Dzisiaj będzie bardzo krótko, ale treściwie. Ostatnio coraz częściej dostaję zapytania, jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze i jak używać niemieckich znaków. To nie jest wcale takie trudne. Wystarczy poznać kilka trików.
1. Zainstaluj sobie niemiecką klawiaturę
W zależności od wersji Windowsa ten krok może się trochę różnić, ale takie informacje można łatwo znaleźć w Internecie. Ja podam tutaj tylko 2 najczęściej pojawiające się w moim życiu wersje.
W Windowsie 10 należy iść do Menu Start > Ustawienia > Czas i język > Region i język, a następnie kliknąć na „Dodaj język” i wybrać język niemiecki.
W Windowsie 7 idziemy do Menu Start > Panel Sterowania, Zegar, język i region > Opcje regionalne i językowe > Klawiatury i języki > Zmień klawiatury > Zainstalowane usługi, a następnie klikamy przycisk „Dodaj” i wybieramy język niemiecki.
2. Przełącz klawiaturę na niemiecką
W Windowsie 10 naciskamy klawisz Windows (to ten z okienkiem) i spację. Mogę przeskakiwać między językami, przytrzymując klawisz Windows, a spacją wybieram język, który mnie interesuje.
W Windowsie 7 klikamy w Lewy Alt i Shift. Podobnie jak w poprzednim przypadku, żeby przeskakiwać między językami, przytrzymujemy Lewy Alt, a Shiftem wybieramy język.
3. Zapamiętaj układ klawiatury niemieckiej
Teraz wystarczy zapamiętać, pod którymi polskimi znakami kryją się niemieckie Umlauty czy inne znaki specjalne.
Pod naszym myślnikiem jest litera ß
Pod nawiasem kwadratowym mamy ü
Pod średnikiem mamy ö
Pod apostrofem mamy ä
Poniżej znajdziesz zdjęcie z rozkładem wszystkich znaków na niemieckiej klawiaturze. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odnaleźć pewne znaki, gdy przełączysz język.
4. Używaj skrótów
Osobiście preferuję przełączanie się między klawiaturami, bo jest to dla mnie dużo prostsze i mniej czasochłonne. Wystarczy zapamiętać położenie 4 najważniejszych liter i gotowe. Natomiast wiem, że są osoby, które chętnie korzystają ze skrótów klawiaturowych. Jak ich używać? Poniżej mała ściąga.
Trzeba przytrzymać lewy ALT i jednocześnie wcisnąć szybko, bez przerw na klawiaturze numerycznej odpowiedni zestaw cyfr:
ü lewy ALT 129
ö lewy ALT 148
ä lewy ALT 132
ß lewy ALT 225
Ü lewy ALT 154
Ä lewy ALT 142
Ö lewy ALT 153
W Wordzie można jeszcze stosować poniższe skróty:
Jednocześnie [Shift]+[Ctrl]+[:] a następnie (nie jednocześnie) mała litera [a], [o] albo [u], albo duża [Shift]+[a] i tak dalej.
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Ci pisanie w języku niemieckim i coraz częściej będziesz używać niemieckich znaków oraz liter. Powodzenia!
Możesz komentować jako gość bez logowania się. Wystarczy, że najedziesz kursorem na pole „nazwa” i rozwiną Ci się dodatkowe opcje. Zaznacz „wolę pisać jako gość”, podaj imię oraz adres e-mail i gotowe.