Przerwa | Remont mieszkania – słówka

utworzone przez | maj 24, 2015 | Język niemiecki, Słownictwo | 5 Komentarze

coffee-break-173700_1280Ostatnio milczę na blogu uparcie i nie czuję się z tym komfortowo. Chciałabym pisać, rozmawiać z Tobą częściej, ale brakuje mi czasu. Pomyślałam sobie, że warto Ci powiedzieć o przyczynach mojego milczenia, żebyś nie myślała, że porzucam to miejsce.

Przenoszę się do własnego mieszkania, w którym trzeba przeprowadzić jeszcze kilka prac remontowych. Z tego powodu większość swojego wolnego czasu spędzam albo w sklepach budowlanych, albo w nowym mieszkaniu. Do regularnego pisania na Sofie powrócę już niebawem. Póki co, możesz zapisać się do mojego newslettera (po prawej stronie), w którym co niedzielę wysyłam różne interesujące wiadomości, dotyczące nauki.

W międzyczasie zostałam nominowana do konkursu  Top 100 Language Lovers 2015 w kategorii Learning Blogs, prowadzonym przez serwis  bab.la i Lexiophiles. Od 26 maja rozpoczyna się najważniejsza dla mnie część – głosowanie przez czytelników na najlepszy blog. Nie ukrywam, że bardzo ucieszyłabym się, gdybyś na mnie zagłosowała i namówiła do tego znajomych. Dla mnie każdy taki głos to oznaka sympatii i docenienie tego, co robię. Wkrótce pojawi się tutaj wpis z dokładnymi informacjami o konkursie i sposobie głosowania, ale już teraz możesz zapisać się do specjalnego wydarzenia na Facebooku, żeby nie zapomnieć o głosowaniu.

Wracając do tematu remontu, przygotowałam dla Ciebie kilka słówek, które mogą Ci się przydać, jeśli będziesz rozmawiała z kimś o remoncie swojego mieszkania.

Remont mieszkania – słownictwo 

die Wohnungsrenovierung – Wortschatz

head-682484_1280

umziehen – przeprowadzać się

das Renovieren – odnowa, remont

renovieren – odnawiać, remontować

erneuern – odnawiać

die Wohnungsrenovierung – remont mieszkania

die Wände streichen – malować  ściany

die Wohnung ausmalen – pomalować mieszkanie

alles neu anmalen – pomalować wszystko na nowo

tapezieren – tapetować

neue Tapeten anbringen – położyć nowe tapety

etwas mit Fliesen belegen – wykładać coś kafelkami

das Parkett abschleifen –  szlifować parkiet

einen Raum mit Parkett auslegen – układać parkiet w pomieszczeniu

der  Heimwerker – majsterkowicz

das Anstreichen der Zimmer – malowanie pokoju

das Parkettabschleifen – szlifowanie parkietu

kacheln – wykładać kafelkami


A Tobie jak mija maj?


Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk