Rodzaj nijaki

utworzone przez | wrz 24, 2020 | Gramatyka, Język niemiecki | 0 komentarzy

Ostatnim rodzajnikiem w języku niemieckim jest “das”, który reprezentuje rodzaj nijaki. Jeśli interesuje Cię temat rodzajników zajrzyj do poprzednich wpisów o rodzaju żeńskim i męskim.

Rodzajnik “das” określa:

  • młode osoby, zwierzęta, nazwy oznaczające gatunek, części świata, kraje, miasta, metale, pierwiastki chemiczne oraz przy rzeczownikach utworzonych od innych części mowy, np. od czasowników.

Wyjątki:

  • der Stahl, die Bronze, der Wasserstoff, der Schwefel, der Phosphor, der Sauerstoff, der Kohlenstoff, der Stickstoff.

UWAGA: W przypadku nazw państw pamiętaj, że zazwyczaj są one używane bez rodzajnika (chyba że używasz przydawki, która określa, jakie jest dane państwo – wtedy pamiętaj o dodaniu rodzajnika). Kilka krajów wyjątkowo poprzedza inny rodzajnik; naucz się ich, aby nie popełnić gafy.

Są to:

der Irak, der Iran, der Sudan, der Libanon, die Ukraine, die Bundesrepublik Deutschland, die Schweiz, die Türkei, die Slowakei, die Niederlande, die USA, die Mongolei.

  • końcówki rzeczowników z przedrostkami Ge- i końcówką -e, rzeczowniki zakończone na -chen, -lein, -tel, -o oraz rzeczowniki obcego pochodzenia zakończone na -ment, -um, -in.

Wyjątki:

die Geschichte, der Gedanke, der Geschmack.

To już wszystkie podstawowe informacje o niemieckich rodzajnikach. Te wskazówki z pewnością pomogą Ci szybciej rozpoznawać, jaki rodzajnik dobrać do rzeczownika. 

Na koniec już tradycyjnie filmik z rzeczownikami z “das”.

P.S. Tutaj znajdziesz wpis o rodzaju żeńskim: rodzaj żeński.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk