Kwadrans z niemieckim #3 – odmiana przymiotnika po rodzajniku określonym, nieokreślonym lub zerowym

utworzone przez | kwi 18, 2019 | Cykle & wpisy gościnne, Gramatyka | 0 komentarzy

kwadrans z niemieckim #3 odmiana przymiotnika po rodzajniku określonym, nieokreślonym lub zerowym

Odmiana przymiotnika, to temat kolejnego odcinka „Kwadransu z niemieckim”, w którym opowiadałam o tym, jakie końcówki otrzymuje przymiotnik przed rodzajnikiem, jak odmienia się przymiotnik. Obejrzyj lekcję i zrób przygotowane przeze mnie ćwiczenia.

Od kwietnia postanowiłam regularnie robić mini lekcje niemieckiego na żywo. Serię tych lekcji nazwałam „Kwadransem z niemieckim” i co tydzień w środy o 18:30 na grupie „Niemiecki z Niemiecką Sofą” pojawiam się na około 15 minut, by nauczyć Cię czegoś nowego lub odświeżyć Twoją wiedzę na jakiś temat. Jest to również czas dla Ciebie, w którym możesz zadać mi pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Odmiana rodzajnik określony

r. żeńskir. nijakir. męskil. mnoga
Nominativdie -edas -eder – edie -en
Akkusativdie -edas -eden -endie -en
Dativder -endem -endem -enden – en
Genitiv der -en des – en des -en der -en

Według tej zasady odmienia się także przymiotnik po: diese, jene, welcher, manche, sämtliche, jede, diejenige, derjenige.

Dodatkowo tak samo odmieniają wszystkie przymiotniki w rzeczownikach w liczbie mnogiej po zaimkach dzierżawczych (mein, dein), przeczeniu keine, solche, beide, alle. Dotyczy to tylko liczby mnogiej!

Odmiana rodzajnik nieokreślony

r. żeńskir. nijakir. męski
Nominativeine – eein -esein – er
Akkusativeine -eein – eseinen -en
Dativeiner -eneinem -en einem -en
Genitiveiner -en eines -en eines -en

Zgodnie z tą zasadą odmieniają się przymiotniki przed rzeczownikami w liczbie pojedynczej po zaimkach dzierżawczych oraz przeczeniu kein.

Odmiana rodzajnik zerowy

r. żeńskir.nijakir.męskil. mnoga
Nominativ-e-es-er-e
Akkusativ-e-es-en-e
Dativ-er-em-em-en
Genitiv-er-en-en-er

Ta odmiana pojawi się także, gdy przed rzeczownikiem stoi: viel, wenig, etwas, nichts, mehr, welch, solch, etliche, einige, einzelne, wessen, dessen, deren.

Jeśli masz jakieś pytania, daj znać koniecznie w komentarzach pod wpisem na blogu. Ucieszę się również, jeśli napiszesz mi coś miłego.

Pozostałe odcinki kwadransu z niemieckim znajdziesz tutaj:

dołącz do newslettera niemiecka sofa

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk