Jak uczyć się języka obcego?

utworzone przez | cze 8, 2013 | Motywacja i wskazówki | 5 Komentarze

Jak uczyć się języka obcego„Nigdy się tego nie nauczę! Ten język ma za trudną wymowę! Jak uczyć się języka obcego, gdy jest tak trudny?!”

Zapewne chociaż raz w swoim życiu wypowiedziałaś takie słowa, rzuciłaś w kąt książkę do nauki języka obcego i sfrustrowana zastanawiałaś się, jak to w ogóle możliwe, że inni potrafią tak dobrze mówić w obcym języku. Odpowiedzi nasuwały się same.

„Mają talent do języków obcych. Są geniuszami. Mają do tego lepsze predyspozycje.”

W końcu zrezygnowana odpuszczałaś sobie dalszą naukę, bo przecież nie masz do tego predyspozycji.A jeśli Ci teraz powiem, że masz predyspozycje do nauki języków obcych? Co więcej, masz je od urodzenia! Chociaż zapewne o tym zapomniałaś.

Zastanawiałaś się kiedyś, jakim cudem nauczyłaś się języka polskiego? Przecież patrząc z punktu widzenia obcokrajowca, to taki trudny język. A jednak bez trudu posługujesz się nim na co dzień. Naukowcy dawno udowodnili, że człowiek uczy się języka już będąc w brzuchu mamy. Naukę języka można podzielić na 3 bardziej ogólne etapy.

Jak uczyć się języka obcego?

Etap pierwszy to słuchanie. Dziecko bardzo dużo słucha tego, co się dzieje dokoła, co mówią inni ludzie. Poznaje nowe słowa, wyrażenia. Zapoznaje się z intonacją i akcentem. Pierwsze kilka miesięcy to właśnie słuchanie.

Etap drugi to naśladowanie. Wbrew pozorom nie jest to jeszcze naśladowanie słów, lecz naśladowanie ruchu ust, mimiki twarzy. Niemowlę patrząc na mówiącego rodzica powtarza jego ruchy ust, języka. Uczy się, jak powinno ułożyć swój język, żeby w przyszłości wypowiedzieć dane słowo.

Etap trzeci to powtarzanie. Na tym etapie dziecko potrafi już wypowiedzieć pojedyncze słowa i powtarza je najczęściej jak tylko może. Pierwsze próby są nieudolne, bo słowa nie brzmią tak, jak powinny. Jednak im więcej praktyki, tym bardziej doskonała jest ich wymowa.

Jeśli chcesz opanować obcy język, zacznij uczyć się go jak małe dziecko. Dużo słuchaj, naśladuj i powtarzaj. Włącz sobie niemiecka telewizję, radio czy posłuchaj nagrania. A potem powtarzaj na głos. Dobrze będzie, jeśli zaczniesz się nagrywać. Po paru tygodniach sama zobaczysz (raczej usłyszysz), jak duże zrobiłaś postępy.

Jako rozgrzewkę proponuję krótki filmik na youtube o wdzięcznym tytule: „Wie lernt ein Mensch sprechen?” 

Wortschatz:

das Erlernen des Sprechensder Erwerb des Sprechens – nauczenie się mówienia

das Zuhörendas Hören mit Aufmerksamkeit – przysłuchiwanie się

nachahmenkopieren, zum Vorbild nehmen – naśladowanie

sich anhörenklingen,lauten – brzmieć

Der erste Schritt beim Erlernen des Sprechens ist das Zuhören. Dann versucht das Baby nachzuahmen, was es zuvor gehört hat. Ein Kind lernt zuerst von seiner Umgebung, wie sich ein Wort anhört. Die eigenen Worte werden mit dem zuvor Gehörten verglichen. Wenn es noch nicht so klingt, wie es soll, probiert es der Sprechapparat anders bis es stimmt.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk