne były relacje włosko-niemieckie, możesz dowiedzieć się z 40-minutowego filmu dokumentalnego, który dołączony jest do „Bella Germania”. Polecam go równie mocno, jak obejrzenie samego filmu. Dzięki niemu zrozumiesz, czemu bohaterzy zachowywali się w określony sposób. Zrozumiesz także, dlaczego po dzień dzisiejszy w Niemczech jest aż tylu Włochów.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do obejrzenia „Bella Germania”. Film jest dostępny w mediatece ZDF i można go obejrzeć w Polsce. Obejrzyj i daj mi znać, jak Ty go odebrałaś. Czy poruszył Cię tak samo jak mnie? Zostaw komentarz tu na blogu pod wpisem.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk