Jak korzystać z Memrise?

utworzone przez | maj 27, 2016 | Polecam, Przydatne materiały lub strony | 13 Komentarze

Jak już wiesz, tworzę kursy na platformie Memrise i bardzo sobie to miejsce chwalę. Jest bezpłatne, można tworzyć własne kursy, rywalizować ze znajomymi, świetnie się bawić i uczyć języka. Często otrzymuję pytania, jak używać Memrise. Pora się przekonać na własne oczy! Jeśli jeszcze nie masz tam konta, to dzisiaj je ze mną założysz. Pokażę Ci krok po kroku, jak założyć konto na Memrise i jak korzystać z tej platformy, która jest dostępna również na smartfony.

Jak założyć konto na Memrise?

Zaczynamy! Najpierw idziemy na główną stronę Memrise www.memrise.com Wygląda ona tak jak na zdjęciu poniżej i mnie wyświetliła się od razu po polsku. Gdyby jednak Tobie wyświetliła się w innym języku, nic się nie martw, zaraz temu zaradzimy. Przyjrzyjmy się najpierw stronie głównej.

1

W celu założenia konta możemy kliknąć albo w zielony przycisk “załóż konto” u samej góry, albo w przycisk “Dołącz teraz za darmo”. Co mamy jeszcze na tej stronie? Pod numerem 3 ukryte są języki, w których dostępna jest strona. Jeśli Memrise nie otwarło Ci się od razu po polsku, to właśnie tutaj możesz zmienić język. Możesz także jeszcze bez zakładania konta przyjrzeć się różnym kursom i ich opisom, wystarczy kliknąć w “Kursy”.

język

Przechodzimy do zakładania konta. Wiem, że kliknęłaś już w odpowiedni guzik, więc Twoim oczom powinien ukazać się poniższy obrazek. Jak widzisz, można założyć konto używając istniejącego już konta na Facebooku lub Google +. Wtedy jest możliwość dzielenia się swoimi wynikami ze znajomymi na tych portalach społecznościowych. Jeśli jednak tak jak ja nie lubisz tego robić, możesz do założenia konta użyć adresu e-mail.

2

Mamy już założone konto, więc pora ustawić wszystko tak, żeby Ci odpowiadało. Najpierw zaczniemy od strony głównej, która pokazuje Twój profil, kursy, które przerabiasz lub będziesz przerabiać, ile zostało do osiągnięcia dziennego celu i ranking porównujący Ciebie z Twoimi znajomymi. U mnie pojawia się obecnie zero, ponieważ nie korzystałam dawno z aplikacji. Gdy klikniesz w strzałkę, która znajduje się obok kółka w prawym górnym rogu, dostaniesz się do opcji. I je właśnie będziemy omawiać za chwilę.

9

10

W pierwszej zakładce “Profil” możesz ustawić język, w jakim ma się wyświetlać Memrise oraz możesz dodać krótki opis. Zakładka “E-mail” służy do ustawienia powiadomień, które będą przychodziły na Twojego maila. Możesz wybrać, kiedy aplikacja ma wysyłać takie wiadomości i czy w ogóle chcesz je otrzymywać. Natomiast zakładka, którą widzisz na zdjęciu, pozwala ustawić ilość słówek w nowej sesji nauki oraz w sesji powtórkowej. Możesz zdać się na jeden z sugerowanych “Preferowanych stylów nauki” lub wybrać opcję niestandardową i samodzielnie wpisać liczbę słówek. Dodatkowo możesz łączyć testy dźwiękowe i rozsypanki wyrazowe. Tutaj taka mała uwaga, nie wszystkie kursy posiadają dźwięk. To autor kursu dodaje dźwięk do swoich kursów lub tego nie robi. Kursy tworzone przeze mnie są bez dźwięku.

7

Jak znaleźć kurs na Memrise?

Znalezienie kursu jest możliwe nawet, gdy nie jesteśmy zalogowani, jednak nauka jest możliwa tylko z aktywnym kontem. Ale o to się już nie musimy martwić, bo wspólnie założyliśmy takie konto i zedytowaliśmy wstępne ustawienia. Teraz pora poszukać kursu, który Ci się spodoba. Pamiętaj, że kursy te są tworzone przez różne osoby i nie zawsze muszą być poprawne. Dlatego zerknij na zawartość i autora kursu, zanim zaczniesz się uczyć. Kliknij teraz na zakładkę “Kursy” u samej góry. Powinien Ci się pokazać widok jak na poniższym zdjęciu. Najpierw wybierz język, który jest Twoim językiem ojczystym (1). Jest to ważne, ponieważ jeśli źle wybierzesz, to słówka nie będą tłumaczone na język polski. Czyli pod numerem 1 wybieramy polski. Następnie pod numerem 2 wybieramy język, którego chcemy się nauczyć. W Twoim przypadku będzie to język niemiecki. Wszystkie kursy pojawią się w środkowej części strony. Jeśli poszukujesz konkretnej tematyki kursu, możesz użyć wyszukiwarki u góry po prawej stronie lub listy kategorii, która będzie po lewej stronie na dole (nie jest widoczne na zdjęciu). W tym miejscu możesz także utworzyć swój własny kurs ze słówkami, ale o tym może innym razem.

4

Patrząc na kursy, które nam się pojawiły, możemy dowiedzieć się kilku rzeczy. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zalogowani. Nie wszystko jest widoczne bez zalogowania. Możemy zobaczyć tytuł kursu, jego autora, ilość osób, które zapisały się na kurs i czas trwania takiego kursu. Czas trwania kursu oznacza, że tyle czasu potrzebowałabyś, żeby nauczyć się wszystkich słówek z kursu, nie robiąc żadnej przerwy.

5

Wchodząc do kursu po raz pierwszy, możemy przeczytać jego opis, przejrzeć zawartość, klikając w poszczególne rozdziały. Gdy jesteśmy zalogowani, widać także autora kursu. Jeśli zdecydujemy się na kurs, wystarczy kliknąć w “Rozpocznij kurs”.

6

Jak wyglądają kursy na Memrise i jak z ich korzystać?

Korzystanie z kursów na Memrise jest bardzo proste. Gdy dodałaś już kilka kursów i chcesz rozpocząć naukę, wystarczy kliknąć w przycisk “Ucz się” obok jednego z nich. Dodatkowo Memrise oferuje fajną opcję, która wpływa podświadomie na naszą motywację do nauki. Mianowicie możemy ustawić sobie dzienny cel nauki. Można sobie wybrać, ile minut dziennie chcemy się uczyć. Następnie aplikacja pokazuje nam, jak dużo zostało nam do osiągnięcia celu oraz daje nam specjalne odznaki za każdy dzień, kiedy zdobywamy cel. Mnie udało się zdobyć odznakę 20 dni nieprzerwanej nauki! Muszę do tego powrócić, bo sprawiało mi mnóstwo frajdy. Będąc jeszcze przez chwilę przy opcjach kursu, chciałabym wspomnieć, że w tym miejscu można również zrezygnować z kursu i usunąć go z naszej listy. Trzeba tylko kliknąć w trzy pionowe kropeczki i wybrać odpowiednią opcję. Jeśli kurs bardzo nam się spodobał, możemy również udostępnić go znajomym.

12

13

Sam kurs wygląda tak, że najpierw pojawiają się słówka z tłumaczeniem, które próbujesz zapamiętać. Ilość tych słówek zależy od opcji, które wybrałaś na samym początku, gdy wszystko ustawiałyśmy. Przy słówkach mogą pojawić się także pliki audio z wymową, przykładowe zdania czy memy. Wszystko zależy od tego, co wprowadził autor kursu. Jak już jesteśmy przy memach, to kryją się one pod guzikiem “Pomóż mi to zapamiętać”. Fajną opcją tutaj jest możliwość dodawania memów (obrazków) przez każdego użytkownika. Czyli nawet jeśli autor kursu tego nie zrobił, to Ty możesz dodać ilustrację, która ułatwi Ci zapamiętanie danego słówka.

14

Po przejrzeniu i zapamiętaniu pierwszych słówek, nadchodzi czas na ich testowanie. Mamy trzy rodzaje ćwiczeń. W jednym wybieramy właściwą odpowiedź z kilku podpowiedzi, w drugim układamy tłumaczenie słówka z rozsypanki wyrazowej, a w trzecim wpisujemy tłumaczenie ręcznie. Aplikacja miesza języki, więc raz będzie to z języka polskiego na niemiecki, a innym razem na odwrót. Za każdym razem gdy udzielimy właściwej odpowiedzi, sadzimy ziarenko, a potem to ziarenko powoli kiełkuje, aż na samym końcu zakwitnie piękny kwiat. Ten kwiat jest synonimem nauczenia się słówka. Oczywiście jest też system powtórek, więc co jakiś czas każde słówko będzie przećwiczone raz jeszcze, żebyś go przez przypadek nie zapomniała.

15

16

W Memrise jest także możliwość tworzenia własnych grup, coś na wzór klas. Autor/opiekun grupy dodaje tam różne kursy, które ma na swojej liście. Członkowie grupy mogą z tych kursów korzystać i wzajemnie między sobą konkurować. Jeśli chcesz dołączyć do mojej grupy, to zapraszam Cię serdecznie tutaj: http://www.memrise.com/group/9376846/

Natomiast jeśli chcesz dodać mnie do znajomych i obserwować jak mi idzie tworzenie Ogrodu Pełnego Słówek, wejdź tutaj: http://www.memrise.com/user/NiemieckaSofa/  Znajdziesz tam również kursy, które tworzę.

Gdy masz już zedytowane ustawienia, wybrane kursy, to polecam pobranie aplikacji na smartfona. Znajdziesz ją na Google Play/ Google Sklep. Dlaczego dopiero teraz to polecam? Ponieważ wyszukiwanie kursów na smartfonie jest trochę bardziej skomplikowane. Natomiast samo uczenie się z Memrise na telefonie jest dużo przyjemniejsze i tę formę preferuję. Oczywiście Tobie polecam przetestowanie obu funkcji i wybranie tej, która będzie Cię satysfakcjonowała najbardziej.

 

 


Mam nadzieję, że dzięki mojemu wpisowi bez problemu założyłaś konto na Memrise, znalazłaś interesujące kursy i rozpoczęłaś fascynującą naukę. Jeśli dzisiejszy wpis spodobał Ci się, zostaw mi proszę komentarz. A jeśli uważasz, że komuś jeszcze przyda się ten wpis, śmiało udostępniaj!


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk