Jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?

utworzone przez | sty 23, 2016 | Przydatne materiały lub strony | 9 Komentarze

keyboard-992915_1280

Dzisiaj będzie bardzo krótko, ale treściwie. Ostatnio coraz częściej dostaję zapytania, jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze i jak używać niemieckich znaków. To nie jest wcale takie trudne. Wystarczy poznać kilka trików.

 

1.       Zainstaluj sobie niemiecką klawiaturę

W zależności od wersji Windowsa ten krok może się trochę różnić, ale takie informacje można łatwo znaleźć w Internecie. Ja podam tutaj tylko 2 najczęściej pojawiające się w moim życiu wersje.

W Windowsie 10 należy iść do Menu Start > Ustawienia > Czas i język > Region i język, a następnie kliknąć na „Dodaj język” i wybrać język niemiecki.

W Windowsie 7 idziemy do Menu Start > Panel Sterowania, Zegar, język i region > Opcje regionalne i językowe > Klawiatury i języki > Zmień klawiatury > Zainstalowane usługi, a następnie klikamy przycisk „Dodaj” i wybieramy język niemiecki.

2.       Przełącz klawiaturę na niemiecką

W Windowsie 10 naciskamy klawisz Windows (to ten z okienkiem) i spację. Mogę przeskakiwać między językami, przytrzymując klawisz Windows, a spacją wybieram język, który mnie interesuje.

W Windowsie 7 klikamy w Lewy Alt i Shift. Podobnie jak w poprzednim przypadku, żeby przeskakiwać między językami, przytrzymujemy Lewy Alt, a Shiftem wybieramy język.

3.       Zapamiętaj układ klawiatury niemieckiej

Teraz wystarczy zapamiętać, pod którymi polskimi znakami kryją się niemieckie Umlauty czy inne znaki specjalne.

Pod naszym myślnikiem jest litera ß

Pod nawiasem kwadratowym mamy ü

Pod średnikiem mamy ö

Pod apostrofem mamy ä

Poniżej znajdziesz zdjęcie z rozkładem wszystkich znaków na niemieckiej klawiaturze. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odnaleźć pewne znaki, gdy przełączysz język.

Tastatur_de

4.       Używaj skrótów

Osobiście preferuję przełączanie się między klawiaturami, bo jest to dla mnie dużo prostsze i mniej czasochłonne. Wystarczy zapamiętać położenie 4 najważniejszych liter i gotowe. Natomiast wiem, że są osoby, które chętnie korzystają ze skrótów klawiaturowych. Jak ich używać? Poniżej mała ściąga.

Trzeba przytrzymać lewy ALT i jednocześnie wcisnąć szybko, bez przerw na klawiaturze numerycznej odpowiedni zestaw cyfr:

 

ü lewy ALT 129

ö lewy ALT 148

ä lewy ALT 132

ß lewy ALT 225

Ü lewy ALT 154

Ä lewy ALT 142

Ö lewy ALT 153

 

 

W Wordzie można jeszcze stosować poniższe skróty:

Jednocześnie [Shift]+[Ctrl]+[:] a następnie (nie jednocześnie) mała litera [a], [o] albo [u], albo duża [Shift]+[a] i tak dalej.

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Ci pisanie w języku niemieckim i coraz częściej będziesz używać niemieckich znaków oraz liter. Powodzenia!

 


Możesz komentować jako gość bez logowania się. Wystarczy, że najedziesz kursorem na pole „nazwa” i rozwiną Ci się dodatkowe opcje. Zaznacz „wolę pisać jako gość”, podaj imię oraz adres e-mail i gotowe.

dołącz do newslettera niemiecka sofa

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk