Wieniec adwentowy – skąd się wzięła ta tradycja?

utworzone przez | gru 1, 2014 | O krajach DACH | 8 Komentarze

advent-wreath-80019_1280

Dzisiaj miał pojawić się Czesio, ale postanowiłam, że dam chłopakowi wolne na dłużej. W końcu zbliżają się święta, niech Czesio na spokojnie kupi prezenty, przystroi mieszkanie i spędzi czas ze swoją rodziną. Nowe wpisy z idiomami z częściami ciała po niemiecku pojawią się po Nowym Roku. Natomiast dzisiaj oficjalnie rusza nasz kalendarz adwentowy, serdecznie Cię zapraszam do pierwszego wpisu.

Wczoraj w całych Niemczech zapłonęła pierwsza z czterech świec adwentowych. Ostatnia zapłonie w niedzielę tuż przed 25 grudnia. Wieniec adwentowy jest m.in. symbolem walki chrześcijan z ciemną stroną życia. Poza tym grudzień jest jednym z najciemniejszych miesięcy, dlatego ludzie chętnie rozświetlają ten mrok przy pomocy świeczek.

Pierwszy wieniec adwentowy został utworzony w 1839 roku przez Johanna Hiricha Wicherna dla osieroconych dzieci w przytułku „Rauhes Haus”. Do drewnianego okręgu przymocował on wtedy 23 świeczki. Cztery duże, białe symbolizujące niedziele, które pozostały do Narodzenia Chrystusa i  19 małych, czerwonych świeczek za każdy dzień aż do Świąt. Każdego dnia dzieci zapalały jedną świeczkę, a w Wigilię świeciły się już wszystkie.

Więcej o tradycji związanej z wieńcem adwentowym i nie tylko możesz zobaczyć w krótkim filmie Deutsche Welle:

 


A Ty masz w swoim domu wieniec adwentowy?


 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi, używając przycisków poniżej.

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk