Mój typowy dzień

utworzone przez | lip 18, 2014 | Język niemiecki, Słownictwo | 40 Komentarze

mój typowy dzień

To już ostatni dzień wyzwania u Uli Phelep. Podsumowanie przeczytasz w przyszłym tygodniu. Dzisiaj czuję się trochę, jak w szkole na zajęciach z języka obcego, gdzie pewne tematy wałkowane (auswalzen) były bardzo często. Pomyślałam jednak, że to będzie świetna okazja, żebyś poznała mnie lepiej i nauczyła się kilka zwrotów przydatnych na co dzień. Przeczytaj dziś o tym, jak wygląda mój typowy dzień.


Mój typowy dzień

Dzwoni budzik (der Wecker schrillt), po omacku próbuję go wyłączyć i zastanawiam się, czemu noc nie trwa dłużej. Niestety trzeba wstać (aufstehen). Idę do łazienki i myję zęby. Odbicie w lustrze mówi: „Kobieto, weź się w garść (sich zusammenreißen)! To dopiero początek.” Dobra, nie poddaję się. Zdejmuję piżamę i zakładam (anziehen) ubrania, które mam ochotę dzisiaj nosić. Zaglądam do kuchni, żeby zrobić sobie śniadanie. W międzyczasie odpalam komputer, by zdążył się uruchomić, zanim zjem posiłek. Po śniadaniu zaczynam się malować (schminken), żeby wyglądać przyzwoicie, chociaż najchętniej opuściłabym ten punkt w ogóle. Kątem oka robię poranną prasówkę (die Presseschau) i sprawdzam pocztę. Wrzucam na szybko link do ciekawego artykułu z niemieckiej gazety na fanpage Niemieckiej Sofy. Jestem gotowa do wyjścia.

Do pracy dojeżdżam tramwajem (die Straßenbahn) i muszę przyznać, że nie przeszkadza mi ten ścisk z rana. Chociaż fajnie byłoby usiąść. W pracy przez cały dzień odbieram maile, odpowiadam na zapytania (die Anfrage) niemieckich pracowników i przygotowuję umowy. W połowie dnia robię sobie przerwę i potem znowu wracam do moich obowiązków (die Pflicht, die Pflichten). Po pracy bywa różnie. Albo zajmuję się życiem prywatnym, rodziną i przyjaciółmi, albo poszerzam moją wiedzę i przygotowuję (vorbereiten) wpisy na bloga; lub przygotowuję się do zajęć, które prowadzę. Czasem zdarzy się też jakieś tłumaczenie (die Übersetzung), chociaż tą kwestię ostatnio zaniedbałam.

Wieczorem standardowo relaks. Szybka kolacja, a może kolacjo-obiad? I oddaję się lekturze fascynującej (bezaubernd) książki. No dobra, czasem książkę zamienię na serial (die Fernsehserie) lub film w komputerze. Potem prysznic lub kąpiel w wannie (ein Bad nehmen). Zależy, ile mam czasu. Przebieram się w piżamę, kładę do łóżka i już można iść spać. Misja „Przeżyj dzień” skończona.

A jak wygląda Twój typowy dzień?

Pobierz słówka związane z czynnościami, które wykonujemy na co dzień: TUTAJ

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk