Tłusty czwartek – Weiberfastnacht

utworzone przez | lut 27, 2014 | O krajach DACH, Słownictwo | 0 komentarzy

Weiberfastnacht

Karnawał kojarzy Ci się z Rio i sambą? Z utęsknieniem patrzysz na relacje w wiadomościach i myślisz, czemu Brazylia jest tak daleko? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz lecieć do Rio, żeby wziąć udział w barwnym karnawale. Wystarczy, że odwiedzisz naszych zachodnich sąsiadów. Właśnie dzisiaj zaczyna się u nich karnawał uliczny, który potrwa przez 6 dni. U nas świętujemy dziś Tłusty Czwartek, a w Niemczech furorę robi Weiberfastnacht.

Weiberfastnacht

Co roku w ostatni czwartek przed Środą Popielcową (der Aschermittwoch) o godzinie 11:11 kobiety z południowych Niemiec (przeważnie) poprzebierane w barwne kostiumy wdzierają się (einfallen, einbrechen) do ratuszy miast, by obciąć urzędnikom krawaty (symbol męskiej władzy) i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta – czyli rozpocząć panowanie. Zwyczajowo kobiety obcinają (abschneiden) krawaty wszystkim mężczyznom i rekompensują (entschädigen) im to tzw. Bützchen, czyli mówiąc po polsku – buziakiem.

Zwyczaj ten pochodzi z roku 1824 i został zapoczątkowany przez praczki (die Wäscherinnen) w pralni w Beuel kolo Bonn. Wtedy kilka praczek zdecydowało się założyć tzw. Damenkomitee (czyli Damski Komitet) i wziąć udział w karnawale, który dotychczas był świętowany głównie tylko przez mężczyzn. Gdy mężczyźni odebrali pranie i odpłynęli statkiem do Kolonii, praczki rozpoczęły zabawę.

Ciekawi Cię, jak dokładnie wygląda Weiberfastnacht? Zapraszam na filmik nakręcony przez Deutsche Welle:

A Ty ile zjadłaś dzisiaj pączków lub obcięłaś krawatów?

P.S. Czy wiesz, że Berliner to określenie na pączki?

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk