Niemiecka flaga

utworzone przez | sty 25, 2014 | O krajach DACH | 2 Komentarze

Flaga Niemiec

Jako sąsiedzi Niemiec nie mamy problemów z rozpoznaniem (die Erkennung) flagi Niemiec. Wręcz ciężko by było znaleźć kogoś, kto najnormalniej w świecie nie ma pojęcia (keine Ahnung haben), jak ta flaga (die Flagge) wygląda. Ale czy znasz jej historię? Czy wiesz, dlaczego Niemcy wybrali właśnie taką kolorystykę? Jeśli interesują Cię takie rzeczy lub miałaś fajnego* nauczyciela, zapewne znasz odpowiedź (die Antwort) na te pytania. Natomiast jeśli nie masz o tym bladego pojęcia (keinen blassen Schimmer haben), pozwól, że zabiorę Cię w podróż. W dzisiejszym poście wyjaśnię Ci, dlaczego niemiecka flaga (die Fahne)jest czarno-czerwono-złota. Kubek w dłoń i ruszamy!

Niemiecka flaga

Pochodzenie (die Herkunft) kolorystyki flagi Niemiec nie jest do końca jasne. Istnieje kilka wersji, które wyjaśniają, w jaki sposób trzy, znane dzisiaj każdemu Niemcowi, kolory pojawiły się na fladze.

Bardzo często mówi się, że kolory (die Farbe,die Farben) pochodzą od (stammen aus) uniformów powstańców, którzy walczyli przeciwko Napoleonowi na początku XIX wieku. Napoleon zniszczył (zerstören) wcześniej “Święte Cesarstwo Narodu Niemieckiego” i przejął kontrolę nad jego ziemiami. Grupa powstańców, która znana była pod nazwą “Lutz Jäger”, nosiła czarne mundury (die Uniform, die Uniformen) z czerwonymi klapami (der Aufschlag, die Aufschläge) i złotymi guzikami (der Knopf, die Knöpfe). Barwy te miały nawiązywać do starego cesarstwa.

Inna teoria mówi, że w roku 1812 Friedrich Ludwig Jahn zaprojektował czarno-czerwono-złotą flagę. Jahn również brał udział w walkach przeciwko Napoleonowi i zgodnie z teorią, miał flagę zawsze przy sobie.

Znaczenie kolorów też bywa różnie interpretowane (interpretieren). Najczęściej mówiono, że  kolory flagi pojawiły się :

“Aus Nacht, durch Blut zum Goldenen Licht der Freiheit”

“Z czerni niewoli, przez krwawe bitwy do złotego światła wolności”

Inna wersja wspomina:

“Pulver ist schwarz, Blut ist rot, golden flockert die Flamme”

“Proch jest czarny, krew czerwona, złoto migocze płomień”

Niektórzy twierdzą, że czarny i złoty to dawne barwy starego cesarstwa, natomiast czerwony symbolizuje (symbolisieren) krew przelaną w walkach przeciwko Napoleonowi.

Przez lata flaga Niemiec ulegała różnym modyfikacjom. Od 1949 roku jest ona już stałym symbolem Niemiec. Mało kto wie jednak, że w Niemczech rozróżnia się flagę prostą i Bundesdienstflagge. O ile prostej flagi może używać każdy, to wykorzystywanie  tej drugiej jest uregulowane przez specjalną ustawę, która jasno określa, kto i w jakich okolicznościach  może używać Bundesdiesntflagge.

*pojęcie względne

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk