W każdym języku jest tak, że mamy przynajmniej jeden standardowy, powszechnie obowiązujący język oraz całą masę dialektów, gwar. Osoby uczące się niemieckiego często się frustrują, gdy po latach nauki przyjeżdżają do Niemiec, Austrii lub Szwajcarii i nic nie rozumieją. Bardzo często wpływa to również na ich samoocenę i pewność siebie. A to wszystko właśnie za sprawą dialektów. W dzisiejszym wpisie podpowiem Ci kilka miejsc, gdzie można się ich nauczyć.
Czy warto się uczyć dialektów?
Uważam, że lepiej nauczyć się porządnie standardowego niemieckiego tzw. Hochdeutsch niż tracić czas na naukę dialektów. A już z pewnością nie wtedy, gdy w ogóle nie zamierzamy wyjeżdżać do krajów niemieckojęzycznych na dłuższy okres czasu. W codziennym życiu te dialekty nie są nam aż tak bardzo potrzebne.
Jedynym wyjątkiem (dla mnie) są sytuacje, gdy przebywasz z osobami mówiącymi w dialekcie częściej niż z osobami mówiącymi Hochdeutsch lub gdy wyjeżdżasz do Austrii/Szwajcarii. Wtedy możesz ewentualnie rozważyć tę opcję, chociaż Hochdeutsch powinien Ci wystarczyć. Zarówno Szwajcarzy, jak i Austriacy rozumieją/mówią w Hochdeutsch. Czasem trzeba im tylko wytłumaczyć, że mówimy jedynie w języku standardowym i poprosić, by mówili do nas także w tym języku.
Oczywiście zawsze mogą znaleźć się osoby, które będą miały negatywne nastawienie typu: „przyjechałaś do mojego kraju, to mów jak ja”. Jednak ja osobiście się z tym nie spotkałam. Do tej pory miałam kontakt z samymi wyrozumiałymi osobami.
Gdzie szukać materiałów do nauki?
Dialekt austriacki + austriacki niemiecki
-
- Youtube – Dialekt mit Jana – JANAklar
- Viennese breakfast – Austriacki niemiecki
- Słownik online – Ostarrichi
- Słownik Oesterreichisch
- Instytut Austriacki
Dialekt wiedeński
Dialekt bawarski
- Bayrisches Wörterbuch
- Bayerisch für Anfänger
Szwajcarski niemiecki
Możesz komentować jako gość bez logowania się. Wystarczy, że najedziesz kursorem na pole „nazwa” i rozwiną Ci się dodatkowe opcje. Zaznacz „wolę pisać jako gość”, podaj imię oraz adres e-mail i gotowe.