10 rzeczy, które lubię i 10 rzeczy, których nie znoszę

utworzone przez | lip 16, 2014 | Cykle & wpisy gościnne | 61 Komentarze

10 rzeczy

Dzień 3 wyzwania u Uli to czas na listę 20 różnych pozycji. Będzie trochę o rzeczach, które lubię i które nadają mojemu życiu więcej barw (die Farbe). Będzie także o rzeczach, które bardzo mnie irytują (aufregen) i których bardzo, ale to bardzo nie lubię. Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej? Zapraszam z kubkiem herbaty!


10 „rzeczy”, które lubię

10 rzeczy lubię

1. Kubki (der Becher, die Becher) – jeśli nie wiesz, co mi kupić w prezencie, daj mi ciekawy kubek. Uwielbiam je!
2. Książki (das Buch, die Bücher) – o tak! W każdym formacie, w każdych ilościach, byleby pachniało papierem. Oprócz kubka możesz podarować mi książkę. A jeśli będzie po niemiecku lub kryminał, to tym bardziej będę glücklich.
3. Herbata (der Tee)– a jak do książki i kubka dorzucisz ciekawą herbatę, to chyba pomyślę, że znasz mnie już na wylot (durch und durch kennen).
4. Kadzidełka (das Räucherstäbchen, die Räucherstäbchen) – najbardziej lubię te z orientalną nutą.
5. Świeczki (die Kerze, die Kerzen) – razem z kadzidełkami tworzą zgrany komplet do relaksu.
6. Czekolada (die Schokolade) – najlepiej gorąca, w kubku i przy dobrej lekturze.
7. Zwierzęta (das Tier, die Tiere) – chciałam początkowo wypisać kilka gatunków, ale potem stwierdziłam, że musiałabym stworzyć osobną listę.
8. Pogawędki (die Unterhaltung, die Unterhaltungen) z przyjaciółmi – to oni wiedzą, jak poprawić mi nastrój. I chyba żadna rzecz nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem.
9. Podróże (die Reise, die Reisen)– nawet te odległe o kilka kilometrów. Lubię przyglądać się krajobrazom lub zachwycać się nowo odkrytą kamienicą.
10. Języki (die Sprache, die Sprachen) – lubię zabawę słowem, poznawanie zasad panujących w innych językach, ale też ogólne informacje związane z nimi.

10 „rzeczy”, których nie znoszę

10 rzeczy nie lubie

1. Pająki (die Spinne, die Spinnen) – mam arachnofobię i to chyba wiele wyjaśnia.
2. Flaczki (die Kutteln) – ta zupa w moim domu na szczęście już nie gości.
3. Kaszanka (die Grützwurst) – skoro jesteśmy przy kwestiach kulinarnych, to wiesz czym mnie nie częstować, jeśli kiedyś Cię odwiedzę.
4. Zakupy na targowisku (der Marktplatz) – jest dla mnie za tłoczno, a ja nie lubię sama odzywać się do obcych ludzi. Taki introwertyk ze mnie wychodzi.
5. Pajęczyny (das Spinnennetz, die Spinnennetze) – jak je widzę, to od razu zastanawiam się, skąd wyskoczy pająk – ninja.
6. Zimno (die Kälte) – jestem ciepłolubem, dlatego zimą najchętniej nie wychodziłabym z domu lub zapadałabym w sen zimowy.
7. Przekleństwa (das Schimpfwort, die Schimpfwörter) – na co dzień nie usłyszysz z moich ust słów, które są powszechnie uznawane za brzydkie. Nadużywane kaleczą moje uszy.
8. Narcyz (der Narziss, die Narzisse) – chodzi mi o osoby, które uważają, że są pępkiem świata (der Nabel der Welt), a gdy przychodzi co do czego, to nie reprezentują sobą nic.
9. Samotność (die Einsamkeit) – nawet człowiek, który nie przepada za tłumami ludzi, potrzebuje towarzystwa drugiej osoby. Ja w samotności potrafię wytrzymać kilka godzin, potem dzwonię, piszę lub wychodzę do innych.
10. Ckliwe komedie romantyczne (die romantische Komödie) – w których wszystko jest wyidealizowane i z góry wiadomo, jak film się skończy.

Uff, dobrnęłam do końca. Nie było to takie łatwe zadanie, jak mi się wydawało. Dobrze, że nie musiałam układać tego w odpowiedniej kolejności, tylko mogłam wypisać losowo.

Ciekawa jestem, czy któryś z punktów Cię zaskoczył lub wiedziałaś o czymś od dawna?

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk