with 7 komentarzy

keyboard-992915_1280

Dzisiaj będzie bardzo krótko, ale treściwie. Ostatnio coraz częściej dostaję zapytania, jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze i jak używać niemieckich znaków. To nie jest wcale takie trudne. Wystarczy poznać kilka trików.

 

1.       Zainstaluj sobie niemiecką klawiaturę

W zależności od wersji Windowsa ten krok może się trochę różnić, ale takie informacje można łatwo znaleźć w Internecie. Ja podam tutaj tylko 2 najczęściej pojawiające się w moim życiu wersje.

W Windowsie 10 należy iść do Menu Start > Ustawienia > Czas i język > Region i język, a następnie kliknąć na „Dodaj język” i wybrać język niemiecki.

W Windowsie 7 idziemy do Menu Start > Panel Sterowania, Zegar, język i region > Opcje regionalne i językowe > Klawiatury i języki > Zmień klawiatury > Zainstalowane usługi, a następnie klikamy przycisk „Dodaj” i wybieramy język niemiecki.

2.       Przełącz klawiaturę na niemiecką

W Windowsie 10 naciskamy klawisz Windows (to ten z okienkiem) i spację. Mogę przeskakiwać między językami, przytrzymując klawisz Windows, a spacją wybieram język, który mnie interesuje.

W Windowsie 7 klikamy w Lewy Alt i Shift. Podobnie jak w poprzednim przypadku, żeby przeskakiwać między językami, przytrzymujemy Lewy Alt, a Shiftem wybieramy język.

3.       Zapamiętaj układ klawiatury niemieckiej

Teraz wystarczy zapamiętać, pod którymi polskimi znakami kryją się niemieckie Umlauty czy inne znaki specjalne.

Pod naszym myślnikiem jest litera ß

Pod nawiasem kwadratowym mamy ü

Pod średnikiem mamy ö

Pod apostrofem mamy ä

Poniżej znajdziesz zdjęcie z rozkładem wszystkich znaków na niemieckiej klawiaturze. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odnaleźć pewne znaki, gdy przełączysz język.

Tastatur_de

4.       Używaj skrótów

Osobiście preferuję przełączanie się między klawiaturami, bo jest to dla mnie dużo prostsze i mniej czasochłonne. Wystarczy zapamiętać położenie 4 najważniejszych liter i gotowe. Natomiast wiem, że są osoby, które chętnie korzystają ze skrótów klawiaturowych. Jak ich używać? Poniżej mała ściąga.

Trzeba przytrzymać lewy ALT i jednocześnie wcisnąć szybko, bez przerw na klawiaturze numerycznej odpowiedni zestaw cyfr:

 

ü lewy ALT 129

ö lewy ALT 148

ä lewy ALT 132

ß lewy ALT 225

Ü lewy ALT 154

Ä lewy ALT 142

Ö lewy ALT 153

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Ci pisanie w języku niemieckim i coraz częściej będziesz używać niemieckich znaków oraz liter. Powodzenia!

Podobne wpisy:

 • Mała Pisareczka

  Dziękuję za ten wpis 🙂
  Jako germanistka pierwszego roku coraz bardziej czułam potrzebę przełączenia mojej klawiatury na niemiecką 🙂

 • Beacze

  Też mam zainstalowane dwie klawiatury i w razie potrzeby przęłączam się między nimi 🙂 Dobrze, że napisałaś o tym, bo na początku mojej przygody ja używałam korekty google translate do uzyskania niemieckich liter.
  Od siebie dodam, że można pisać po niemiecku bez tych liter: „für” jest równoważne z „fuer” 😉

  • Tak, tak. Można też pisać w ten sposób, ale jeśli chcemy, żeby wszystko wyglądało jak należy, to nie obejdzie się bez pisania umlautów.

 • Na studiach wymyśliłem własny tryb pisania umlautów i byłem z niego szalenie dumny, ale teraz niestety nie pamiętam, na czym on polegał… jakieś magiczne skróty bez podwójnej klawiatury… ale zapewniam, że działał i był sprytny! xD

  • Może te skróty, które podaję na końcu? Dla mnie osobiście trochę zbyt skomplikowane 😉

   • Coś z dwukropkiem – bodajże z przyciskiem ctrl to był mały umlaut, a z dodatkowym shiftem to był duży. Tylko nie pamiętam, jak Es-Zett robiłem.