Adwent

utworzone przez | gru 1, 2013 | O krajach DACH | 9 Komentarze

Dziś oficjalnie rozpoczyna się adwent (der Advent), który będzie trwał aż do 24-go grudnia. Z tej okazji przedstawię Ci kilka faktów odnośnie adwentowego kalendarza oraz zaproszę do udziału w konkursie.

Kalendarz adwentowy

kalendarz adwentowyOdkąd pamiętam kalendarz adwentowy (der Adventskalender) kojarzył mi się zawsze z Niemcami i pięknym kolorowym kalendarzem z ukrytymi czekoladkami (die Praline, die Pralinen). Nie bez powodu. Kalendarz ten pochodzi właśnie z Niemiec, skąd rozprzestrzenił się do innych krajów. Pierwszy znany kalendarz pochodzi z roku 1851 i został zrobiony własnoręcznie (handgearbeitet). Mniej więcej od tamtego czasu każdego roku dzieci dostawały od rodziców kalendarz adwentowy i z jego pomocą odliczały dni do Wigilii (der Heilige Abend).

Wieniec adwentowy

wieniec adwentowy

Słowo „adwent” pochodzi z łaciny od słowa „adventus” i oznacza „przybycie” (die Ankunft). W kościele katolickim jest to czas przygotowania i oczekiwania na narodzenie Chrystusa. Z adwentem kojarzy się też wieniec adwentowy (der Adventskranz), który również przywędrował do nas z Niemiec. Został on „wynaleziony” (erfinden) przez hamburskiego wychowawcę i teologa  Johanna Hinricha Wicherna. Wychowawca był zmęczony wiecznymi pytaniami dzieci, kiedy w końcu będą święta (das Weihnachten). Dlatego zrobił dla nich w roku 1839 drewniany wieniec (der Kranz) z dziewiętnastoma małymi czerwonymi świeczkami (die Kerze, die Kerzen) i czterema dużymi białymi. W ciągu tygodnia zapalał świeczki czerwone, natomiast w każdą niedzielę adwentu zapalał białą. Dziś spotykamy już tylko wieńce z czterema świeczkami, symbolizującymi każdą niedzielę adwentu (der Adventssonntag).

Konkurs

konkurs gewinnspiel

Z okazji adwentu niemieckie wydawnictwo Hueber zorganizowało bardzo ciekawy konkurs (das Gewinnspiel), do którego serdecznie zapraszam. Każdego dnia na poniższej stronie będą pojawiać się różne zadania. Jeśli rozwiążesz zadanie masz szansę na wygranie nagrody dziennej. Pod koniec adwentu zostanie także wylosowana nagroda główna, którą jest biały iPad mini. Wśród nagród dziennych znajdują się książki wydawnictwa Hueber, audiobooki, kalendarze, gry czy słuchawki do słuchania ulubionej muzyki. Tak więc, gorąco zachęcam do odwiedzania stronki i podjęcia adwentowego wyzwania wydawnictwa Hueber. Może coś wygrasz? A jeśli nie, to z pewnością nauczysz się nowych słówek i poznasz trochę niemieckiej kultury.  LINK

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk