Martinstag

utworzone przez | lis 11, 2015 | O krajach DACH, Słownictwo | 31 Komentarze

martinstagDzisiaj Polacy i Niemcy świętują! Ja się do tego świętowania przyłączam i przygotowałam dla Was małą niespodziankę. Zanim jednak do niej przejdę, chciałabym Wam opowiedzieć trochę o święcie, jakie ma właśnie miejsce w Niemczech – Martinstag.

Martinstag

Dawno, dawno temu – dokładnie to w średniowieczu – żył sobie Marcin, który jak przystało na dobrego syna, chciał pójść w ślady (in jemandes Fußstapfen treten) ojca i został żołnierzem (der Soldat). Niestety nie był to najlepszy pomysł, gdyż Marcin zamiast wywijać szabelką, wolał spędzać swój czas w świątyniach. Pewnego dnia podczas mroźnej zimy spotkał na swojej drodze biedaka (der Arme), z którym podzielił się swoim żołnierskim płaszczem. Z tego powodu następnej nocy przyśnił mu się sam Chrystus, który podobno objawił mu się (sich offenbaren) w postaci tego żebraka. To wydarzenie sprawiło, że Marcin odmienił swoje życie i w późniejszym czasie zaproponowano (vorschlagen) mu nawet zostanie biskupem (der Bischof). Gdy się o tym dowiedział, postanowił się ukryć wśród gęsi. Jednak długo to nie trwało, bo w mieście panował głód i Marcin rozkazał upiec wszystkie gęsi (die Gans, die Gänse) oraz rozdać je potrzebującym.

To tylko krótkie streszczenie całej legendy dotyczącej Świętego Marcina. Święto jest również znane w Polsce, głównie w okolicach Poznania. Nasi Zachodni Sąsiedzi świętują 11 listopada, urządzając pochody z latarniami i śpiewami. W międzyczasie zajadają pyszne rogale świętomarcińskie i pieczone gęsi.

Na koniec polecę Wam bardzo fajną bajeczkę o Świętym Marcinie, którą polecono mi w grupie dla nauczycieli języka niemieckiego na Facebooku.

Słownictwo

Poniżej znajdziesz fiszki z aplikacji Quizlet. Gdy klikniesz w głośniczek, usłyszysz wymowę. Jeśli chcesz poznać tłumaczenie, kliknij na fiszkę.

Konkurs – zamknięty

A teraz pora na obiecaną niespodziankę! Mam dla Was 3 świeżuteńkie książki Niemiecki w tłumaczeniach. Poziom 2” od wydawnictwa Preston Publishing.  Jak je dostać? Wystarczy,  że do 20 listopada 2015 godz. 23:59 odpowiecie na pytanie konkursowe w komentarzu pod tym wpisem lub w razie problemów technicznych prześlecie mi swoją odpowiedź na e-mail. Spośród nadesłanych odpowiedzi wybiorę 3 osoby, których komentarze spodobają mi się najbardziej. Wyniki konkursu pojawią się na blogu najpóźniej 23 listopada 2015.

prestonpublishing-konkurs

PYTANIE KONKURSOWE: 

„Jaką dałbyś/dałabyś radę osobie, która dopiero zaczyna przygodę z językiem niemieckim?

Czekam na Wasze odpowiedzi i jestem bardzo ciekawa, jakie rady dacie!

P.S. Wszystkie osoby, które zapiszą się na newsletter mogą znaleźć tam drobny upominek od wydawnictwa Preston Publishing – ważny do 19 listopada 2015.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk